top of page

Intuicja - czym jest i jak ją rozwijać?


Intuicja - czym jest i jak ja rozwijać - Empowerment Caching Kraków Blog

Intuicja jest często deprecjonowana i odrzucana jako mistyczna lub niewiarygodna. Ale tak naprawdę ma ona głębokie neurologiczne podstawy. Kiedy podchodzisz do decyzji intuicyjnie, twój mózg współpracuje z instynktem, aby szybko ocenić wszystkie twoje wspomnienia, doświadczenia, osobiste potrzeby i preferencje, a następnie podejmuje decyzję najmądrzejszą w danym kontekście.


Jak rozwijać intuicję?


Autorka poniższego artykułu, Melody Wilding, oferuje strategie, które umożliwiają korzystanie ze swojej intuicji jako pomocnego narzędzia do podejmowania decyzji, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym:


1) Odróżnianie przeczucia od strachu,

2) Rozpoczynanie od podjęcia drobnych decyzji,

3) Testowanie swoich wyborów,

4) Stosowanie szybkiego testu oceny

5) Powracanie do swoich wartości.


Pokazuje również jak zrobić test na intuicję.

 

Co to jest intuicja?

Przeczucie, instynkt, głębsza wiedza. Istnieje wiele nazw intuicji. Generalnie jest to zdolność do natychmiastowego zrozumienia czegoś bez świadomego rozumowania. Innymi słowy, przychodzą do ciebie odpowiedzi i rozwiązania, ale możesz nie wiedzieć dokładnie, dlaczego i jak.


W erze Big Data ufanie własnemu przeczuciu często ma złą reputację. Intuicja — termin używany w odniesieniu do intuicji w badaniach — jest często odrzucany jako mistyczny lub niewiarygodny.


Chociaż prawdą jest, że intuicja może być omylna, badania Deloitte nad intuicją pokazują, że połączenie intuicji z analitycznym myśleniem pomaga podejmować lepsze, szybsze i dokładniejsze decyzje oraz daje więcej pewności w dokonywaniu wyborów niż poleganie na samym intelekcie. Jest to szczególnie ważne, gdy masz tendencję do nadmiernego zastanawiania się (ang. overthinking) lub gdy nie ma jednej wyraźnej, „poprawnej” opcji.


W rzeczywistości ankiety nt. intuicji przeprowadzone wśród kadry kierowniczej pokazują, że większość liderów wykorzystuje uczucia i doświadczenie podczas radzenia sobie z kryzysami. Nawet marynarka wojenna USA zainwestowała miliony dolarów, aby pomóc marynarzom i piechocie morskiej udoskonalić ich szósty zmysł, właśnie dlatego, że intuicja może zastąpić intelekt w sytuacjach o wysokiej stawce, takich jak pole bitwy.


Piękną definicję intuicji przedstwił w jednym ze swoich cytatów sławny psychoterapeuta i twórca Terapii Gestalt, Fritz Perls:


Ciało wie wszystko. My wiemy bardzo mało. Intuicja to inteligencja organizmu.

A Gerald Traufetter w swojej książce pt. "Intuicja, czyli mądrość uczuć", pisze tak:


Najnowsze badania zajmują się procesami zachodzącymi w mózgu, które skłaniają nas do podejmowania określonych decyzji. Dziś naukowcy są skłonni przyznać, że aby podjąć dobrą decyzję, trzeba posłuchać zarówno rozumu, jak i intuicji. I dlatego wiedza o podświadomych procesach może się okazać niezwykle pomocna. Jeśli ktoś chce we właściwy sposób skorzystać z możliwości, jakie daje intuicja, musi dokładnie wiedzieć, kiedy można jej zaufać.

Jak rozwijać intuicję  - Empowerment Coaching Kraków Blog

Naukowe podstawy intuicji

Intuicja ma głębokie neurologiczne podstawy. Naukowcy nie bez powodu nazywają żołądek „drugim mózgiem”. W całym przewodzie pokarmowym znajduje się rozległa sieć neuronowa składająca się ze 100 milionów neuronów. To więcej neuronów niż znajduje się w rdzeniu kręgowym, co wskazuje na niesamowite zdolności do przetwarzania informacji przez jelita.


Kiedy intuicyjnie podchodzisz do decyzji, twój mózg współpracuje z instynktem, aby szybko ocenić wszystkie twoje wspomnienia, przeszłe nauki, osobiste potrzeby i preferencje, a następnie podejmuje najmądrzejszą decyzję w danym kontekście. W ten sposób intuicja jest formą emocjonalnych i empirycznych danych, które liderzy muszą cenić.


Nawet jeśli nie korzystasz świadomie ze swojej intuicji, prawdopodobnie codziennie doświadczasz z niej korzyści. Każdy wie, jak to jest "czuć dziurę w żołądku", kiedy podejmujesz trudną decyzję.


