Przekaz jedzenia, czyli co nas naprawdę odżywia


Empowerment Coaching Kraków Blog-Przekaz Jedzenia

Dzięki odkryciu przez profesora Fritz-Albert Poppa zjawiska promieniowania biofotonów przez rośliny i wszelkie żyjące istoty, antyczne wyobrażenia o Sile Życia (np. aurze energetycznej człowieka, Pranie w medycynie indyjskiej, czy też Chi w medycynie chińskiej) – nabierają nowego znaczenia.


Obecnie działa na świecie grupa naukowców – również polskich – którzy zajmują się badaniem zjawisk z tym związanych. Do grona tych osób należy m.in. prof. Janusz Sławiński, który jest autorem przedmowy do polskiego wydania książki autorstwa F-A. Popp’a pt. “Przekaz jedzenia, czyli co nas odżywia”

 

“Według profesora biofizyki F-A. Poppa, pokarm to nie tylko namacalna materia pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego o określonym składzie bio-fizyko-chemicznym, walorach smakowo-odżywczych i kaloryczności. Pokarm to przede wszystkim ukryte źródło informacji o uporządkowaniu niezbędnym dla odnowy organizmu. Dla przeciętnego „zjadacza chleba” może to brzmieć co najmniej niezrozumiale albo nawet tajemniczo.


A jednak pokarm jest strumieniem energii i informacji. Głodny człowiek wyraża pewną potrzebę, pasująca żywność wyraża jej zaspokojenie. Poprzez przyjmowanie pokarmu dochodzi do wymiany informacji, do realizacji PRZEKAZU JEDZENIA.


Nośnikiem tej informacji jest światło słoneczne, zawarte w spożywanych pokarmach. Autor uważa, że jakość pokarmu  jest zdolnością do magazynowania światła, a człowiek – jako element materii biologicznej – jest ssakiem świetlnym. “Porządek” tu rozważany jest zgodny z pojmowaniem go przez największych fizyków, biologów molekularnych, filozofów.


Autor stara się w przystępny i atrakcyjny sposób wyjaśnić powiązanie problematyki jakości pożywienia z fundamentalnymi prawami przyrody, w szczególności fizyki kwantowej. Ukazuje kluczową rolę spójnego światła – biofotonów. Objaśnia w poglądowy  sposób informacyjną, porządkującą rolę biofotonów w procesach życiowych organizmów roślinnych i zwierzęcych. Burzy  tradycyjne przekonania o roli pokarmu jako wyłącznie źródle energii, źródle kalorii – ciepła. Jest to rewolucyjne ujęcie, które wymaga otwartego umysłu, i które zmienia nasze dotychczasowe rozumienie pokarmu i odżywiania.


Oczywiście, powstaje pytanie:

W jaki sposób możemy wykorzystać wyniki takich badań w codziennym życiu?


Otóż pomiar biofotonów pozwala na przykład jednoznacznie stwierdzić, czy jaja pochodzą z chowu klatkowego czy od kur wolnowybiegowych. Zdrowe artykuły spożywcze pochodzenia biologicznego mają wyższe promieniowanie biofotonów niż żywność ze szklarni – dlatego wkrótce skończą się oszustwa z etykietkami „bio” i „ekologiczne”.


Również z biegiem lat stało się coraz bardziej oczywiste, że właściwości optyczne substancji są odpowiedzialne za powstawanie raka. W organizmie istnieje system naprawczy kierowany fotonami.


Książka PRZEKAZ JEDZENIA stanowi wyjątkową pozycję na rynku wydawniczym, pokazując w oryginalny sposób na czym polega  istota pokarmu i odżywiania. Autor rozważa czym jest jakość żywności i prezentuje nowatorskie metody jej określania.”


