Nadchodzi kolejna rewolucja - MetaverseCo to jest Metaverse?

Mówiąc najprościej, Metaverse to cyfrowa przestrzeń reprezentowana przez cyfrowe reprezentacje ludzi, miejsc i rzeczy. Innymi słowy, jest to „cyfrowy świat” z prawdziwymi ludźmi reprezentowanymi przez cyfrowe obiekty.


Pod wieloma względami Microsoft Teams lub Zoom jest już formą Metaverse. Jesteś „tam” w pokoju, ale możesz być statycznym obrazem, awatarem lub wideo na żywo. Zatem Metaverse jest szerszym kontekstem „łączenia ludzi”.


Może być używany do wielu rzeczy: spotkań, wizyty w fabryce, onboardingu lub szkolenia. W rzeczywistości prawie każdy program związany z zasobami ludzkimi i talentami można przeprojektować dla Metaverse. A jeśli nosisz okulary 3D, Metaverse jest absolutnie wciągające.


W tej przestrzeni zagra wiele firm. Facebook, oczywiście, zdecydował się na zmianę nazwy całej swojej firmy, aby mieć coś do powiedzenia. Microsoft (jak wyjaśnię poniżej) ma już znaczącą obecność. Ale będzie znacznie większa. W rzeczywistości każda firma technologiczna, detalista i firma rozrywkowa chce wziąć w tym udział.


Dlaczego wydaje się to takie nierealne?

Kiedy pytasz ekspertów o słowo Metaverse, wyjaśniają, że zostało ukute lata temu w książce science fiction. Ale dla reszty z nas brzmi to jak przerażająca rzecz, którą wymyślił Mark Zuckerberg, aby przechwycić wszystkie nasze informacje i sprzedać nam więcej reklam (i prawdopodobnie powstaną jeszcze bardziej przerażające teorie spiskowe oraz fałszywe wiadomości).


Cóż, zapewniam cię, że to jest prawdziwe. A wartość, jaką osięgnie za naszego życia może być ogromna.


Pozwolę sobie najpierw zasugerować, że nie będzie jednego „Metawersum”. Będzie wiele „Metawersów”, niektóre dla biznesu, niektóre dla handlu, niektóre dla edukacji, a niektóre dla rozrywki. Dziś opowiem o aplikacjach biznesowych, ale jestem pewien, że inne szybko się pojawią.


Co może zrobić Metaverse Business?

Zacznę od tego, że dzisiejszy Metaverse to moment, w którym Internet był w czasach AOL. Innymi słowy, przed nami wiele nowych rzeczy. Pamiętaj, że oryginalna sieć była w całości oparta na tekście, była powolna i nie było nawet żadnego wideo.


Business Metaverse już nabiera kształtu. W szkoleniach chcemy przejść od „e-learningu” do „we-learningu”, „cyfrowego uczenia się”, a wkrótce do „uczenia imersyjnego”. Oznacza to ogromny nowy zestaw aplikacji – od wdrażania i szkoleń po rozwój przywództwa, spotkania, symulowane doświadczenia, duże wydarzenia dla pracowników i oczywiście rozrywkę.


Wielkie firmy już od jakiegoś czasu eksperymentują. Accenture zbudowało całe „piętro N” dla konsultantów w oparciu o nowoczesną wersję Mesh firmy Microsoft (jego zestaw narzędzi Metaverse i Avatar). Właśnie rozmawiałem z zespołami produktowymi w Microsoft i ich plany są imponujące. Microsoft Mesh for Teams, który ukaże się w połowie przyszłego roku, pozwoli Ci zastąpić obecność wideo awatarem, tworzyć wirtualne pokoje i wdrażać przestrzenie 3D w usłudze Teams. Wyobraź sobie targi, konferencję szkoleniową lub doświadczenie onboardingowe w 3D, a wszystko to w oparciu o usługi Teams. Muszę wierzyć, że ta technologia wywoła tsunami.


A jaką wartość może posiadać awatar? W rzeczywistości jest cenniejszy niż myślisz. Gracze nauczyli się, że ludzie korzystający z awatarów mogą być bardziej wyraziści, uczciwi i czuć się bardziej bezpieczni psychicznie. Szybko rozwijająca się firma szkoleniowa Mursion nauczyła się, że szkolenie oparte na awatarach pozwala ludziom być bardziej szczerymi i autentycznymi w swoich doświadczeniach, umożliwiając im uczenie się i zmianę zachowań znacznie lepiej niż w przypadku coachingu twarzą w twarz (musisz tego doświadczyć, żeby mi uwierzyć).