To instynkt mówi głośno i wyraźnie. Na przykład, jeśli jesteś menedżerem, umiejętność „czytania” swoich bezpośrednich podwładnych pozwala Ci wyczuć, kiedy są zdemotywowani i podjąć kroki, aby ponownie ich zaangażować. Podobnie wykonanie „odwołania się do instynktu” w projektowaniu nowego produktu może skierować proces twórczy we właściwym kierunku.Jak rozwijać intuicję - 3 - Empowerment Coaching Kraków Blog

Jak korzystać z intuicji w procesie podejmowania decyzji

Liderzy, którzy identyfikują siebie jako wysoko wrażliwych, mają silniejsze odczucia intuicyjne niż większość, ale zostali również zniechęceni do korzystania z tych danych sensorycznych.


Cecha wysokiej wrażliwości przyczynia się do głębszego postrzegania, przetwarzania i syntezy informacji, w tym danych o światach emocjonalnych innych (zobacz proszę post: Osoby Wysoko Wrażliwe i wysoka wrażliwość)


Oznacza to, że Twoja intuicja jest bardziej rozwinięta niż u większości innych ludzi, ponieważ stale dodajesz nowe dane do swojego banku wiedzy o świecie i sobie. Jedynym problemem jest to, że prawdopodobnie nauczono cię dewaluować tę siłę w sobie.


Dobrą wiadomością jest to, że intuicja jest jak mięsień — można ją rozwijać i wzmacniać regularnymi ćwiczeniami.


Oto wskazówki dot. tego, jak rozwijać swoją intuicję i skutecznie wykorzystywać ją jako narzędzie do podejmowania właściwych decyzji.

Odróżnij intuicję od strachu

Strachowi zwykle towarzyszą cielesne odczucia zwężania lub minimalizowania. Możesz czuć się spięty, spanikowany lub zdesperowany. Strach ma popychającą energię, jakbyś próbował coś wymusić lub wybrać opcję, ponieważ chcesz uniknąć groźby, odrzucenia lub kary. Strach jest również zdominowany przez samokrytyczne myśli, które skłaniają cię do ukrycia się, dostosowania się lub kompromisu.


Z drugiej strony intuicja ma energię przyciągania, tak jakby twój wybór kierował cię w kierunku twojego najlepszego interesu, nawet jeśli oznacza to podejmowanie ryzyka lub poruszanie się wolniej niż inni. Towarzyszy temu zwykle uczucie podniecenia i oczekiwania lub łatwości i zadowolenia. Fizycznie, instynkty zwykle powodują, że twoje ciało się relaksuje. Dzięki intuicji twój wewnętrzny głos jest bardziej ugruntowany i mądry, jak dobry mentor.

Rozpocznij od podejmowania drobnych decyzji

Wybierz strój, który do Ciebie przemówi, nie ważąc zbyt wielu zmiennych. Podnieś rękę i zabierz głos na spotkaniu bez cenzurowania siebie. Podejmowanie szybkich, zdecydowanych działań z małymi konsekwencjami sprawia, że swobodnie korzystasz z intuicji. Zaczynając od małych rzeczy, łagodzisz uczucie przytłoczenia i możesz stopniowo wspinać się w kierunku większych, podejmowanych pod większym naciskiem decyzji z większym zaufaniem do siebie. To podejście jest skuteczne, ponieważ buduje twoją tolerancję na stres lub zdolność do emocjonalnej regulacji w obliczu dyskomfortu.

Test na intuicję - testuj swoje wybory

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz używać swojej intuicji, decyzje mogą nie przychodzić Ci szybko. Zamiast stosować overthinking, odgrywaj role. Przez dwa do trzech dni zachowuj się tak, jakbyś wybrał opcję A, na przykład szansę w nowej branży. Obserwuj, jak myślisz, co czujesz. Następnie przez kolejne dwa lub trzy dni wypróbuj opcję B, powiedzmy pozostanie na obecnej ścieżce kariery. Pod koniec eksperymentu zrób podsumowanie swoich reakcji. Symulacja wyniku może wiele powiedzieć o wyniku, którego naprawdę chcesz i wskazać która decyzja będzie dla Ciebie najlepsza. Możesz także spróbować rzucić monetą i zobaczyć, co myślisz o odpowiedzi. Jeśli wypadł orzeł i przypisana do niego opcja, czy odczuwasz radość i ulgę czy też martwisz się i boisz?

Test na intuicję - stosuj test oceny błyskawicznej

Ten test polega na szybkim zrozumieniu lub "cienkim krojeniu" i pomaga mózgowi na podejmowanie decyzji bez nadmiernego myślenia i wzmocnić zaufanie do intuicji. Spróbuj tego za pomocą „testu oceny błyskawicznej”. Napisz na kartce pytanie typu „czy skorzystanie z promocji sprawi, że będę szczęśliwy?” Napisz 'tak' oraz 'nie' pod pytaniem, ale niczego nie zaznaczaj. Zostaw w pobliżu długopis. Po kilku godzinach wróć do tej kartki i od razu zakreśl swoją odpowiedź. Może to nie być odpowiedź, która Ci się spodoba, zwłaszcza jeśli pytanie jest ważne. Ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ten sposób ​​zmusiłeś się do uczciwej odpowiedzi.


