top of page

Metaverse to kolejna rewolucjaNadchodzi kolejna rewolucja technologiczna. A ogrom nowych rozwiązań, które już pojawiają się na wirtualnej platformie cyfrowej kryje się pod jednym słowem. To słowo to Metaverse.


Co to jest Metaverse?

Mówiąc najprościej, Metaverse to cyfrowa przestrzeń reprezentowana przez cyfrowe reprezentacje ludzi, miejsc i rzeczy. Innymi słowy, jest to „cyfrowy świat” z prawdziwymi ludźmi reprezentowanymi przez cyfrowe obiekty.


Pod wieloma względami Microsoft Teams lub Zoom jest już formą Metaverse. Jesteś „tam” w pokoju, ale możesz być statycznym obrazem, awatarem lub wideo na żywo. Zatem Metaverse jest szerszym kontekstem „łączenia ludzi”.


Może być używany do wielu rzeczy: spotkań, wizyty w fabryce, on-boardingu lub szkolenia. W rzeczywistości prawie każdy program związany z zasobami ludzkimi i talentami można przeprojektować dla Metaverse. A jeśli nosisz okulary 3D, Metaverse jest absolutnie wciągające.


W tej przestrzeni zagra wiele firm. Facebook, oczywiście, zdecydował się na zmianę nazwy całej swojej firmy, aby mieć coś do powiedzenia. Microsoft (jak wyjaśnię poniżej) ma już znaczącą obecność. Ale będzie znacznie większa. W rzeczywistości każda firma technologiczna, detalista i firma rozrywkowa chce wziąć w tym udział.


Dlaczego wydaje się to takie nierealne?

Kiedy pytasz ekspertów o słowo Metaverse, wyjaśniają, że zostało ukute lata temu w książce science fiction. Ale dla reszty z nas brzmi to jak przerażająca rzecz, którą wymyślił Mark Zuckerberg, aby przechwycić wszystkie nasze informacje i sprzedać nam więcej reklam (i prawdopodobnie powstaną jeszcze bardziej przerażające teorie spiskowe oraz fałszywe wiadomości).


Cóż, zapewniam cię, że to jest prawdziwe. A wartość, jaką osiągnie za naszego życia może być ogromna.


Pozwolę sobie najpierw zasugerować, że nie będzie jednego „Metaversum”. Będzie wiele „Metaversów”, niektóre dla biznesu, niektóre dla handlu, niektóre dla edukacji, a niektóre dla rozrywki. Dziś opowiem o aplikacjach biznesowych, ale jestem pewien, że inne szybko się pojawią.


Co może zrobić Metaverse Business?

Zacznę od tego, że dzisiejszy Metaverse to moment, w którym Internet był w czasach AOL. Innymi słowy, przed nami wiele nowych rzeczy. Pamiętaj, że oryginalna sieć była w całości oparta na tekście, była powolna i nie było nawet żadnego wideo.


Business Metaverse już nabiera kształtu. W szkoleniach chcemy przejść od „e-learningu” do „we-learningu”, „cyfrowego uczenia się”, a wkrótce do „uczenia imersyjnego”. Oznacza to ogromny nowy zestaw aplikacji – od wdrażania i szkoleń po rozwój przywództwa, spotkania, symulowane doświadczenia, duże wydarzenia dla pracowników i oczywiście rozrywkę.


Wielkie firmy już od jakiegoś czasu eksperymentują. Accenture zbudowało całe „piętro N” dla konsultantów w oparciu o nowoczesną wersję Mesh firmy Microsoft (jego zestaw narzędzi Metaverse i Avatar). Właśnie rozmawiałem z zespołami produktowymi w Microsoft i ich plany dot. Metaverse są imponujące. Microsoft Mesh for Teams, który ukaże się w połowie przyszłego roku, pozwoli Ci zastąpić obecność wideo awatarem, tworzyć wirtualne pokoje i wdrażać przestrzenie 3D w usłudze Teams. Wyobraź sobie targi, konferencję szkoleniową lub doświadczenie onboardingowe w 3D, a wszystko to w oparciu o usługi Teams. Muszę wierzyć, że ta technologia wywoła tsunami.


A jaką wartość może posiadać awatar? W rzeczywistości jest cenniejszy niż myślisz. Gracze nauczyli się, że ludzie korzystający z awatarów mogą być bardziej wyraziści, uczciwi i czuć się bardziej bezpieczni psychicznie. Szybko rozwijająca się firma szkoleniowa Mursion nauczyła się, że szkolenie oparte na awatarach pozwala ludziom być bardziej szczerymi i autentycznymi w swoich doświadczeniach, umożliwiając im uczenie się i zmianę zachowań znacznie lepiej niż w przypadku coachingu twarzą w twarz (musisz tego doświadczyć, żeby mi uwierzyć).


A co, jeśli jesteś po prostu nieśmiały, zamknięty w sobie, zmęczony, a może niepełnosprawny? Awatar to sposób na „bycie sobą” w nowy i interesujący sposób, otwierający szereg rozmów i interakcji, które mogą być niewygodne lub niemożliwe w tradycyjnym otoczeniu.


