Franz Kafka - o samotności człowieka

W wieku 40 lat Franz Kafka (1883-1924), który nigdy się nie ożenił i nie miał własnych dzieci, spacerował po parku w Berlinie. W pewnym momencie spotkał dziewczynkę, która płakała, ponieważ zgubiła ulubioną lalkę. Obydwoje umówili się, aby jej szukać. Niestety bezskutecznie. Rozstali się z postanowieniem, że następnego dnia spotkają się znowu i będą kontynuować poszukiwania.
Nazajutrz, na samym początku spotkania, Kafka wręczył dziewczynce list „napisany” przez lalkę: „Proszę nie płacz. Pojechałam w świat. Napiszę Ci o moich przygodach …”
Tak zaczęła się historia, która trwała do końca życia Kafki.
Podczas ich spotkań Kafka czytał dziewczynce starannie napisane listy od lalki. Były pełne przygód i historii, których dziewczynka za każdym razem słuchała z zapartym tchem.
W końcu Kafka przywiózł na spotkanie lalkę (którą sam kupił), twierdząc, że właśnie wróciła do Berlina.
- W ogóle nie wygląda na moją lalkę - powiedziała dziewczynka.
Kafka wręczył jej wtedy kolejny list, w którym lalka napisała: „Moje podróże mnie zmieniły”. Dziewczynka przytuliła nową lalkę i szczęśliwa zabrała ją ze sobą do domu.
Rok później Kafka zmarł w wieku lat 41.
Wiele lat później dorosła już dziewczyna znalazła w lalce list. W maleńkim liście podpisanym przez Kafkę znalazły się takie słowa:
„Wszystko, co kochasz, prawdopodobnie zostanie utracone, ale w końcu miłość powróci w inny sposób”.
Przyjmij zmianę. To nieuniknione dla wzrostu. Razem możemy zmienić ból w cud i miłość, ale to od nas zależy, czy świadomie i celowo stworzymy to połączenie.

Pod koniec XX wieku przeprowadzono sondaż , którego celem było wybranie najważniejszego pisarza tysiąclecia. Franz Kafka, wygrał miażdzącą przewagą głosów. W tym momencie historii ludzkości, dotknął on wszystkich bardziej, niż jakikolwiek inny autor.
Wpływ Kafki jest tak wielki, że termin „kafka” lub „kafkowski” istnieje w kilku językach.
Odnosi się do sytuacji absurdalnych, uciążliwych i denerwujących, których istotą jest konflikt zniewolonej jednostki z nadrzędną wobec niej siłą. Kafka był jednym z tych pisarzy, którzy potrafili stworzyć świat literacki z atmosferą nie do podrobienia. Pełną unikalnych, niejednoznacznych szyfrów i symboli.
Pozostawił po sobie osobisty dziennik (który prowadził od roku 1910), wiele opowiadań, kilka powieści i sztukę teatralną. Jego najbardziej znane dzieła to: Proces, Metamorfoza i Zamek. Pozostawił także piękne świadectwa w postaci listów, między innymi do swojej siostry Ottli, najlepszego przyjaciela Maxa Broda i ukochanej Felice Bauer.
Co ciekawe, był wegetarianinen. A to, w jego czasach, było rzeczą niewykle rzadko spotykaną.
Z innych ciekawostek o Franzu Kafce, warto wymienić to, że przez 14 lat pracował jako inspektor pracy. Dużo podróżował po Czechach i był odpowiedzialny za kontrolę kolejnych zakładów.
Był bardzo dobry w swojej pracy i bardzo szybko awansował na stanowisko nadinspektora. To sprawiło, że jak na ówczesne czeskie warunki bardzo dobrze zarabiał. I, co ciekawe, mimo dobrych zarobków Kafka mieszkał z rodzicami aż do ukończenia 35 roku życia.
Najprawdopodobniej właśnie dzięki licznym doświadczeniom zebranym w czasie pracy urzędnika, narodził się pomysł na napisanie swojego sztandarowego dzieła pt. „Proces”.
Jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów jego twórczości jest intelektualna uczciwość. W rzeczywistości Kafka poprosił Maxa Broda o spalenie całej swojej twórczości. Na szczęście Brod tego nie zrobił i dzięki niemu możemy dziś wciąż delektowac się arcydziełami Kafki. Brod w znacznej mierze przyczynił się do popularyzacji dzieł Kafki i pośmiertnie wydał m.in. trzy niedokończone powieści (Ameryka, Proces i Zamek), jego dziennik oraz liczne opowiadania i miniatury.
Zobacz także:
Sokrates - czyżby pierwszy dobry coach n świecie?
David Clutterbuck - ojciec współczesnego mentoringu
Noam Chomsky - teoria manipulacji społecznej
Czy coaching pojawił sie jeszcze przed Chrystusem?
Keanu Reeves - twardziel z sercem anioła
Sir John Whitmore - ojciec coachingu biznesowego
Marilyn vos Savant - osoba o najwyższym IQ na świecie
Byron Katie - kim był(a)byś bez swojej opowieści?
Kinesiology – czy można łatwo odróżnić prawdę od fałszu?
Fritz Perls – cierpienie, bunt, wojna, zen, teatr i wreszcie psychoterapia
Maurice Ravel – Inżynier czy Kompozytor?
Jan Sztaudynger - tylko dzięki bladze z prawdą sobie radzę