Marilyn vos Savant - osoba o najwyższym IQ na świecie


Empowerment Coaching Kraków Blog-Marilyn vos Savant-krótka biografia

W okresie od 1986 do 1989 Marilyn vos Savant występowała w Księdze rekordów Guinnessa jako osoba z najwyższym ilorazem inteligencji na świecie (potem usunięto z księgi całą tę kategorię). Najwyższy wynik testu IQ, który osiągnęła (a była testowana wielokrotnie), to 228.


Jeśli sądzisz, że należy ona do grona genialnych naukowców, to spieszę poinformować, że jest amerykańską felietonistką i pisarką. A tym, co ją chyba najlepiej charakteryzuje jest następujący cytat:


„Na świecie jest mnóstwo inteligencji, ale brakuje odwagi, aby robić rzeczy inaczej.”

Postanowiłem o niej napisać nie tyle ze względu na wynik jej testu IQ, ale na jej osobowość oraz fakt, że - podobnie jak ja - ma fioła na punkcie tańca towarzyskiego 😉


Krótka biografia Marylin vos Savant

Urodziła się w 1946 roku w St. Louis w stanie Missouri. Jej matką była Włoszka, Marin vos Savant, a ojcem Niemiec - syn naukowca Ernsta Macha, który dokonał ważnych odkryć w dziedzinie optyki, akustyki i termodynamiki.


Kiedy Marilyn była dzieckiem, przeszła kilka testów IQ. W wieku siedmiu lat uzyskała wynik 127 punktów. Jednak już trzy lata później pomiar pokazał aż 167 punktów. A najwyższy wynik zmierzony w dzeciństwie (!), to 228 punktów. To ponad dwukrotnie więcej, niż średni poziom inteligencji osoby dorosłej definiowany jako 104 punkty.


Przy tej okazji warto wspomnieć, że około 50% populacji ludzi ma wartość IQ w przedziale 84 - 116 punktów, określanym właśnie jako przedział średni. Tylko 13% populacji mieści się w przedziale od 117 do 147, zaś 1,5% mieszkańców Ziemi powyżej poziomu 147 zalicza się do geniuszy.


W roku 1986, po umieszczeniu jej w Księdze Rekordów Guinessa, media zaczęły interesować się jej historią. Magazyn "Parade" jako pierwszy opublikował artykuł z sekcją pytań i odpowiedzi. Popularność tego artykułu była inspiracją dla rubryki „Ask Marilyn”, w której do dziś odpowiada na pytania z matematyki, logiki, filozofii, polityki, jak również innych, bardziej „pospolitych” tematów.


W 1990 roku Marilyn otrzymała list od Craiga F. Whitakera z następującą łamigłówką:


"Załóżmy, że uczestniczysz w teleturnieju i masz do wyboru troje drz