top of page

Andrea Bocelli - życiorys muzyka. Żona Veronica Berti i rodzina

Zbliża się kolejne Boże Narodzenie. Czas szczególny. Odejdźmy więc na chwilę od głównego nurtu i spróbujmy popatrzeć na świat innymi oczami - oczami kogoś, kto nie widzi (!). Poznajmy życie niezwykłego Włocha i zobaczmy co sprawiło, że pomimo tak tragicznych wydarzeń - wspiął się na szczyt. I to na szczyt wcześniej nieosiągalny dla osób niewidomych.


Życiorys Andrea Bocelli - biografia krótka

Andrea Bocelli urodził się 22 września 1958 roku w Lajatico w Toskanii, niedaleko historycznego miasta Piza, w którym ukończył studia prawnicze.  Urodził się z wrodzoną wadą wzroku - jaskrą. Ale fakt, że zdiagnozowano u niego wrodzona jaskrę nie był powodem tego, że całkowicie stracił wzrok. Niewiele też brakowało, by w ogóle się nie urodził.

W jednym z materiałów wideo opowiedział wzruszającą historię kobiety, która będąc w ciąży, trafiła do szpitala z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Po zakończonym leczeniu lekarze poinformowali kobietę, że jej dziecko może urodzić się z niepełnosprawnością i zasugerowali, by dokonała aborcji, czemu kobieta się przeciwstawiła. W dalszej części nagrania wyjawił, że tą młodą, ciężarną kobietą była... jego matka, Edi Bocelli.

 

Wydarzenie, które spowodowało jego ślepotę przyszło później. W wieku 12 lat grając w piłkę doznał wylewu krwi do mózgu przez co utracił wzrok. 


Od dziecka interesował się muzyką. Gdy skończył sześć lat, rozpoczął naukę gry na fortepianie, do którego dołączył później flet, saksofon, trąbkę, puzon, perkusję i gitarę. A pierwszą płytę otrzymał od swojej niani, Oriany. Wtedy też miał podjąć postanowienie, że zostanie tenorem. Gdy miał siedem lat, potrafił już rozpoznawać słynne głosy tamtych czasów i próbował je naśladować.


Rodzinna Toskania, tradycja regionu i wpływ rodziców, którzy nauczyli syna nigdy nie poddawać się ułomności, wywarły piętno na jego osobowości.

“To, na czym najbardziej mi zależy i co mam nadzieję osiągnąć, to specjalna więź ze słuchaczami. Chciałbym poruszyć ich tak samo jak mnie w dzieciństwie poruszyli moi ulubieni wykonawcy, którzy dotarli do mojego serca i dali mi natchnienie. Sprawili, że mogłem płakać i marzyć”.

Andrea wspomina dziecięcą fascynację wielkimi włoskimi wirtuozami śpiewu, takimi jak Del Monaco, Gigli, a zwłaszcza jego idol – Franco Corelli. Zawsze marzył, by zostać wielkim tenorem. Jako nastolatek wygrał kilka konkursów wokalnych. Pierwszy sukces odniósł w wieku 14 lat wygrywając konkurs Margherita d’Oro w Viareggio i wykonując pieśń "O sole mio".


Chciał zając się śpiewem zawodowo, jednak rodzice stwierdzili, że najpierw powinien zdobyć solidny zawód. Rozpoczął więc studia prawnicze w Pizie. Kiedy dowiedział się, że jego idol Franco Corelli prowadzi w Turynie kursy mistrzowskie, zawiesił studia, zgłosił się na kurs i coraz poważniej myślał o poświęceniu swojego życia sztuce. Corelli dostrzegł naturalne piękno jego głosu, które przypominało brzmienie legendarnych toskańskich tenorów i wspierał go w dążeniu do realizacji swoich marzeń. Andrea w ciągu dnia uczył się muzyki, a wieczorami pracował w barach Pizy, grając na pianinie i śpiewając klasyczne przeboje słynnych piosenkarzy – Sinatry, Aznavoura i Piaf. W jednym z nich poznał 17-letnią Enricę Cenzatti, swoją pierwszą żonę.