Wróć do swoich wartości

Twoje podstawowe wartości reprezentują to, co jest dla Ciebie najważniejsze. Przykłady obejmują wolność, różnorodność, stabilność, rodzinę lub spokój. Powiedzmy, że czujesz się wzburzony po długim dniu w pracy, kiedy nic nie poszło po Twojej myśli. Twoje podstawowe wartości mogą pomóc Ci wskazać źródło frustracji i lepiej ją zrozumieć. Na przykład, być może cenisz szczerość, a napięcie jest spowodowane tym, że nie dzielisz się swoimi prawdziwymi uczuciami w ważnej sprawie. Korzystając ze swoich wartości, możesz dowiedzieć się, co jest wewnętrznie niespójne i uzyskać odpowiednią perspektywę spojrzenia na daną sytuację.


Poświęć chwilę dzisiaj, aby zastanowić się, jakie mogą być Twoje 3 najważniejsze wartości osobiste. Następnym razem, gdy będziesz miał trudności z podjęciem decyzji, zadaj sobie pytanie: „które działanie lub decyzja zbliża Cię do tych podstawowych wartości?” Wchodzenie do wnętrza może pomóc w rozwiązaniu wewnętrznego napięcia, które prowadzi do mentalnych pętli.


Na koniec pamiętaj, że intuicja nie może się rozwijać w ruchliwych, stresujących środowiskach. Zapewnij swojemu umysłowi spokojną przestrzeń do wędrówek i nawiązywania w mózgu nowych połączeń.


Pamiętaj proszę: chociaż intuicja nie jest idealna, jest to również dobre narzędzie do podejmowania decyzji. I prawdopodobnie w tej chwili nie wykorzystujesz go wystarczająco dobrze. Wypróbuj zaprezentowane tu strategie, a prawdopodobnie zdziwisz się, gdy odkryjesz, że Twoje przeczucie jest wspaniałym narzędziem do podejmowania decyzji i dużo potężniejszym, niż mogłeś sobie wyobrazić.


 

Autorką artykułu jest Melody Wilding, executive coach. autorka książki pt. "Trust yourself. Stop overthinking and channel your emotions for success at work"

Oryginalnie ukazał się on w j.angielskim w Harward Business Review

źródło: https://hbr.org/2022/03/how-to-stop-overthinking-and-start-trusting-your-gut

Tłumaczenie z j.angielskiego i podkreślenia w tekście: Empowerment CoachingKsiążka Trust Yourself - Empowerment Coaching Kraków Blog


 


Jeżeli zainteresował Cię temat Wartości Osobistych, bardzo zachęcam do pobrania bezpłatnego e-booka, który poprowadzi Cię przez proces odkrywania i porządkowania swoich Osobistych Wartości.


Pod poniższym linkiem znajdziesz wyczerpujące informacje nt. tego jak ważne w naszym życiu są Wartości, jak często lekceważymy ten temat i jakie to niesie ze sobą konsekwencje. To jest również miejsce, w którym można pobrać nasz bezpłatny e-book w formacie pdf.Jak odkryć i uporządkować swoje Wartości?


eBook Jak odkryć swoje wartości - Empowerment Coaching Kraków BlogZobacz także:

Osoby Wysoko Wrażliwe i wysoka wrażliwość

Life Coaching - jak czytać ludzi szybko?

Wartości w życiu człowieka


Odporność na przeciwności. Coaching rezyliencji

Self-coaching - Poczucie Sprawczości

Co możesz zrobić, żeby się zmienić?

Koło Życia, szablon pdf

Coaching samotności. Spokój za jaką cenę?

Co jest ważniejsze: droga czy cel? Coaching akceptacji

Samotność w tłumie. Jak czujesz się sam ze sobą?

Coaching Wytrzymałości. Ile potrafisz znieść?

Rozwój osobisty człowieka

Coaching uważności. I mewa o imieniu Jonathan

Jak radzić sobie z emocjami?

Dlaczego jedni są pogodniejsi od innych?

Niedzielna Depresja - czy masz dobrą pracę?

Czy duchowość może być ucieczką od rzeczywistości?

Jak stawiać zdrowe granice? I co jeśli ktoś je łamie?

Ahimsa - nie przyczyniaj się do cierpienia

Projekcja swojego osobistego cienia - TED Video

Coaching Uważności. Cisza

Life Coaching - Jestem zajęty, więc jestem


Life Coaching, Kraków, online

Jak powstają emocje - bezpłatny ebook pdf173 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page