Wyobrażam sobie również, że Microsoft Metaverse pozwoli Ci zwiedzić i poznać fabrykę, która produkuje Twoje produkty. Twój zespół sprzedaży może przeprowadzać symulacje z Twoimi klientami w czasie rzeczywistym. A jeśli korzystasz z profesjonalnie opracowanej platformy, takiej jak STRIVR, będziesz mógł doświadczyć symulacji 3D każdego scenariusza operacyjnego, wysokiego ryzyka lub scenariusza szkolenia o wysokiej wartości w Twojej firmie. Już teraz doświadczenia w STRIVR są znacznie tańsze niż symulacje w świecie rzeczywistym, a aplikacje są niesamowite.


Zastanówmy się na przykład, jak firma Verizon uczy pracowników sklepu, jak radzić sobie z strzelankami? Jak Walmart szkoli swoich pracowników, aby byli gotowi na Black Friday. W jaki sposób FedEx uczy swoich pakowaczy perfekcyjnego pakowania i mocowania paczek z tyłu ciężarówki? Albo jak JetBlue uczy mechaników lotu, jak sprawdzać bezpieczeństwo podczas chodzenia pod samolotem.


Jedną z najciekawszych aplikacji Metaverse, jakie widziałem (od STRIVR), była firma użyteczności publicznej, która uczyła personel operacyjny, jak schodzić do włazu, identyfikować instrumenty i zawory bezpieczeństwa, które wymagają regulacji, a także naprawiać lub diagnozować problemy bez stwarzania zagrożenia . Ten rodzaj szkolenia byłby kosztowny, podatny na ryzyko i wysoce racjonowany bez VR. Dzięki STRIVR (aplikacja Metaverse) można tego doświadczyć na dużą skalę.


Accenture, wskoczyło już do tego pociągu. Oprócz eksperymentowania z Microsoft Mesh, firma Accenture stworzyła cały zespół konsultingowy AR, pomagając dużym firmom tworzyć rozwiązania oparte na Metaverse. I możemy spodziewać się dołączenia innych dostawców, takich jak Zoom, Webex (Cisco), Nvidia, Netflix i Apple.


Dlaczego Microsoft może wygrać walkę o Metaverse?

Podobnie jak w przypadku wszystkich nowych technologii, pojawi się wiele pomysłów na „szybkie wzbogacenie się”. I chociaż Facebook może dużo o tym mówić, nie mogą „posiadać” Metaverse. To tak, jakby powiedzieć, że Facebook jest „właścicielem Internetu”. Metaverse to nowy zestaw technologii, które zbuduje wielu dostawców, a teraz trwa wyścig, kto najszybciej doda wartość.


Osobiście jestem teraz fanem strategii Microsoftu. Firma koncentruje się na budowaniu Mesh, platformy, która będzie zasilać aplikacje MS Teams i inne aplikacje, wraz z Hololens, rozwiązaniem rozszerzonej rzeczywistości, które jest szeroko stosowane w produkcji, edukacji i wojsku.

Microsoft chce włączyć aplikacje Metaverse do biznesu, edukacji, szkoleń i rozrywki. To wszystko są rzeczywiste potrzeby, z których każdą można ulepszyć i wymyślić na nowo dzięki awatarom, rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.


Hololens, zestaw słuchawkowy i platforma Microsoft AR, jest już potężna. Firmy takie jak BMW, Daimler i Ford korzystają z tej technologii dla profesjonalistów z branży produkcyjnej, co pomaga szybko się uczyć, unikać błędów oraz śledzić i poprawiać jakość procesu.


Jaka jest strategia Facebooka?

Słuchałem Jaroda Laniera, jednego z pionierów VR, opisującego ogłoszenie Meta na Facebooku. Jego analiza była interesująca, a jego komentarz na temat Zuckerberga następujący:

"Po wysłuchaniu przemowy Marka Zuckerberga brzmi to tak, jakby jakiś megalomaniak wziął moje rzeczy i przefiltrował je przez jakiś dziwny filtr samoulepszania. To znaczy, to po prostu najdziwniejsza rzecz jaką usłyszałem …

Uważa, podobnie jak ja, że Facebook jest zdenerwowany tym, że Apple stał się strażnikiem ich biznesu reklamowego. Skupiając się w jakiś sposób na Metaverse, firma może więc spróbować uczynić Oculus „platformą” na przyszłość. Następnie Meta stanie się kolejnym strażnikiem tej domeny. Oto ujęcie Jaroda:

"Zaryzykuję przypuszczenie, że gdyby Tim Cook nie zaczął blokować Facebookowi dostępu do darmowych danych, to Meta nigdy by się nie wydarzyła. Myślę, że Meta jest o tym, że nie posiadamy urządzenia peryferyjnego, które pobiera dane w bieżącej rundzie. Tak więc w przyszłości musimy wygrać kolejną wojnę o urządzenia, aby móc uzyskać dane. I, och, byłoby miło, gdybyśmy mieli inteligentne głośniki i klamki lub cokolwiek, ale Amazon je ma. Wybierzmy więc zestawy słuchawkowe. Myślę, że o to ostatecznie chodzi. Chodzi o to, że musisz posiadać urządzenie brzegowe, aby mieć własną moc czynienia z chmury dobra lub zła. I najwyraźniej chce zrobić to źle, więc musi posiadać urządzenie, a obecnie nie ma.