Bocelli i rodzina. Enrica Cenzatti, Veronica Berti, dzieci i rodzinny dom

W 1992 roku artysta ożenił się z Enricą. Następnie na świat przyszli ich synowie Amos (ur. 1995) i Matteo (ur. 1997). Niestety z czasem przyszedł kryzys małżeński, który był na tyle głęboki, że w pierwszym kroku doszło separacji. Andrea ograniczył nawet występy, aby skupić się na odbudowaniu swojego związku. Jednak małżeństwa nie udało się uratować. Rozstanie z Enricą nastąpiło w 2002 roku.


Ta sytuacja zachwiała mocno jego katolicka wiarą. Ale, jak sam wspomina, z pomocą przyszedł Papież Jan Paweł II.

„Po jego śmierci zacząłem znów zwracać się w kierunku wiary. Dziś jestem osobą głęboko wierzącą. Możliwe, że zawdzięczam to modlitwom Papy Wojtyły. Osoby święte potrafią wyprosić u Boga prawdziwe cuda. Nie wykluczam więc, że mój powrót do Kościoła został wymodlony przez niego”

Tuż po rozwodzie na jednym z przyjęć spotkał Veronicę, która miała wtedy 18 lat. Po 10 latach, w dniu 21 marca 2012 roku na świat przyszła ich córeczka Virginia. Dwa lata później uzyskał w Rocie Rzymskiej orzeczenie nieważności pierwszego małżeństwa. Dzięki temu mógł wziąć z Veronicą ślub kościelny, który odbył się w sanktuarium Montenero w Livorno dokładnie w drugą rocznicę urodzin ich córki.


Choć parę dzieli 25 lat różnicy, Bocelli mówi o swojej żonie Veronice w sposób następujący:


"Jest moją towarzyszką, moją najlepszą przyjaciółką, moją kochanką, moją partnerką w radości i w bólu. Wnosi pokój i jedność do naszej rodziny. Jest także moim managerem. Mogę powiedzieć, że mam szczęście dzielić nie tylko moje życie prywatne, ale także zawodowe z kobietą, którą kocham"

W roku 2024 ich domem stało się na powrót toskańskie Lajatico. Artysta kupił na własność stary hotel z lat 50. i przerobił go na rodzinną rezydencję. Dorośli synowie są już samodzielni, a on mieszka tam wraz z żoną i 12 letnią córką.


Kariera muzyczna

W 1992 roku włoska gwiazda sceny rockowej, Zucchero, przygotowywał demo utworu “Miserere”, który miał zaśpiewać wspólnie z Luciano Pavarottim. Ktoś polecił nieznanego wówczas Bocelliego, by ten wykonał demo dla wielkiego mistrza.


Po usłyszeniu materiału, Pavarotti nie mógł uwierzyć, że posiadacz tego pięknego głosu nie jest żadną wschodzącą gwiazdą opery. Zauroczony jego talentem stwierdził: “po co ja jestem wam potrzebny? Nagrajcie ten utwór z ‘tym Bocellim’, ponieważ ja sam nie zaśpiewam tego lepiej.


Zyskał sławę wygrywając 44 festiwal piosenki włoskiej w San Remo w 1994 roku w kategorii debiutantów. Zdobył pierwsze miejsce z najwyższą punktacją w dziejach wykonując piosenkę „Il mare quieto della sera”, która później znalazła się na jego debiutanckiej płycie.


Rok później wziął udział w konkursie głównym z piosenką „Con te partirò” i zajął czwarte miejsce. Ale ta piosenka stała się w Belgii najlepiej sprzedającym się singlem wszechczasów.


Po pierwszym sukcesie na festiwalu w San Remo błyskawicznie odniósł sukces na listach przebojów. Debiutancki album “Il Mare Calmo Della Sera” oraz następny zatytułowany jego nazwiskiem zwróciły na włoskiego śpiewaka uwagę całej Europy. 


