top of page

Jak nawiązać dobre relacje z szefem


Budowanie relacji z nowym szefem

Bez względu na to, ile lat przepracowałeś, rozpoczęcie współpracy z nowym szefem jest zawsze wyzwaniem. Tym większym, jeśli wynika ono z naszej decyzji o zmianie miejsca pracy i przejścia do zupełnie nowego środowiska. Jest tak wiele niewiadomych do odkrycia, a jeden z największych znaków zapytania dotyczy Twojego nowego szefa.


Poziom trudności podnosi się, jeśli pracujesz w środowisku międzynarodowym. Jeżeli Twój nowy szef jest obcokrajowcem - na dzień dobry stają przed Wami do pokonania bariery kulturowe i językowe. A jeżeli Twój nowy szef jest narodowości, z którą do tej pory nie współpracowałeś - tym większe stoi przed Tobą wyzwanie.


Czy można się mądrze przygotować do współpracy z nowym szefem? Co możesz zrobić, aby pozytywnie wpłynąć na tę relację? Na jakie elementy szczególnie zwracać uwagę, aby zbudować dobrą relację z nowym szefem?


Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz poniżej. To konkretne wskazówki na temat tego jak mądrze zacząć i pomyślnie rozwijać współpracę z nowym szefem.


Jak mądrze budować relację z nowym szefem?

Nowy szef to nowy rozdział w Twoim życiu zawodowym, który będzie współtworzony przez osobę inną, niż Twój dotychczasowy szef. To zmiana! I już samo zaakceptowanie faktu, że masz do czynienia ze zmianą i że to od Ciebie zależy jak się do tej zmiany dostosujesz, może Ci pomóc w uniknięciu poważnych błędów.


Twój nowy szef najprawdopodobniej będzie miał inne oczekiwania wobec Ciebie i Twojego zespołu, inny pogląd na kierunek Twojego działu, inne sposoby komunikowania się, a może nawet inne priorytety. Częścią zarządzania swoją karierą (i swoim szefem) jest aktywny udział w dobrym zrozumieniu, czego oczekuje od Ciebie nowy szef. Nie zakładaj, nie domyślaj się - rozmawiaj, pytaj i wyjaśniaj. W szczególności bądź wyczulony na swoją naturalną chęć robienia rzeczy tak jak do tej pory i swojego rozumienia "dobrych praktyk". Twój szef może przychodzić ze swoim, odmiennym od Twojego rozumieniem.


Rozpoznaj mentalność i styl zarządzania nowego szefa

Ten element może mieć ogromne znaczenie zwłaszcza jeśli Twój szef jest obcokrajowcem. Wpływ kultury narodowej, w której się wychowaliśmy ma niezwykle istotny, i często bardzo niedoceniany wpływ na to, jak rozumiemy wspólne dążenie do celów, jaki jest nasz stosunek do autorytetów i hierarchii, jak rozumiemy współpracę z innymi ludźmi, jak budujemy relacje z innymi, jak się komunikujemy i jak wyrażamy swoje myśli oraz emocje.


W tej dziedzinie warto zapoznać się z dedykowanym postem dostępnym na naszym blogu pt. Typy Kulturowe - Model Lewisa, który w bardzo praktyczny sposób wyjaśnia na co zwracać szczególną uwagę przy współpracy z przedstawicielami poszczególnych narodowości i kultur.


Ponadto, jeśli Twój nowy szef po raz pierwszy przyjechał do naszego kraju - sam zmaga się z ogromną zmianą. Może potrzebować czasu, żeby sobie z tym poradzić. Jeśli uznasz, że warto - możesz zaoferować swoją bezinteresowną pomoc w wyjaśnianiu niuansów naszej kultury lub radzeniu sobie z codziennymi sprawami, dla których bariera językowa stanowi problem. Nawet jeśli szef tego nie okaże wprost - na pewno to doceni.


W zrozumieniu mentalności nowego szefa oraz preferowanego przez niego stylu zarządzania najbardziej chodzi o to, aby popatrzeć na niego jak na człowieka i postarać się zrozumieć jaką jest osobą. Co lubi, czego unika, jaką ma osobowość, jakie talenty, jakie zainteresowania, Czy kieruje się w życiu jakimiś wartościami? Każdy z nas niesie ze sobą pewien unikalny sposób postrzegania świata oraz naturalne preferencje, które wpływają na nasze zachowanie i komunikowanie się z innymi. W przypadku budowania relacji z nowym szefem kluczowe może być zrozumienie następujących dwóch elementów:


 1. jakie są preferencje nowego szefa, jeśli chodzi o pozyskiwanie i przetwarzanie informacji

 2. jakie są preferencje nowego szefa, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji


Więcej na ten temat przeczytasz w felietonie pt. Jak radzić sobie z toksycznym szefem.

Zrozumienie tych dwóch elementów może niezwykle pozytywnie wpłynąć na Twoją komunikację z szefem i w związku z tym również na to jak TY będziesz przez NIEGO postrzegany.Poproś o "instrukcję obsługi" nowego szefa

Dobry szef powinien to zrobić sam, na jednej z pierwszych indywidualnych rozmów z Tobą. Jeśli tego nie zrobi - poproś o to aktywnie sam. Co mam na myśli pisząc "instrukcja obsługi szefa"?

Chodzi o wiele praktycznych wskazówek dotyczących codziennej, bieżącej współpracy, takich jak np.:


 • czy będziecie mieć regularne spotkania jeden na jeden?

 • jeśli tak, czego na tych spotkaniach od Ciebie oczekuje?