Biorąc pod uwagę model biznesowy Facebooka, Meta najprawdopodobniej skupi się na reklamie. Tak więc Twoje doświadczenie z Facebookiem prawdopodobnie będzie wiązać się z przekazaniem wielu Twoich danych osobowych do reklamodawców (prawdziwych klientów Facebooka). W rzeczywistości w 2018 r. dyrektor Oculus Robert Rubin stwierdził, że „to jest nasz rynek do stracenia”.

"Przychody pochodziłyby również z reklam, na których Facebook zna się najlepiej. Rubin wyobraża sobie, że Coca-Cola zapłaci za najlepsze umieszczenie pawilonu, Ford zapłaci za nadające się do użytku wirtualne samochody, a Procter & Gamble wypromuje swoje marki na cyfrowych billboardach. Gucci mógłby otworzyć wirtualny sklep, a Comcast (właściciel macierzystej firmy CNBC, NBCUniversal) zapłaciłby za „gigantyczny znak z napisem „Comcast: Get Better MetaSpeed!””.

Tak, Facebook również zaczyna interesować się rynkiem korporacyjnym. Workplace by Facebook ma kilkuset klientów i wydaje się być dobrze zaprojektowanym firmowym serwisem społecznościowym (chociaż zawiesił się, gdy zepsuły się systemy Facebooka). Oculus Horizon Workrooms (które prawdopodobnie zostanie zmienione) próbuje zrobić to, co Microsoft Mesh robi z Teams.


Ale Facebook ma swoje wyzwania. Po pierwsze, nie są firmą godną zaufania (tylko 15% Amerykanów ufa Facebookowi). Po drugie, ich platforma jest daleko w tyle za Microsoftem. Tak, są wytrwali, ale w świecie korporacji mają przed sobą długą drogę.


A co z Disneyem, Netflixem, Amazonem i innymi?

Jeśli to, co zakładam, nadejdzie, zobaczymy inne „Metaversy”. Pomyśl o przemyśle rozrywkowym. Disney ogłosił, że „połączy świat cyfrowy i fizyczny” w celu opowiadania historii i animacji. Kto nie chciałby wejść do filmu Disneya z motywem 3D lub awatarów i porozmawiać z bohaterami? Disney może stać się „najszczęśliwszym miejscem w Metaverse”.


A co z zakupami Metaverse? Czy nie chciałbyś iść do wirtualnego sklepu Amazon (lub Walmart) i kupować produkty, artykuły spożywcze, książki i filmy? Konsumenci mogliby porozmawiać z autorami, odwiedzić bohaterów filmu i obejrzeć produkty spożywcze w 3D. A Amazon jest właścicielem Twitcha, największej sieci gier na świecie. Myślisz, że nie pracują nad tym? Pomyśl jeszcze raz. Rozumiesz mój dryf?


Walka o zwycięstwo w Metaverse będzie się rozgrywać z czasem

Jest wiele „przypadków skrajnych”, które mogą się jeszcze wydarzyć. NFT (Non-Fungible Tokens) będą częścią tego świata – umożliwiając nam kupowanie, posiadanie, licencjonowanie i ochronę zasobów cyfrowych. Nacisk zostanie położony na prywatność, bezpieczeństwo i ochronę danych, ponieważ przechwycone tutaj dane 3D są bardziej obszerne niż kiedykolwiek. A ponieważ okulary i zestawy słuchawkowe stają się coraz tańsze, możesz się założyć, że te aplikacje wpłyną na nasze życie w pracy, w domu i w weekendy.


Nastąpi też zawłaszczanie ziemi. Już teraz marki nabywają cenne nieruchomości (tzn. „wirtualne przestrzenie” w grach wideo), więc Twoja firma może chcieć kupić działkę w Farmville. Firma Nike właśnie opatentowała produkty cyfrowe, aby w przyszłości je sprzedawać.


Zanim pomyślisz, że to dystopijny koszmar, zastanów się nad pozytywami tej zmiany. Wiele technologii, które budowaliśmy od lat (blockchain, VR, AR, czujniki, kamery, 5G) teraz się łączy.


Metaverse, które znamy dzisiaj, może początkowo wydawać się dziwne lub niezwykłe, ale wkrótce zobaczysz, że pojawią się prawdziwe zastosowania.


Będziemy mieć oczy otwarte, zobaczymy, co się stanie.


źródło: https://joshbersin.com/2021/11/what-is-the-metaverse-and-how-microsoft-disney-and-amazon-could-win/


Zobacz także:


38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page