Na rynku międzynarodowym zadebiutował w roku 1996 płytą “Romanza”. Tym nagraniem zwrócił na siebie uwagę milionów fanów na całym świecie.


Równolegle z karierą na polu muzyki popularnej z sukcesem rozwijał swoje zainteresowania operowe. Pierwsza włoska płyta z kompozycjami klasycznymi nagrana przez niego w 1995 r. nosiła tytuł “Viaggio Italiano”.


W 1998 roku ukazała się “Aria” - pierwsza płyta z muzyką klasyczną na rynku międzynarodowym. To jeden z największych sukcesów klasyki w dziejach komercyjnej fonografii, który konkurował pod względem sprzedaży z nagraniami muzyki pop.


Jeszcze większym sukcesem okazał się kolejna płyta pt. "Sacred Arias”. Zawierał wyłącznie kompozycje sakralne Bacha / Gounoda, Mozarta, Schuberta i Rossiniego. Z wydaniem tego albumu, które nastąpiło 8 listopada 1999 r. wiąże się wyjątkowa historia.


Po dwóch tygodniach osiągnął pierwsze miejsce na liście przebojów US Classic Billboard – czyniąc Bocellego pierwszym wokalistą w historii, który równocześnie zajął trzy pierwsze miejsca na liście (z Arią na drugim miejscu i Viaggio Italiano na miejscu trzecim).


Ponadto ścieżka dźwiękowa tego wydawnictwa zawierała hymn Roku Świętego 2000, który w stał się oficjalną wersją wybraną przez Watykan.


Do dziś Bocelli nagrał 15 solowych albumów studyjnych z muzyką popularną i klasyczną, trzy albumy z największymi przebojami i dziewięć kompletnych oper. Jego albumy sprzedały się w nakładzie ponad 90 milionów egzemplarzy płyt na całym świecie. Ma na swoim koncie mnóstwo platynowych płyt. Występował na najbardziej prestiżowych imprezach, w tym na Igrzyskach Olimpijskich i Pucharze Świata. Artysta bez problemu wyprzedaje koncerty na największych stadionach.


Ponadto Bocelli zdobył wiele prestiżowych nagród muzycznych. Wśród najważniejszych znajdują się: Złoty Glob, World Music Award, sześć statuetek Classical Brit Award, nagroda ECHO Classic Award, Billboard Latin Music Awards i Bambi Awards. Był też nominowany do Grammy.


Oprócz tego w 2006 roku został odznaczony Orderem Zasługi Republiki Włoskiej, w 2009 Orderem Zasługi Duarte, Sáncheza i Melli, w 2010 roku jego gwiazda zajęła honorowe miejsce w Hollywood Walk of Fame, a w roku 2022 roku prezydent Serbii Aleksandar Vučić odznaczył go Złotym Medalem za Zasługi dla Serbii.


Współpracował z wieloma znanymi na całym świecie artystami, takimi jak Luciano Pavarotti, Tony Bennett, Lady Gaga, Dua Lipa, Ed Sheeran, Jennifer Lopez, Barbra Streisand, Céline Dion, Christina Aguilera, John Miles, Marta Sánchez, Stevie Wonder, Hélène Ségara, Giorgia, Sarah Brightman, Laura Pausini, Natalie Cole, Mary J. Blige oraz Ariana Grande.


Jego najbardziej znane wykonania to “Con te Partirò”, “Time To Say Goodbye”, “Canto della Terra”, “Vivere”, “E Più Ti Penso”, “Vivo per lei”, “Nessun dorma” czy “Va pensiero”. Repertuar obejmuje zarówno muzykę poważną, jak i muzykę pop.


