top of page

Byron Katie – kim byłbyś bez swojej opowieści?

Byron Katie - Empowerment Coaching Kraków Blog

Od dawna chciałem napisać kilka słów o Byron Katie. Miałem okazję oglądać ją na żywo. Jej książki mają niepowtarzalny klimat i głębię. Kiedy przeżywam trudniejsze chwile – wracam do tych książek. Historia jej życia jest niezwykla… Popatrzcie proszę na jej zdjęcie. Jest coś szczególnego w jej oczach (chorych zresztą), w jej całej twarzy.


Poznajmy dziś jej krótką biografię. Dowiedzmy się na czym polega metoda rozwoju osobistego, którą stworzyła oraz przeczytajmy inspirujące cytaty Katie, w szczególności jeden wybrany fragment z książek Byron Katie dotyczący pieniędzy.


Byron Katie - krótka biografia

Kim jest Byron Katie? Naprawdę nazywa się Byron Kathleen Reid. Ale wszyscy mówią do niej Katie. I wiele osób nazywa ją błędnie Katie Byron.


Dziś ma 78 lat. Mając 33 lata popadła w ciężką depresję. Prowadziła wówczas firmę, wychowywała dzieci i żyła w małym miasteczku w południowej Kalifornii. Przez ponad 10 lat jej stan uparcie się pogarszał, cierpiała na paranoję, dostawała ataków szału i nieustannie myślała o samobójstwie. Przez ostatnie 2 lata długiego epizodu ciężkiej depresji często nie była w stanie nawet wstać z łóżka. Aż pewnego ranka, w lutym 1986 roku, nagle uświadomiła sobie coś, co zmieniło jej życie. Katie nazywa to doświadczenie “przebudzeniem do rzeczywistości”. Pisze, że w tamtej chwili, w której zniknął czas:

Odkryłam, że kiedy wierzylam swoim myślom, cierpiałam, a kiedy im nie wierzylam, nie cierpiałam, i że to samo dotyczy wszystkich. Wolność jest właśnie taka prosta. Odkryłam, że cierpienie jest wyborem. Odkryłam w sobie radość, która nigdy nie zniknęła, nawet na chwilę. Ta radość jest w każdym zawsze.

Wkrótce pojawiły sie pogłoski, że w Barstow mieszka “oświecona kobieta”, i ludzie zaczęli szukać z nią kontaktu, pytać jak znaleźć wolność, która od niej promieniowała. Katie była przekonana, że tym czego potrzebowali, nie była jej fizyczna obecność, lecz sposób na to, by sami odkryli to, co ona sobie uświadomila.


Metoda zadawania pytań i odwracania, którą Katie nazwała Pracą (ang. The Work)

Wedle Byron Katie ta metoda jest ucieleśnieniem kwestionowania, które narodziło się w niej samej tamtego lutowego poranka. W miarę jak przybywało relacji o niezwykłych przemianach ludzi, Katie otrzymywała coraz więcej zaproszeń do wystąpień publicznych, najpierw w Kalinfornii, potem w USA, a w końcu także w Europie i na całym świecie. Podróżowała w ten sposób przez wiele lat. Odwiedzała w równym stopniu szpitale, kościoły, więzienia, korporacje, ośrodki pomocy dla kobiet, uniwersytety… Założyła Szkołę Pracy, która propaguje jej metodę i wychowuje kolejnych nauczycieli.


Katie nie jest związana z żadną religią. Co ciekawe, niezbyt dobrze też zna klasyków literatury duchowej. Nigdy ich nie zgłębiała. Kiedy słucha cytatów Lao, Buddy, mistrzów zen, czy Spinozy z dziecięcą szczerością mówi: “To prawda” albo “To po części prawda, ale już trochę przeterminowana. Tak bym to ujęła”.


Do dziś Katie napisała 4 książki, w których opisuje jak położyć kres cierpieniu. Jak wszystkie skuteczne rozwiązania, metoda Katie jest prosta. Polega na poddawaniu w wątpliwość myśli, które stawiają opór rzeczywistości.


Nikt nie wie, jak “zmusić się” do wyluzowania, ale każdy może się nauczyć, jak poddawać w wątpliwość myśl, która powoduje napięcie. Kiedy np. martwisz się i jesteś przekonany(a), że uwolnienie się od tego uczucia jest niemożliwe, możesz zawsze poddać w wątpliwość wybraną myśl.


Bo wg Byron Katie, to ona oddziela nas od prawdziwej rzeczywistości, od tego co naprawdę jest. Jeżeli nauczymy się odróżniać to co jest, od tego co sądzimy, że POWINNO być – unikniemy cierpienia. I choć rzeczywistości nie można nazwać, Katie mówi, że istnieje tysiąc imion radości, bowiem nic nie jest oddzielne, a radość jest tym, czym w głębi duszy wszyscy jesteśmy.


