top of page

Co jest najśmieszniejsze w ludziach wg Paulo Coelho?


Co jest najśmieszniejsze w ludziach - Empowerment Coaching Kraków Blog

Co jest najśmieszniejsze w człowieku? Tzn. najbardziej niemądre w jego postępowaniu. Jak bardzo sami utrudniamy sobie życie? Z własnej głupoty lub na skutek nieświadomości i braku zrozumienia. Dlaczego zapominamy o życiu tu i teraz i tak bardzo się spieszymy? I do czego nam tak spieszno? Dzisiaj, zamiast Mistrza, o odpowiedź poprosimy Jaime Cohena z książki Paulo Coelho pt. "Być jak płynąca rzeka".


Paulo Coelho i Jaime Cohen

“Pewien człowiek zapytał Jaime Cohena: – Powiedz proszę, co jest najśmieszniejsze w ludziach?


Cohen odpowiedział: – Zawsze myślą na odwrót:


spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają nad utraconym dzieciństwem.


Tracą zdrowie, by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze, by odzyskać zdrowie.


Z troską myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej, i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości, ani przyszłości.


Żyją, jakby nigdy nie chcieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli."


Jaką mądrość możemy jeszcze wyciągnąć z odpowiedzi Jaime Cohena?

Nie tylko Jaime zauważył ironię losu, który człowiek sam sobie wykuwa. Wiele innych wnikliwych osób zauważyło to również i ujęło w takich sentencjach i złotych myślach:


"Liczy się każda chwila, którą można spędzić z bliskimi - póki jeszcze są tutaj. Za chwilę będzie za późno. Tak mało czasu zostało. Za mało, za mało czasu, żeby z każdym porozmawiać, żeby odpowiedzieć na całą tę miłość, żeby ogarnąć wszystkie te potrzeby, żeby zadbać o każdego, kto tego potrzebuje"

- Małgorzata Musierowicz, "Sprężyna"


"Nie musimy nic robić, żeby umrzeć. Możemy przez całe życie ukrywać się w komórce pod schodami, a śmierć i tak nas znajdzie. Zjawi się ubrana w pelerynę niewidkę, machnie czarodziejską różdżką i strzepnie nas z tego świata, kiedy będziemy się tego najmniej spodziewali. Wymaże wszystkie ślady naszego istnienia na ziemi i wszystko to zrobi za darmo. Nie poprosi o nic w zamian. Ukłoni się na naszym pogrzebie, przyjmie wyrazy uznania za dobrze wykonaną robotę i zniknie"

- Tahereh Mafi, "Sekret Julii"


"Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie. Każdego dnia działaj. Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu teraz! Dni, które przyjdą, są policzone."

- Jack London


"Strzeż się proroków i tych, którzy gotowi są umrzeć za prawdę, gdyż – zwykle za sobą, często przed sobą, czasem zamiast siebie – pociągają śmierć licznych."

- Umberto Eco


Zobacz także inne coachingowe historie, opowieści i przypowieści:209 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opmerkingen


Post: Blog2_Post
bottom of page