W trakcie swojej kariery Andrea Bocelli odbył liczne trasy koncertowe, często z towarzyszeniem orkiestry na żywo. Śpiewał w najbardziej prestiżowych salach i miejscach na świecie, takich jak La Scala, Metropolitan Opera, Wieża Eiffla, Statua Wolności czy też niedawno Zamek Windsor. Jego talent został doceniony przez wielu prezydentów, premierów, książąt i królów.


Jest też producentem muzycznym, kompozytorem, multiinstrumentalistą i najlepiej sprzedającym się śpiewakiem na świecie.


Andrea nie jest jednak ceniony w świecie operowym. Fachowcy wytykają mu niedociągnięcia techniczne, nie do końca ustawiony głos, jak również kłopoty z oddychaniem. Paradoksalnie zarzuca mu się również brak zaangażowania emocjonalnego w trakcie występów.


Tym bardziej jednak chciałem o nim napisać.


Bo ilu z nas z taką wadą wzroku, która uniemożliwia samodzielne poruszanie się po scenie, odważyłoby się pójść za swoimi marzeniami, i co najważniejsze, dałoby radę je ZREALIZOWAĆ.


Ilu z nas przy takiej krytyce fachowców z branży nie poddałoby się i kontynuowałoby dalej? Tak, jak zrobił to Bocelli?


Przesłanie zawarte w pieśniach Andrea Bocelli

Tak więc teraz, to co najważniejsze: jego głos, jego twarz i uśmiech, jego marzenia i przestrzeń. I przesłania zawarte w jego pieśniach.


Because we believe

moja ulubiona … i przesłanie “we were born to shine”,

poczekajcie na 3 refren i to, co zrobią panowie z pochodniami
Vivo per lei (The Preyer)

oprócz przepięknej muzyki, na scenie również poczucie humoru i ... zjawiskowa Celine Dion


Vivere (Dare to live)

ten głównie ze względu na przesłanie zawarte w tytule i emocje na scenie,

współtworzone z Laurą Pausini
Canto de la Terra

to duet z Sarą Brightman, i tak trochę na przekór nie jest to "Time to say goodbye"

a poważnie: sceneria i chór

Perfect Symphony

wraz z Edem Sheeranem w wielkim przeboju tego ostatniego

Fall on Me

pierwszy duet ze młodszym synem Matteo

Andrea Bocelli z córką

Piękne wykonanie Hallelujah

Music For Hope - Live From Duomo di Milano

transmitowany na żywo w Wielką Niedzielę 2020 r. występ niosący otuchę dla świata cierpiącego z powodu Covid-19
Czy Matteo Bocelli pójdzie w ślady swego ojca i zostanie gwiazdą muzyki?

Warto zaznaczyć, że obydwaj synowie odziedziczyli talent muzyczny. Idą jednak różnymi ścieżkami. I choć starszy Amos jest utalentowanym pianistą, to wybrał studia inżynierskie. Natomiast Matteo postawił na zawodową karierę śpiewaka. Od kilku lat studiuje w konserwatorium i, dzięki ojcu, występuje na scenach całego świata.


W 2018 roku zaśpiewał z ojcem przedstawioną tu balladę Fall on Me, która znalazła się na ostatniej płycie Andrea Bocelli pt. "Si" wydanej w roku 2019. Krytycy uważają, że 24-latek odziedziczył po tacie mocny głos i ma dużą szansę na międzynarodową karierę. W jednym z wywiadów Andrea tak powiedział o swoim synu:

 

„Technicznie nasze głosy są bardzo różne, ale jest jedna rzecz, która je łączy – nastawienie. Ten charakterystyczny sposób wyrażania siebie poprzez głos. To jest coś, w czym jesteśmy z Matteo podobni. Tego nie można się nauczyć, z tym trzeba się urodzić”,

Dużo więc wskazuje na to, że dynastia Bocelli będzie nadal obecna na scenie. Tym bardziej, że córka Virginia od najmłodszych lat również pokazuje ponadprzeciętne uzdolnienia muzyczne.

Zobacz także:


249 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarii


Post: Blog2_Post
bottom of page