Metoda Byron Katie składa się z 4 następujacych pytań, które mają zakwestionować wybraną myśl:

  1. Czy to prawda?

  2. Czy możesz mieć absolutną pewność, że to prawda?

  3. Jak reagujesz, jak się czujesz, kiedy wierzysz, że ta myśl jest prawdziwa?

  4. Kim był(a)byś bez tej myśli?

Odwrócenie polega na doświadczeniu tego, co jest przeciwieństwem wybranej myśli – poczuciu emocji z tym doświadczeniem związanej.


Te 4 pytania, zwane przez Katie “Pracą” wygladają na pozór niewinnie. Ale ich cel jest wielki: prowadzą nas do samourzeczywistnienia prawdziwej natury poprzez wyrugowanie cierpienia.


Kiedy badamy myśl, która wywołuje w nas napięcie, przekonujemy się naocznie, że jest ona nieprawdziwa. Kiedy już ostatecznie zakwestionujemy jakąś myśl, nie może nas ona nigdy więcej zranić, a ostatecznie w ogóle przestaje się pojawiać. “Nie uwalniam się od myśli” – twierdzi Katie. “Wychodzę im naprzeciw ze zrozumieniem. Wtedy to one uwalniają się ode mnie”.


Polecam gorąco książkę Katie pt. “Radość każdego dnia”. Jak pisze jej mąż:

Jest to portret kobiety niewzruszenie radosnej, zarówno wtedy, kiedy tańczy ze swoją wnuczką, jak i wówczas, kiedy odkrywa, że włamywacze obrabowali jej dom, albo gdy staje oko w oko z meżczyzną, który chce ją zabic, lub wyrusza na poszukiwanie przygody, jaką jest dotarcie do własnej kuchni, także wtedy, kiedy dowiaduje się, że traci wzrok, kiedy uzyskuje niską ocenę w teście “Czy jesteś dobra w łóżku?” lub kiedy lekarz diagnozuje u niej raka. Być może wierzysz, że chociaż kilku oświeconych mistrzów osiagnęło wolność tysiące lat temu, to taki stan jest poza zasięgiem osób żyjących obecnie, a już z pewnością jest nieosiągalny dla ciebie. “Radość każdego dnia może zmienić to przekonanie”.

Metoda Byron Katie w j. polskim

Jako specjalny podarunek droga czytelniczko i drogi czytelniku załączam link do bezpłatnych instrukcji i formularzy dostępnych w j. polskim. Znajdziesz tam mi.in. szerszy opis metody opracowanej przez Katie:


PRACA Byron Katie w j. polskim

Jeżeli przyniesie Ci to radość – podziel się nią z innymi. Ja, kiedy myślę o Katie, zawsze się uśmiecham i dziękuję za to, że jest 😊


W ostatniej części tego artykułu zapraszam do zapoznania sie z jej przemyślenia nt. pieniędzy, a dokładnie nt. naszego myślenia o pieniądzach. W poniższym fragmencie, pochodzącym z jej książki pt. angielskim tyułem "Loving what is", pojawia się również jedno krótkie, acz niezwykle uderzające zdanie nt. tego, czym wg Katie jest SZCZĘŚCIE.


Jak czuć się bezpiecznie bez pieniędzy?

"Słyszałam, że Warren Buffet często powtarza następujące stwierdzenie: bądź ostrożny, kiedy inni są chciwi, i bądź chciwy, kiedy inni są napełnieni obawą. Co ciekawe, Buffet nie wydaje się nigdy kierować ani obawą, ani chciwością. Jego umysł jest zawsze czysty, jeśli chodzi o finanse – bez względu na to, jaka jest sytuacja. Po prostu robi swoją robotę.


W gruncie rzeczy nigdy nie doświadczyłam problemu (dot. pracy czy też pieniędzy), który nie byłby problemem związanym ze sposobem myślenia.


Banki upadają. Załamują się giełdy. Waluty tracą na wartości. Kiedy jesteśmy napełnieni obawą, kiedy rządzi nami strach – kłamiemy, zrywamy kontrakty, nie dotrzymujemy naszych obietnic. Kiedy towarzyszy ci strach, możesz  nadal zarabiać miliony dolarów, ale wciąż pozostaniesz zalękniony i nieszczęśliwy.


Kiedyś wierzyłam, że potrzebuję więcej pieniędzy, aby czuć się szczęśliwa i bezpieczna. Nawet wtedy, kiedy miałam więcej, niż było mi potrzeba, umierałam ze strachu, że stanie się coś strasznego i stracę to, co mam.  Teraz rozumiem, że żadna kwota pieniędzy nie jest warta tego stresu.


Co więcej, to nie pieniądze są tego stresu przyczyną. Jeżeli żyjesz z niezakwestionowanym przekonaniem typu: “potrzebuję więcej pieniędzy, aby czuć się bezpiecznie”, operujesz w beznadziejnym obszarze swojego umysłu, niebezpiecznym zwłaszcza w obecnych, finansowo niepewnych czasach.


Kiedy zrozumiałam, że żadna z moich stresujących myśli nie była prawdą, zaczęłam zauważać, że zawsze dysponowałam wystarczającą kwotą pieniędzy – odpowiednią do danej chwili. Nawet jeżeli było to bardzo mało lub prawie nic. Szczęście, to czysty umysł.


