Nadchodzi kolejna rewolucja - MetaverseCo to jest Metaverse?

Mówiąc najprościej, Metaverse to cyfrowa przestrzeń reprezentowana przez cyfrowe reprezentacje ludzi, miejsc i rzeczy. Innymi słowy, jest to „cyfrowy świat” z prawdziwymi ludźmi reprezentowanymi przez cyfrowe obiekty.


Pod wieloma względami Microsoft Teams lub Zoom jest już formą Metaverse. Jesteś „tam” w pokoju, ale możesz być statycznym obrazem, awatarem lub wideo na żywo. Zatem Metaverse jest szerszym kontekstem „łączenia ludzi”.


Może być używany do wielu rzeczy: spotkań, wizyty w fabryce, onboardingu lub szkolenia. W rzeczywistości prawie każdy program związany z zasobami ludzkimi i talentami można przeprojektować dla Metaverse. A jeśli nosisz okulary 3D, Metaverse jest absolutnie wciągające.


W tej przestrzeni zagra wiele firm. Facebook, oczywiście, zdecydował się na zmianę nazwy całej swojej firmy, aby mieć coś do powiedzenia. Microsoft (jak wyjaśnię poniżej) ma już znaczącą obecność. Ale będzie znacznie większa. W rzeczywistości każda firma technologiczna, detalista i firma rozrywkowa chce wziąć w tym udział.


Dlaczego wydaje się to takie nierealne?

Kiedy pytasz ekspertów o słowo Metaverse, wyjaśniają, że zostało ukute lata temu w książce science fiction. Ale dla reszty z nas brzmi to jak przerażająca rzecz, którą wymyślił Mark Zuckerberg, aby przechwycić wszystkie nasze informacje i sprzedać nam więcej reklam (i prawdopodobnie powstaną jeszcze bardziej przerażające teorie spiskowe oraz fałszywe wiadomości).


Cóż, zapewniam cię, że to jest prawdziwe. A wartość, jaką osięgnie za naszego życia może być ogromna.


Pozwolę sobie najpierw zasugerować, że nie będzie jednego „Metawersum”. Będzie wiele „Metawersów”, niektóre dla biznesu, niektóre dla handlu, niektóre dla edukacji, a niektóre dla rozrywki. Dziś opowiem o aplikacjach biznesowych, ale jestem pewien, że inne szybko się pojawią.


Co może zrobić Metaverse Business?

Zacznę od tego, że dzisiejszy Metaverse to moment, w którym Internet był w czasach AOL. Innymi słowy, przed nami wiele nowych rzeczy. Pamiętaj, że oryginalna sieć była w całości oparta na tekście, była powolna i nie było nawet żadnego wideo.


Business Metaverse już nabiera kształtu. W szkoleniach chcemy przejść od „e-learningu” do „we-learningu”, „cyfrowego uczenia się”, a wkrótce do „uczenia imersyjnego”. Oznacza to ogromny nowy zestaw aplikacji – od wdrażania i szkoleń po rozwój przywództwa, spotkania, symulowane doświadczenia, duże wydarzenia dla pracowników i oczywiście rozrywkę.


Wielkie firmy już od jakiegoś czasu eksperymentują. Accenture zbudowało całe „piętro N” dla konsultantów w oparciu o nowoczesną wersję Mesh firmy Microsoft (jego zestaw narzędzi Metaverse i Avatar). Właśnie rozmawiałem z zespołami produktowymi w Microsoft i ich plany są imponujące. Microsoft Mesh for Teams, który ukaże się w połowie przyszłego roku, pozwoli Ci zastąpić obecność wideo awatarem, tworzyć wirtualne pokoje i wdrażać przestrzenie 3D w usłudze Teams. Wyobraź sobie targi, konferencję szkoleniową lub doświadczenie onboardingowe w 3D, a wszystko to w oparciu o usługi Teams. Muszę wierzyć, że ta technologia wywoła tsunami.


A jaką wartość może posiadać awatar? W rzeczywistości jest cenniejszy niż myślisz. Gracze nauczyli się, że ludzie korzystający z awatarów mogą być bardziej wyraziści, uczciwi i czuć się bardziej bezpieczni psychicznie. Szybko rozwijająca się firma szkoleniowa Mursion nauczyła się, że szkolenie oparte na awatarach pozwala ludziom być bardziej szczerymi i autentycznymi w swoich doświadczeniach, umożliwiając im uczenie się i zmianę zachowań znacznie lepiej niż w przypadku coachingu twarzą w twarz (musisz tego doświadczyć, żeby mi uwierzyć).