Marilyn vos Savant - osoba o najwyższym IQ na świecie


Empowerment Coaching Blog-Marilyn vos Savant

W okresie od 1986 do 1989 Marilyn vos Savant występowała w Księdze rekordów Guinnessa jako osoba z najwyższym ilorazem inteligencji na świecie (potem usunięto z księgi całą tę kategorię). Najwyższy wynik testu IQ, który osiągnęła (a była testowana wielokrotnie), to 228.


Jeśli sądzisz, że należy ona do grona genialnych naukowców, to spieszę poinformować, że jest amerykańską felietonistką i pisarką. A tym, co ją chyba najlepiej charakteryzuje jest następujący cytat:


„Na świecie jest mnóstwo inteligencji, ale brakuje odwagi, aby robić rzeczy inaczej.”

Postanowiłem o niej napisać nie tyle ze względu na wynik jej testu IQ, ale na jej osobowość oraz fakt, że - podobnie jak ja - ma fioła na punkcie tańca towarzyskiego 😉


Urodziła się w 1946 roku w St. Louis w stanie Missouri. Jej matką była Włoszka, Marin vos Savant, a ojcem Niemiec - syn naukowca Ernsta Macha, który dokonał ważnych odkryć w dziedzinie optyki, akustyki i termodynamiki.


Kiedy Marilyn była dzieckiem, przeszła kilka testów IQ. W wieku siedmiu lat uzyskała wynik 127 punktów. Jednak już trzy lata później pomiar pokazał aż 167 punktów. A najwyższy wynik zmierzony w dzeciństwie (!), to 228 punktów. To ponad dwukrotnie więcej, niż średni poziom inteligencji osoby dorosłej definiowany jako 104 punkty.


Przy tej okazji warto wspomnieć, że około 50% populacji ludzi ma wartość IQ w przedziale 84 - 116 punktów, określanym właśnie jako przedział średni. Tylko 13% populacji mieści się w przedziale od 117 do 147, zaś 1,5% mieszkańców Ziemi powyżej poziomu 147 zalicza się do geniuszy.


W roku 1986, po umieszczeniu jej w Księdze Rekordów Guinessa, media zaczęły interesować się jej historią. Magazyn "Parade" jako pierwszy opublikował artykuł z sekcją pytań i odpowiedzi. Popularność tego artykułu była inspiracją dla rubryki „Ask Marilyn”, w której do dziś odpowiada na pytania z matematyki, logiki, filozofii, polityki, jak również innych, bardziej „pospolitych” tematów.


W 1990 roku Marilyn otrzymała list od Craiga F. Whitakera z następującą łamigłówką:


"Załóżmy, że uczestniczysz w teleturnieju i masz do wyboru troje drzwi. Za jednymi drzwiami jest samochód, za innymi kozy. Wybierasz drzwi numer 1, a gospodarz programu, który wie, co jest za drzwiami, otwiera zamiast tego drzwi numer 3, za którymi jest koza. Zadaje Ci pytanie „Czy chcesz wybrać drzwi numer 2?” Czy zmiana wyboru drzwi jest dla Ciebie korzystna?"


Na co Marilyn odpowiedziała:


„Tak, powinieneś zmienić swój wybór. Pierwsze drzwi mają 1/3 szans na wygraną, ale drugie drzwi mają 2/3 szans.”


Nie spodziewała się jednak, jaką reakcję wywoła jej (poprawna!) odpowiedź.

Po opublikowaniu jej odpowiedzi magazyn Parade zaczął otrzymywać tysiące listów od ludzi oburzonych jej rozwiązaniem. W tym, od naukowców i ekspertów w dziedzinie matematyki.


Pomimo narastającej presji, Marlyn odmówiła zmiany odpowiedzi. Zrobienie tego, tylko po to, aby zadowolić i uspokoić innych było dla niej nie do zaakceptowania. Co więcej, napisała cztery dedykowane artykuły objaśniające metodę obliczania prawdopodobieństw i w ten sposób rozwiązała sławny paradoks Monty Hall'a.


W wyniku tego, nawet sławny matematyk Paul Erdos musiał prosić ją o wybaczenie po tym, jak stwierdził, że źle rozwiązała problemem.


Praca w magazynie "Parade" zainspirowała ją do napisania trzech książek: „Zapytaj Marilyn: odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w Ameryce” (1992); „More Marilyn: Some Like It Bright” (1994) i „Of Course I’m for Monogamy: I’m Also For Everlasting Peace and an End to Taxes” (1996).


Pomimo tego, że posiada jeden z najbardziej błyskotliwych umysłów na świecie, Marilyn jest pokorna. Uważa, że nie jest wielkim matematykiem. Sądzi natomiast, że jej mocne strony to obiektywna analiza, rozwiązywanie problemów i umiejętność podejmowanie decyzji.


Uważa też, że bardzo często mylimy u kogoś inteligencję z wysokim poziomem wiedzy w określonej, wąskiej dziedzinie. I zachęca KAŻDEGO do krytycznego myślenia.


A najlepiej można ją poznać oglądając poniższy wywiad przeprowadzony w roku 2016:Zobacz także:

Byron Katie - kim był(a)byś bez swojej opowieści?

Kinesiology – czy można łatwo odróżnić prawdę od fałszu?

Fritz Perls – cierpienie, bunt, wojna, zen, teatr i wreszcie psychoterapia

Maurice Ravel – Inżynier czy Kompozytor?

Andrea Bocelli – dare to live