Czysty i zdrowy umysł wie, jak zyć, jak pracować, które mail’e wysłać, które telefony wykonać i co zrobić, aby osiągnąć to, czego chce – bez strachu.


Kim byłbyś bez myśli “Potrzebuję pieniędzy, aby czuć się bezpiecznie”? 

Prawdopodobnie innym byłoby przyjemniej z tobą przebywać. Być może również zacząłbyś zauważać prawa obfitości, prawa swobodnego przepływu pieniędzy: od ciebie i do ciebie – bez strachu.


Nigdy nie potrzebuję więcej pieniędzy, niż mam w danej chwili i zapraszam cię, abyś odkrył te samą prawdę dotyczącą twojego życia. Kiedy to dostrzeżesz, zaczniesz rozumieć, że JUŻ jesteś bezpieczny, towarzyszy ci to poczucie spokoju, które chciałeś osiągnąć przy użyciu pieniędzy.


Ci z nas, którzy uganiają się za pieniędzmi, aby osiągnąć szczęście, nigdy nie mają dość. A po drodze serwują stres – sobie i innym wokół. To wszystko dzieje się na skutek niezakwestionowanych przekonań. Czasami zamartwiamy się na śmierć na własne żądanie.


Ci z nas, którzy postrzegają pieniądze jako coś “nieduchowego”, mają kłopot z pobieraniem pieniędzy za swoje usługi lub też towarzyszy im poczucie winy, kiedy zarabiają “duże” pieniądze. To druga strona chciwości i może być tak samo bolesna, jak sama chciwość. Jakież iluzje przypisujemy kawałkom papieru!


Biedni, czy bogaci – po raz kolejny powtarzamy te same schematy. Czy nie nadszedł już czas, aby zakończyc to cierpienie?


Czy jesteś pewien, że bez stresu i strachu, których teraz używasz jako motywatorów, nie miałbyś tej samej ilości pieniędzy, a może nawet większej? “Strach i stres są mi niezbędne, aby działać” – kim byłbyś, jeśli już nigdy nie uwierzyłbyś w tę opowieść?


Czasami przypisujemy pieniądzom aspekt zobowiązania. Matka jest przekonana, że “musi sprawić przyjemność” jej synowi dając mu pieniądze. Zobacz proszę:


Wolność finansowa nie ma nic wspólnego z lepszym samochodem lub lepiej płatną pracą. Polega ona na tym, że czujesz się absolutnie bezpiecznie akceptując to, co rzeczywistość ci przynosi, z jednoczesną wolnością wyboru spośród możliwości, ktore zawsze są obecne, a których przestraszony umysł nie jest w stanie dostrzec.


Prawda jest taka, że masz mieć dokładnie tyle pieniędzy, ile w tej chwili nasz. Ani więcej, ani mniej.

Jak możesz wiedzieć, kiedy powinienieś mieć mniej? – Wtedy, kiedy masz mniej.

Skąd możesz wiedzieć, że to powyższe stierdzenie jest prawdą? Bo jest to, co jest, wtedy kiedy jest, aż do momentu, kiedy wszystko się zmieni.


Zrozumienie tej prawdy pozwala dostrzec, że nasze potrzeby są zaspokojone w dokładnie każdym momencie. To jest prawdziwa obfitość. Dzięki temu możesz pozostawać na tym świecie bez specjalnej opieki.


Czasami podejmujemy decyzje kierując się obawą.

Kiedy towarzyszy ci strach, wolność zamiera, a świat wydaje się być nieprzyjazny.

Ale kiedy akceptujesz to, co jest, wszystko na świecie jest przyjazne. Twoje wnętrze i świat zewnętrzny są zsynchronizowane. Świat jest lustrzanym odbiciem naszych myśli.


Nie wierząc swoim nieprawdziwym myślom, uwalniasz się od podstawowego fałszywego przekonania, że rzeczywistość powinna być inna, niż teraz jest.


Zapraszam cię do rzeczywistości, do wzięcia pod uwagę tego, że obecna kłopotliwa sytuacja ekonomiczna jest dla ciebie okazją do zakwestionowania twoich nieprawdziwych stanów umysłu. To okazja, aby dostrzec różnicę pomiędzy własnymi wyobrażeniami, a tym, co naprawdę jest. Rzeczywistość jest zawsze łagodniejsza, niż nasze niezakwestionowane myśli."


Zobacz także:

Maurice Ravel – Inżynier czy Kompozytor?

Andrea Bocelli – odważ się żyć

Fritz Perls - cierpienie, bunt, wojna, zen, teatr i wreszcie psychoterapia

Jan Sztaudynger - tylko dzieki bladze z prawdą sobie radzę

The Beatles wzorem dla idealnego zespołu w pracy?


Coaching vs. Mentoring


Coaching Samotności. Jak czujesz się sam ze sobą?

Coaching Poczucia Sprawczości. Jak często musisz, a jak czesto wybierasz?


157 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page