top of page

The Beatles - członkowie zespołu idealnie zgranego


The Beatles - członkowie zespołu idealnie zgranego - Empowerment Coaching Kraków Blog

Jaki zespół jest uznawany za symbol sukcesu czterech wielkich indywidualności? To The Beatles. Członkowie zespołu John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr stworzyli dobrze prosperująca i odnoszącą wielkie sukcesy grupę. Dzięki doskonałej współpracy zaistnieli jako zespół. Okazuje się, że zasady obowiązujące w The Beatles mogą posłużyć jako inspiracje i cenne praktyczne wskazówki dla menedżerów, którzy chcą kierować zgranym i odnoszącym sukcesy zespołem.


Jak powstaje zgrany zespół?

Zanim pierwsza piosenka The Beatles znalazła się na wysokim miejscu brytyjskiej listy przebojów, zespół miał już za sobą tysiące godzin poświęconych na wzajemnie poznanie się i zgranie. Członkowie The Beatles inwestowali czas w pracę zarówno nad zespołem, jak i nad rozwijaniem swoich indywidualnych umiejętności


Jak możemy z tego skorzystać w biznesie? Wniosek jest taki, że warto poświęcić czas na wzajemne poznanie się członków zespołu i ich dotarcie podczas wspólnych, prostszych zadań - zanim będą musieli razem pracować nad naprawdę ważnymi projektami. Wielu menedżerów zapomina o tym, że aby zespół mógł efektywnie działać, potrzebuje czasu na integrację.


Moim zdaniem ten błąd popełniany jest często na początku projektów prowadzonych tak popularną dziś metodą zwinną (Agile) i różnymi odmianami tego typu aktywności (np. Design Thinking).


Zobaczmy dalej jakie inne techniki stosowane przez "Żuki" mogą być wzorem dla zgranego zespołu w biznesie.

Docenianie i pokazywanie wszystkich członków zespołu

Mimo, że zdecydowanymi liderami The Beatles byli John Lennon i Paul McCartney, to pozostali członkowie zespołu cieszyli się również ogromną popularnością.


Ponadto, aby wszyscy członkowie grupy byli rozpoznawani przez publiczność, dwójka liderów stosowała różne zabiegi.


Między innymi napisali dla Ringo Starr'a specjalną piosenkę „With a Little Help from My Friends”, a jego perkusję jako pierwsi postawili w czasie koncertów na podwyższeniu.

(a tak na marginesie: 7 lipca 2020 r. Ringo Star obchodzi swoje 80 urodziny i z tej okazji znów wystąpi z Paul'em. Patrząc na niego aż trudno uwierzyć, że jest w tak świetnej formie fizycznej!)


Podobnie w firmie ważne jest, aby wszyscy członkowie zespołu czuli się docenieni i byli świadomi roli, jaką w nim odgrywają. A wyróżnianie poszczególnych pracowników zwykle przynosi korzyści całemu zespołowi. Np. znani pracownicy są lepiej rozpoznawani przez klientów i jednocześnie czują się docenieni za swoją pracę, natomiast anonimowy zespół to zwykle mniejsza skuteczność działania i mniejsza satysfakcja jego członków. Pozwólmy więc członkom zespołu błyszczeć na tle całej drużyny. Oczywiście za każdym razem, kiedy na to uczciwie zasłużą.

Akceptowanie różnorodności i wzajemnego uzupełniania się

Najbardziej znany duet w historii muzyki – Lennon i McCartney – to jednocześnie duet sprzeczności i iskrzących przeciwieństw. Jednakże mimo tych różnić, mądrze ze sobą współpracowali, a efektem ich pracy jest ponad miliard sprzedanych płyt. I przyczynili się do tego wszyscy członkowie The Beatles, z ich menedżerem włącznie.


W skutecznie działającym zespole warunkiem kreatywnych rozwiązań są różnice pomiędzy jego pracownikami. Oprócz optymistycznie nastawionych do życia kreatorów niezbędne są osoby twardo stąpające po ziemi. Do zespołu warto też dobierać zarówno ekspertów, jak i osoby mniej doświadczone, dbając o ich współpracę w twórczym rozwiązywaniu problemów. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby specjaliści z poszczególnych dziedzin (posiadający tzw. "depth of expertise", czyli głęboką specjalistyczną wiedzę w wąskim temacie) mogli współpracować z osobami o szerszych horyzontach (posiadającymi tzw. "width of expertise"), które potrafią zadawać trudne lub tzw. “głupie” pytania.

Zrozumienie siły innowacyjności - już w latach 60-tych

The Beatles unikali grania tylko jednego rodzaju muzyki. Doskonale obserwowali świat i z albumu na album zmieniali charakter swoich utworów. Korzystali z innych nurtów muzycznych, wymyślali nowe linie melodyczne, wprowadzali nowe aranżacje i niestosowane wcześniej instrumenty. Zaczęli również zamieniać okładki swoich płyt w małe dzieła sztuki (zobacz okładkę płyty Revolver)


W biznesie też króluje dziś zasada dostosowywania produktu do potrzeb klientów, a firma, aby mogła rozwijać swoją działalność (lub wręcz przetrwać), musi stale śledzić potrzeby swoich klientów. Ale ... The Beatles robili to już w latach 60-tych XX wieku 😏Zobacz także:


178 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


Post: Blog2_Post
bottom of page