Prof. dr hab. Janusz Sławiński

 

A oto fragment rozdziału pt. “ZDROWY APETYT”


“Jajecznica nikogo nie wzrusza. Ale na myśl o pysznej jajecznicy mojej babci leci mi ślinka. (..) Ale to dzięki apetytowi, a nie instynktowi samozachowawczemu i wartościom odżywczym jajecznicy, tak dobrze pamiętam jej smak. Jak inaczej można wytłumaczyć to, że niektóre nie mniej pospolite potrawy, jak na przykład puree ziemniaczane, wspominam z niechęcią, mimo, iż wiele osób w dzisiejszych czasach lubi tę potrawę?

W każdym razie – wszyscy mamy jakieś specjalne upodobania do wybranych potraw, i to bez jakiegokolwiek logicznego wytłumaczenia. Zwierzęta żyjące dziko, z zaskakującą celnością wybierają z bogatej oferty natury te rośliny czy zdobycz zwierzęcą, najbardziej przypadającą im do gustu i gwarantującą najlepsze zaopatrzenie w substancje odżywcze.


Niestety, niektóre cechy apetytu nie odpowiadają instytucjom,  posiadającym zawsze najnowszy poziom wiedzy naukowej i wykorzystującym tę wiedzę w sposób odpowiedzialny, do tworzenia norm żywieniowych dla naszego społeczeństwa. Cechy te nie pasują do ogólnego konceptu i są trudne do analizowania, ponieważ odczucia – również te smakowe – nie dają się zaprezentować w probówce laboratoryjnej. Apetyt jest bardziej kapryśny niż niejedna gwiazda filmowa. Jeżeli nie prowadzi do nałogu, to ta sama osoba może mieć zróżnicowany i nieprzewidywalny apetyt na różnorodne produkty o różnej porze i w różnych miejscach – od ogórków kiszonych po jajecznicę z pieczarkami. Wytrawnym czytelnikom i smakoszom może wpaść do głowy jeszcze więcej na ten temat. Mówiąc krótko: Apetyt jest subiektywny i niepowtarzalny.


(..) Do odczuwania apetytu potrzebna jest funkcjonalna świadomość (lub podświadomość). To odczucie zachęca nas do niektórych potraw i zniechęca do innych, w zależności od naszych dotychczasowych doświadczeń i naszego samopoczucia. W mojej pierwszej hipotezie stwierdzam: Mimo kapryśności, apetyt jest jak najbardziej sensownym wyposażeniem natury, które służy przetrwaniu i gwarancji najwyższego standardu życiowego. Można zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy, odkładając na półkę sklepową poradniki dietetyczne, w których w indeksie nie występuje słowo apetyt i – zamiast zadawać sobie trud czytania – warto pozwolić sobie na ulubioną potrawę.


Ta książka jest wyjątkiem.


Tutaj się nie zabrania, a wręcz doradza, żeby pofolgować zdrowemu apetytowi: Błędne porady, nawet te o podstawach naukowych lub ideologicznych, ograniczają możliwości rozwoju osobowości. Apetyt jest dobrem osobistym. Ograniczanie apetytu narusza osobowość.


Ale tu nasuwa się pytanie: W jaki sposób konsument, kierujący się apetytem i wybierający pewien artykuł spożywczy może stwierdzić, czy rzeczywiście połączenie idei apetytu z upodobaniem, które odczuwa podczas konsumpcji, jest zgodna z obietnicami danego produktu?”


 

Aby znależć odpowiedź na m.in. powyższe pytanie, zapraszam do przeczytania tej intrygującej książki.

Zobacz także:

Za naszą agresję może odpowiadać niedozywiony mózg

Ciekawostki - 10 rzeczy, których nie wiesz o skórze

3/4, czyli potęga Życia - odc. 1

Wyuczona bezradność - odc. 1

Gdzie są granice możliwości naszego mózgu? - odc. 1

Deus ex Machina – odc. 1

Boska Proporcja – mit czy odcisk Boskiego Matematyka?

Co wspólnego z rozwojem osobistym ma teoria Einsteina?

Buddyzm i fizyka kwantowa, a wypalenie zawodowe (?!)