Keanu Reeves - twardziel z sercem anioła


Empowerment Coaching Blog-Keanu Reeves

Keanu Charles Reeves zasłynął dzięki roli Neo w filmie “Matrix”. Na pierwszy rzut oka wydaje się być typową gwiazdą Hollywood. Nic bardziej mylnego. A życie Keanu to historia sukcesów zawodowych i poważnych tragedii w życiu osobistym.


Urodził się 2 września 1964 roku w Bejrucie, w Libanie. Jego matka była Angielką, a ojciec w połowie Hawajczykiem i Chińczykiem. Miał siostrę, która była od niego dwa lata młodsza. Jego ojciec był alkoholikiem, który opuścił rodzinę, gdy Reeves miał zaledwie trzy lata.

Ojciec trafił też później do więzienia za sprzedaż narkotyków, a Keanu tak naprawdę pierwszy raz spotkał go, gdy miał lat 6 i zobaczył go ponownie, gdy miał lat 13.


Nietypowe imię "Keanu" po hawajsku oznacza górski, chłodny wiatr. Dostał je po swoim prapradziadku.


Matka Keanu, aby związać koniec z końcem pracowała jako striptizerka w nocnych klubach i często przyprowadzała do domu obcych mężczyzn. Rodzina przeprowadziła się do Australii, a później do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku matka Keanu wyszła za mąż za dyrektora Broadwayu. Ich małżeństwo przetrwało jednak tylko rok.


Keanu Reeves miał nie tylko traumatyczne dzieciństwo. W życiu dorosłym też musiał stawić czoła ogromnym tragediom. U jego jedynej siostry zdiagnozowano białaczkę i chociaż pierwszą bitwę wygrała, wiele lat później choroba powróciła, a Keanu musiał ponownie się z tym wyzwaniem zmierzyć.


W roku 1991, na planie filmu Moje własne Idaho, Keanu poznał swojego najlepszego przyjaciela, Rivera Phoenixa (młodszego brata sławnego aktora Joaquina Phoenixa). River był wschodzącym gwiazdorem Hollywood, określanym jako James Dean nowej ery. Niestety był też uzależniony od narkotyków i zmarł w 1993 r. w wyniku przedawkowania heroiny i kokainy. Keanu przez długi czas obwiniał się o śmierć przyjaciela, ponieważ wierzył, że mógł zrobić więcej, aby mu pomóc.


Jakby tego było mało, w 1999 roku długoletnia partnerka Keanu, Jennifer Syme, która była aktorką i osobistą asystentką Reevesa, tuż przed świętami Bożego Narodzenia urodziła martwą dziewczynkę. Po śmierci córki Syme popadła w depresję. Półtora roku później zginęła w wypadku samochodowym. W jednym z wywiadów Keanu przyznał, że gdyby nie pochłonięcie pracą na planie filmu Matrix, nie przeżyłby tych strat, gdyż w prawdziwym życiu stał się pustelnikiem.


Rok później u siostry Keanu nastąpił nawrót raka. Rzucił wtedy wszystko, by móc przy niej być. Zabrał ją do hotelu na Hawajach i towarzyszył do ostatnich chwil.


Jego odporność jest godna podziwu. Pomimo całej tragedii i bólu, Keanu Reeves, jest w stanie prowadzić dobre życie. W przeciwieństwie do wielu celebrytów, aktor mieszka w skromnym mieszkaniu i przemieszcza się komunikacją miejską. Podkreśla, że z trudnych doświadczeń można wyciągać wnioski. Nie udaje guru, ani świętego, a raczej jest kimś, kto potrafi rozpoznać i naprawdę docenić to, co jest ważne w życiu. Przez to staje się inspiracją dla innych.


„Pieniądze nic dla mnie nie znaczą. Zarobiłem dużo pieniędzy, ale chcę cieszyć się życiem i nie stresować budowaniem konta bankowego. Rozdaję dużo i żyję prosto, głównie z walizką w pokoju hotelowym.”

Jedne ze swoich urodzin świętował na ławce w parku, mając ze sobą babeczki i kawę, którymi częstował każdego, kto podszedł się przywitać.


Jego chęć przeżywania życia w sposób prawdziwy odzwierciedla się również w tym, że wszystkie filmowe sceny kaskaderskie wykonuje zupełnie sam – nawet te najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne. Zupełnie sam przeskoczył z pędzącego samochodu do pędzącego autobusu podczas robienia zdjęć do filmu Speed: Niebezpieczna prędkość. Doceniono go nawet za to nagrodą Taurus Stunt przyznawaną najlepszym kaskaderom na świecie.


I może najlepszą klamrą zamykającą opowieść o Keanu będa takie jego słowa:


"Definiują cię dwie rzeczy: twoja cierpliwość, gdy nie masz nic i twoje podejście do życia, kiedy masz wszystko"

i może jeszcze takie:

"Czasami wychodzę i słyszę, jak ludzie mówią o nieistotnych rzeczach. Potem wiem, dlaczego tak rzadko wychodzę."

i wreszcie takie:

"Jeżeli zostałeś okrutnie skrzywdzony, ale nadal masz odwagę, aby być czułym dla innych, to jesteś prawdziwym twardzielem z sercem anioła."


Zobacz także:

Marilyn vos Savant - osoba o najwyższym IQ na świecie

Byron Katie - kim był(a)byś bez swojej opowieści?

Kinesiology – czy można łatwo odróżnić prawdę od fałszu?

Fritz Perls – cierpienie, bunt, wojna, zen, teatr i wreszcie psychoterapia

Maurice Ravel – Inżynier czy Kompozytor?

Andrea Bocelli – dare to live

Jan Sztaudynger - tylko dzięki bladze z prawdą sobie radzę23 wyświetlenia0 komentarzy