The Beatles wzorem dla idealnie działającego zespołu?


Empowerment Coaching Kraków Blog-The Beatles wzorem dla idealnie działającego zespołu w pracy

The Beatles jest symbolem sukcesu czterech wielkich indywidualności. Lennon, McCartney, Harrison i Starr stworzyli dobrze prosperująca i odnoszącą wielkie sukcesy grupę. Dzięki doskonałej współpracy wspólnie zaistnieli jako zespół. Okazuje się, że zasady obowiązujące w The Beatles mogą posłużyć jako inspiracje i cenne praktyczne wskazówki dla menedżerów, którzy chcą kierować zgranym i odnoszącym sukcesy zespołem.


Jak powstaje zgrany zespół?

Zanim pierwsza piosenka The Beatles znalazła się na wysokim miejscu brytyjskiej listy przebojów, zespół miał już za sobą tysiące godzin poświęconych na wzajemnie poznanie się i zgranie.


Warto więc poświęcić czas na wzajemne poznanie się członków zespołu i ich dotarcie podczas wspólnych, prostszych zadań - zanim będą musieli razem pracować nad naprawdę ważnymi projektami. Wielu menedżerów zapomina o tym, że aby zespół mógł efektywnie działać, potrzebuje czasu na integrację. Moim zdaniem ten błąd popełniany jest często na początku projektów prowadzonych tak popularną dziś metodą zwinną (Agile) i różnymi odmianami tego typu aktywności (np. Design Thinking).

Docenianie i pokazywanie wszystkich członków zespołu

Mimo, że zdecydowanymi liderami The Beatles byli John Lennon i Paul McCartney, to pozostali członkowie zespołu cieszyli się również ogromną popularnością. Ponadto, aby wszyscy członkowie grupy byli rozpoznawani przez publiczność, dwójka liderów stosowała różne zabiegi. M.in. napisali dla Ringo Starr'a specjalną piosenkę „With a Little Help from My Friends”, a jego perkusję jako pierwsi postawili w czasie koncertów na podwyższeniu.

(a tak na marginesie: 7 lipca 2020 r. Ringo obchodzi swoje 80 urodziny i z tej okazji znów wystąpi z Paul'em Patrząc na niego aż trudno uwierzyć, że jest w tak świetnej formie fizycznej!)


Podobnie w firmie ważne jest, aby wszyscy członkowie zespołu czuli się docenieni i byli świadomi roli, jaką w nim odgrywają. A wyróżnianie poszczególnych pracowników zwykle przynosi korzyści całemu zespołowi. Np. znani pracownicy są lepiej rozpoznawani przez klientów i jednocześnie czują się docenieni za swoją pracę, natomiast anonimowy zespół to zwykle mniejsza skuteczność działania i mniejsza satysfakcja jego członków. Pozwólmy więc członkom zespołu błyszczeć na tle całej drużyny. Oczywiście za każdym razem, kiedy na to uczciwie zasłużą.

Akceptowanie różnorodności i wzajemnego uzupełniania się

Najbardziej znany duet w historii muzyki – John Lennon i Paul McCartney – to jednocześnie duet sprzeczności i iskrzących przeciwieństw. Jednakże mimo tych różnić, mądrze ze sobą współpracowali, a efektem ich pracy jest ponad miliard sprzedanych płyt.


W skutecznie działającym zespole warunkiem kreatywnych rozwiązań są różnice pomiędzy jego pracownikami. Oprócz optymistycznie nastawionych do życia kreatorów niezbędne są osoby twardo stąpające po ziemi. Do zespołu warto też dobierać zarówno ekspertów, jak i osoby mniej doświadczone, dbając o ich współpracę w twórczym rozwiązywaniu problemów. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby specjaliści z poszczególnych dziedzin (depth of expertise) mogli współpracować z osobami o szerszych horyzontach (width of expertise), które potrafią zadawać trudne lub tzw. “głupie” pytania.

Zrozumienie siły innowacyjności - już w latach 60-tych

The Beatles unikali grania tylko jednego rodzaju muzyki. Doskonale obserwowali świat i z albumu na album zmieniali charakter swoich utworów. Korzystali z innych nurtów muzycznych, wymyślali nowe linie melodyczne, wprowadzali nowe aranżacje i niestosowane wcześniej instrumenty. Zaczęli również zamieniać okładki swoich płyt w małe dzieła sztuki (np. Revolver)