A co, jeśli jesteś po prostu nieśmiały, zamknięty w sobie, zmęczony, a może niepełnosprawny? Awatar to sposób na „bycie sobą” w nowy i interesujący sposób, otwierający szereg rozmów i interakcji, które mogą być niewygodne lub niemożliwe w tradycyjnym otoczeniu.


Wyobrażam sobie również, że Microsoft Metaverse pozwoli Ci zwiedzić i poznać fabrykę, która produkuje Twoje produkty. Twój zespół sprzedaży może przeprowadzać symulacje z Twoimi klientami w czasie rzeczywistym. A jeśli korzystasz z profesjonalnie opracowanej platformy, takiej jak STRIVR, będziesz mógł doświadczyć symulacji 3D każdego scenariusza operacyjnego, wysokiego ryzyka lub scenariusza szkolenia o wysokiej wartości w Twojej firmie. Już teraz doświadczenia w STRIVR są znacznie tańsze niż symulacje w świecie rzeczywistym, a aplikacje są niesamowite.


Zastanówmy się na przykład, jak firma Verizon uczy pracowników sklepu, jak radzić sobie z strzelankami? Jak Walmart szkoli swoich pracowników, aby byli gotowi na Black Friday. W jaki sposób FedEx uczy swoich pakowaczy perfekcyjnego pakowania i mocowania paczek z tyłu ciężarówki? Albo jak JetBlue uczy mechaników lotu, jak sprawdzać bezpieczeństwo podczas chodzenia pod samolotem.


Jedną z najciekawszych aplikacji Metaverse, jakie widziałem (od STRIVR), była firma użyteczności publicznej, która uczyła personel operacyjny, jak schodzić do włazu, identyfikować instrumenty i zawory bezpieczeństwa, które wymagają regulacji, a także naprawiać lub diagnozować problemy bez stwarzania zagrożenia . Ten rodzaj szkolenia byłby kosztowny, podatny na ryzyko i wysoce racjonowany bez VR. Dzięki STRIVR (aplikacja Metaverse) można tego doświadczyć na dużą skalę.


Accenture, wskoczyło już do tego pociagu. Oprócz eksperymentowania z Microsoft Mesh, firma stworzyła cały zespół konsultingowy AR, pomagając dużym firmom tworzyć rozwiązania oparte na Metaverse. I możemy spodziewać się dołączenia innych dostawców, takich jak Zoom, Webex (Cisco), Nvidia, Netflix i Apple.


Dlaczego Microsoft może wygrać?

Podobnie jak w przypadku wszystkich nowych technologii, pojawi się wiele pomysłów na „szybkie wzbogacenie się”. I chociaż Facebook może dużo o tym mówić, nie mogą „posiadać” Metaverse. To tak, jakby powiedzieć, że Facebook jest „właścicielem internetu”. Metaverse to nowy zestaw technologii, które zbuduje wielu dostawców, a teraz trwa wyścig, kto najszybciej doda wartość.


Osobiście jestem teraz fanem strategii Microsoftu. Firma koncentruje się na budowaniu Mesh, platformy, która będzie zasilać aplikacje Teams i inne aplikacje, wraz z Hololens, rozwiązaniem rozszerzonej rzeczywistości, które jest szeroko stosowane w produkcji, edukacji i wojsku.

Microsoft chce włączyć aplikacje Metaverse do biznesu, edukacji, szkoleń i rozrywki. To wszystko są rzeczywiste potrzeby, z których każdą można ulepszyć i wymyślić na nowo dzięki awatarom, rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.


Hololens, zestaw słuchawkowy i platforma Microsoft AR, jest już potężna. Firmy takie jak BMW, Daimler i Ford korzystają z tej technologii dla profesjonalistów z branży produkcyjnej, co pomaga szybko się uczyć, unikać błędów oraz śledzić i poprawiać jakość procesu.


Jaka jest strategia Facebooka?

Słuchałem Jaroda Laniera, jednego z pionierów VR, opisującego ogłoszenie Meta na Facebooku. Jego analiza była interesująca, a jego komentarz na temat Zuckerberga nastepujący:

"Po wysłuchaniu przemowy Marka Zuckerberga brzmi to tak, jakby jakiś megalomaniak wziął moje rzeczy i przefiltrował je przez jakiś dziwny filtr samoulepszania. To znaczy, to po prostu najdziwniejsza rzecz jaką usłyszałem …