Neurodiversity - mało znana supermoc


Coaching biznesowy Kraków-czym jest neurodiversity

Termin neuroróżnorodność (ang. neurodiversity) został spopularyzowany pod koniec lat 90. przez australijską socjolożkę Judy Singer i amerykańskiego dziennikarza Harveya Blume w celu określenia różnorodności ludzkich mózgów w takich sferach jak towarzyskość, uczenie się, uwaga, nastrój - BEZ PATOLOGIZOWANIA ICH.


Jest on z definicji szeroki. Istnieje przecież tak wiele sposobów ekspresji genów, które odbiegają od tego, co dziś jest uważane za „normalne”. Wg aktualnej definicji termin ten odnosi się do zakresu różnic zdefiniowanych klinicznie.


Najczęściej neuroróżnorodność odnosi się do autyzmu, deficytu uwagi/nadpobudliwości, zaburzeń ADHD, dysleksji, dysgrafii, dyskalkulii i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD).


I czy sobie zdajesz z tego sprawę, czy nie, jest duże prawdopodobieństwo, że pracujesz z kimś, kto jest neuroróżnorodny (ang. neurodiverse). Osoby neuroróżnorodne stanowią bowiem około 20% całej populacji, bez względu na rasę, płeć, wiek i orientacje seksualną.


Biorąc pod uwagę skalę występowania samej dysleksji, jest bardziej niż prawdopodobne, że w Twojej firmie już istnieje neuroróżnorodność.


Jednak pomimo tak dużej reprezentacji, osoby neuroróżnorodne napotykają bariery na drodze do spełnienia i satysfakcjonującego zatrudnienia - nie tyle ze względu na swoje cechy, ale na bariery społeczne.


W ostatnim czasie coraz więcej firm zaczyna zwracać uwagę na temat neuroróżnorodności

Np. firma SAP jest jednym z dobrych przykładów firmy, która wdrożyła Program Neuroróżnorodności i odniosła z tego tytułu niemałe korzyści. Z kolei firmy EY i P&G w ostatnich latach kładły nacisk na wsparcie neuroróżnorodnych talentów w procesie rekrutacji. A Bank of America podkreśla znaczenie, nie tylko zatrudniania nowych neuroróżnorodnych talentów, ale rozpoznania i wspieranie neuroróżnorodnych talentów, które już są w organizacji.


Jedną z korzyści płynących z programów neuroróżnorodności jest to, że mogą popchnąć firmę i jej liderów do przyjęcia zasad, dobrych praktyk i stylów zarządzania, które koncentrują się na umieszczaniu ludzi w kontekstach, które najlepiej wykorzystują ich umiejętności. Tak, aby mogli zmaksymalizować swój wkład. I swoją satysfakcję.


Może cię to zaskoczy, ale uczestnicy programu JPMorgan Chase Autism at Work są o 48% szybsi i o 92% bardziej produktywni niż ich rówieśnicy ze względu na ich wyjatkową ostrość wzroku, doskonałą zdolność do koncentracji i wysoką dbałość o szczegóły. Co więcej, program ten generuje równiez efekt domina: lepszą komunikację i wspieranie poczucia przynależności, sprawiedliwości i bezpieczeństwa psychicznego — nie tylko wśród pracowników neuroróżnorodnych, ale w całej ich polulacji.


Z drugiej strony w Stanach Zjednoczonych tylko około 29% osób z niepełnosprawnością poznawczą— w tym osoby neuroróżnorodne – miało stałe zatrudnienie w roku 2018, niezależnie od poziomu wykształcenia.


Innymi słowy, osoby neuroróżnorodne tworzą jedną z największych niedoreprezentowanych grup w miejscu pracy. Ale dla wielu ludzi termin neuroróżnorodność to: nowe lub nieznane. Zamiast postrzegać neuroróżnorodość jako "problem lub zaburzenie", należy ją raczej rozumieć jako sposób, w jaki różni ludzie widzą, czują i doświadczają świata - w wyniku nietypowych struktur neurologicznych, ich połaczeń i funkcjonowania.


Jest to po prostu wynik różnic w genach i ich wyrażenia – wynik tych samych czynników, które określają, jak np. będziesz wysoki. Neuroróżnorodność może być mało znaną supermocą, którą firmy mogą wykorzystać do rozwoju w tym ciągle zmieniającym się świecie.


Coraz więcej firm priorytetowo traktuje rekrutację neuroróżnorodnych talentów i zostały już za to nagrodzone zwiększoną innowacyjnością, lepszą komunikacją i rozszrzającym się poczuciem bezpieczeństwa psychicznego. Kiedy organizacje wspierają neuroróżnorodność, otwierają drzwi dla ludzi, którzy doświadczają świata — w tym jego problemy i ich rozwiązania – inaczej, i dzięki temu robią róznicę.


Jeśli zaintersował Cię temat neuordiversity, zachęcam do zapoznania się z kompleksowym raportem renomowanej firmy Korn & Ferry:


korn-ferry-neurodiversity-the-little-known-superpower
.pdf
Download PDF • 20.95MB

Ruch Neuroróżnorodności

Ruch Neuroróżnorodności jest ruchem na rzecz sprawiedliwości społecznej, który dąży do praw obywatelskich, równości, szacunku i pełnej integracji społecznej dla osób neuroróżnorodnych. Ten Ruch Neuroróżnorodności rozpoczął się w ramach Ruchu Praw Autyzmu, ale w tej chwili mają one rozbieżne cele.

Ruch Neuroróżnorodności dąży do integracji wszystkich neuromniejszości, podczas gdy Ruch na Rzecz Praw Autyzmu jest specyficzny dla osób z autyzmem. Ale w chwili obecnej obydwa ruchy mają wspólny symbol: tęczowy znak nieskończoności.


Coaching biznesowy-Symbol neurodiversity


Globalna i między-firmowa inicjatywa Neurodiversity in Business

Powstała rownież bardzo ciekawa inicjatywa pt. Neurodiversity in Business (NiB), której członkami założycielami sa takie firmy jak: AstraZeneca, IBM, KPMG, Unilever, Virgin, Michael Page, czy Randstad.


Można tam m.in. znaleźć bardzo wartościowe materiały nt. poszczególnych form neuroróżnorodności, wsparcie dla pracowników z neuroróżnorodnością i sądzę, że niedługo będzie o tej inicjatywie coraz głośniej.Coaching biznesowy-Neurodivesity in Business Logo

Zobacz także:

Gdzie są granice możliwości naszego mózgu?

Maurice Ravel - inżynier, czy kompozytor?

Jak rozwijać kreatywność?