Byron Katie – kim był(a)byś bez swojej opowieści?

Empowerment Coaching Kraków Blog-Byron Katie- Krótka Biografia


Od dawna chciałem napisać kilka słów o Byron Katie. Miałem okazję oglądać ją na żywo. Jej książki mają niepowtarzalny klimat i głębię. Kiedy przeżywam trudniejsze chwile – wracam do tych książek. Historia jej życia jest niezwykla… Popatrzcie prosze na jej zdjęcie. Jest coś szczególnego w jej oczach (chorych zresztą), w jej całej twarzy. Poznajmy jej krótką biografię.


Byron Katie - krótka biografia

Kim jest Byron Katie? Naprawdę nazywa się Byron Kathleen Reid. Ale wszyscy mówią do niej Katie. Dziś ma 78 lat. Mając 33 lata popadła w ciężką depresję. Prowadziła wówczas firmę, wychowywała dzieci i żyła w małym miasteczku w południowej Kalifornii. Przez ponad 10 lat jej stan uparcie się pogarszał, cierpiała na paranoję, dostawała ataków szału i nieustannie myślała o samobójstwie. Przez ostatnie 2 lata długiego epizodu ciężkiej depresji często nie była w stanie nawet wstać z łóżka. Aż pewnego ranka, w lutym 1986 roku, nagle uświadomiła sobie coś, co zmieniło jej życie. Katie nazywa to doświadczenie “przebudzeniem do rzeczywistości”. Pisze, że w tamtej chwili, w której zniknął czas:

Odkryłam, że kiedy wierzylam swoim myślom, cierpiałam, a kiedy im nie wierzylam, nie cierpiałam, i że to samo dotyczy wszystkich. Wolność jest właśnie taka prosta. Odkryłam, że cierpienie jest wyborem. Odkryłam w sobie radość, która nigdy nie zniknęła, nawet na chwilę. Ta radość jest w każdym zawsze.

Wkrótce pojawiły sie pogłoski, że w Barstow mieszka “oświecona kobieta”, i ludzie zaczęli szukać z nią kontaktu, pytać jak znaleźć wolność, która od niej promieniowała. Katie była przekonana, że tym czego potrzebowali, nie była jej fizyczna obecność, lecz sposób na to, by sami odkryli to, co ona sobie uświadomila.


Metoda zadawania pytań i odwracania, którą Katie nazwała Pracą (ang. The Work)

Wedle Byron Katie ta metoda jest ucieleśnieniem kwestionowania, które narodziło się w niej samej tamtego lutowego poranka. W miarę jak przybywało relacji o niezwykłych przemianach ludzi, Katie otrzymywała coraz więcej zaproszeń do wystąpień publicznych, najpierw w Kalinfornii, potem w USA, a w końcu także w Europie i na całym świecie. Podróżowała w ten sposób przez wiele lat. Odwiedzała w równym stopniu szpitale, kościoły, więzienia, korporacje, ośrodki pomocy dla kobiet, uniwersytety… Założyła Szkołę Pracy, która propaguje jej metodę i wychowuje kolejnych nauczycieli.


Katie nie jest związana z żadną religią. Co ciekawe, niezbyt dobrze też zna klasyków literatury duchowej. Nigdy ich nie zgłębiała. Kiedy słucha cytatów Lao, Buddy, mistrzów zen, czy Spinozy z dziecięcą szczerością mówi: “To prawda” albo “To po części prawda, ale już trochę przeterminowana. Tak bym to ujęła”.


Do dziś Katie napisała 4 książki, w których opisuje jak położyć kres cierpieniu. Jak wszystkie skuteczne rozwiązania, metoda Katie jest prosta. Polega na poddawaniu w wątpliwość myśli, które stawiają opór rzeczywistości.


Nikt nie wie, jak “zmusić się” do wyluzowania, ale każdy może się nauczyć, jak poddawać w wątpliwość myśl, która powoduje napięcie. Kiedy np. martwisz się i jesteś przekonany(a), że uwolnienie się od tego uczucia jest niemożliwe, możesz zawsze poddać w wątpliwość wybraną myśl.


Bo wg Katie, to ona oddziela nas od prawdziwej rzeczywistości, od tego co naprawdę jest. Jeżeli nauczymy się odróżniać to co jest, od tego co sądzimy, że POWINNO być – unikniemy cierpienia. I choć rzeczywistości nie można nazwać, Katie mówi, że istnieje tysiąc imion radości, bowiem nic nie jest oddzielne, a radość jest tym, czym w głębi duszy wszyscy jesteśmy.