Za naszą agresję może odpowiadać… niedożywiony mózg


Empowerment Coaching Krakow Blog-Za agresję może odpowiadać niedożywiony mózg
photo by Shutterstock

Ukryte niedożywienie mózgu to jeden z czynników odpowiadających za rosnącą tendencję do agresji i wybuchów emocjonalnych oraz za eskalację gniewnej retoryki w mediach, także społecznościowych. Taką tezę stawiają ekspertki ds. żywienia i psychologii.


Niedożywiony mózg, a zdrowie psychiczne

Prof. Bonnie Kaplan z Uniwersytetu Calgary i prof. Julia Rucklidge z Canterbury od lat poszukują zależności między tym, jak się odżywiamy, a naszą kondycją psychiczną. W artykule opublikowanym niedawno w portalu The Conversation, autorki książkiThe Better Brain zaprezentowały hipotezę, że za rosnącą agresję odpowiada współczesna dieta.

„Emocjonalne, irracjonalne, a nawet wybuchowe uwagi w dyskursie publicznym nasiliły się w ostatnich latach. Politycy znoszą wyzwiska podczas dyskusji legislacyjnych, a naukowcy otrzymują e-maile i tweety zawierające obelgi i groźby. Co się dzieje?” – pytają badaczki na wstępie.


Niedożywienie mózgu, czyli brak mikroelementów

Za postępującą wulgaryzację języka i dyskursu publicznego powszechnie obwinia się media. Zarówno te tradycyjne, jak i media społecznościowe, w których swoją opinię może głosić każdy, pozostając przy tym pozornie anonimowym. Jednak panie profesor uważają, że media to tylko jedna z przyczyn. Inną – równie istotną – może być niedożywienie mózgu.


– Wiele osób w naszym społeczeństwie doświadcza "głodu mózgu", co osłabia ich funkcje poznawcze i zdolność do regulowania emocji – twierdzi prof. Kaplan.

Głód, o którym mówi badaczka, bierze się z niedoboru mikroelementów w diecie. Za te braki odpowiada współczesna dieta, która w większości opiera się na produktach wysokoprzetworzonych.


Badania z 2004 i 2018 roku, przeprowadzone wśród mieszkańców Kanady i Stanów Zjednoczonych wykazały, że większość kalorii, które spożywamy, pochodzi z tego typu produktów – ubogich w minerały i witaminy.

W badaniu kanadyjskim wykazano, że 48% spożywanych kalorii (we wszystkich grupach wiekowych) pochodziło z produktów wysokoprzetworzonych.


Z kolei w badaniach z USA żywność przetworzona stanowiła 67% kalorii przyjmowanych przez dzieci w wieku 2–19 lat i 57% kalorii w diecie dorosłych.


- Produkty wysokoprzetworzone zawierają znikome ilości tylko kilku mikroelementów. Chyba, że są dodatkowo wzbogacane mikroskładnikami. Ale nawet wtedy, nie dostarczają wszystkich niezbędnych składników – zauważa prof. Kaplan.

Niedożywiony mózg pracuje gorzej

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że nieodpowiednia dieta może odbijać się na zdrowiu. Zazwyczaj myślimy jednak o chorobach takich jak otyłość, cukrzyca i schorzenia układu krążenia. Tymczasem dieta ma także istotny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu, a co za tym idzie – na zdrowie psychiczne.

Istnieje szereg badań udowadniających znaczenie diety dla ludzkiej psychiki. Kilkanaście badań z krajów takich jak Kanada, Hiszpania, Japonia i Australia wykazało, że ludzie