 • czy w biurze stosuje politykę "otwartych drzwi" i w sprawach pilnych i ważnych możesz do niego przyjść w dowolnej chwili lub zadzwonić w przypadku pracy zdalnej

 • jakie są jego oczekiwania dotyczące Twojej pracy w trybie zdalnym?

 • czy w Waszej komunikacji preferuje bezpośrednie rozmowy czy maile?

 • jakie decyzje możesz podejmować sam bez jego udziału?

 • jeśli nie będzie regularnych spotkań jeden na jeden - w jaki sposób i jak często masz go informować o postępie swoich prac?

 • na jakich mailach masz go kopiować, szczególnie jeśli chodzi o komunikację z osobami z innych działów lub spoza firmy?

Zapewne nie jest to wyczerpująca lista pozycji, które warto sobie jasno ustalić już na samym początku. Dużo bowiem zależy od kultury firmy, w której pracujesz oraz indywidualnych preferencji Twojego szefa.


Dlatego też, po ewentualnym uzupełnieniu powyższej listy, warto na koniec zadać szefowi ostatnie pytanie:


 • czy jest jeszcze coś, co jest ważne dla Ciebie szefie, a ja o to nie zapytałem?


Odpowiedź na to jedno pytanie może dużo wnieść do Waszej relacji.Jak zacząć współpracę z nowym szefem -2


Zrozum osobiste priorytety nowego szefa

Po pewnym czasie, kiedy szef rozejrzy się trochę dookoła i lepiej pozna realia swojej pracy, warto zapytać go wprost o jego priorytety oraz o to, co jest teraz ważne dla niego. W zależności od kalibru stanowiska szefa i złożoności wyzwania, z którym on sam się mierzy, może to zająć 1-3 miesięcy. Broń Boże nie zadawaj takich pytań na samym początku! Po pierwsze, z jednej strony może to zostać odebrane przez szefa jako nachalne lub wręcz złośliwe zachowanie (lub co gorsza, jako pytanie głupie). Po drugie, nie chcąc stracić twarzy, nowy szef udzieli Ci odpowiedzi, ale nie będzie ona miała nic wspólnego z prawdą i jego realną możliwością odpowiedzi na takie pytania. Jak każdy z nas, potrzebuje on czasu, aby lepiej zorientować się w sytuacji i świadomie wybrać określony kurs.


Szczególnie pytanie typu "szefie, co jest dla Ciebie najważniejsze na obecnym etapie?" może wnieść dużo do Waszej współpracy oraz zaoszczędzić Ci niepotrzebnych wysiłków, nieporozumień lub wręcz frustracji. Zauważ proszę, ze jest to pytanie o to, na czym zależy temu człowiekowi - a nie pytanie o cele lub wizję/misję firmy.


Często nie wiemy jakiej presji podlegają nasi szefowie, z czym się zmagają i z jakich powodów podejmują takie, a nie inne decyzje. Im wyższe stanowisko w hierarchii firmy, tym tak naprawdę większy wpływ ma firmowa polityka. Dlatego też możesz się zdziwić, kiedy odpowiedź na to pytanie niekoniecznie będzie miała związek z oficjalnie wyznaczonymi celami. A jeśli tak się stanie - przyjmij to jako bardzo dobrą monetę. Bo to sygnał, że nowy szef Ci ufa.Regularnie zbieraj feedback od swojego szefa

Najgorsze, co może się stać w tym temacie, to cisza po obu stronach. I narastające z czasem, niewypowiedziane wątpliwości, spekulacje, czy wręcz obawy. To tak, jakbyście zaczęli wspólnie budować dom i przez pierwsze miesiące w ogóle nie rozmawiali o tym, jak Wam to idzie. Po kilku miesiącach może być za późno, aby poprawić to, trzeba było poprawić dużo wcześniej.


Dobry szef sam powinien Ci przekazywać regularny feedback. Co więcej, dobry i mądry szef sam powinien prosić o Twoją informację zwrotną i Twoje uwagi na temat jego decyzji lub zachowań. Jeżeli jednak z jakichś powodów (jeszcze) tego nie robi (bo np. sam jest dostatecznie zestresowany w nowej roli) - bądź aktywny w regularnym proszeniu o jego ocenę. I oczywiście rób to w formie bezpośredniej rozmowy jeden na jeden.


W zbieraniu informacji zwrotnej od szefa mogą Ci pomóc następujące pytania:


 • jak oceniasz moją pracę szefie?

 • co robię dobrze?

 • co mógłbym robić lepiej?

 • w sytuacji kiedy nie spełniłem Twoich oczekiwań, co Ty zrobiłbyś na moim miejscu, jak Ty byś to zrobił?

 • jak mógłbym Ci lepiej pomóc w realizacji Twoich celów, szefie?

 • szefie, jaką jedną rzecz powinienem wiedzieć o Tobie, aby nasza współpraca była jeszcze lepsza?

 • szefie, co wymieniłbyś jako jedną rzecz, którą ja robię, a która oddala nas od sukcesu?


Jak zacząć współpracę z nowym szefem-3


Praktykuj dojrzałą asertywność i mądre stawianie granic szefowi

Od pierwszego spotkania z obecnym szefem możesz nadawać ton temu jak jesteś traktowany w swojej pracy. Tak naprawdę to Ty uczysz ludzi jak mają Cię traktować - w szczególności swojego nowego szefa. Paradoksalnie, mądry i silny szef doceni Twój charakter, to że masz swoje zdanie, że znasz swoje granice i mądrze ich bronisz. Z czasem coraz bardziej będzie cenił Twoje zdanie, bo będzie wiedział, że nie łasisz się do niego, ale postępujesz w zgodzie ze swoimi wartościami, przekonaniami i celami. Że mówisz to, co naprawdę myślisz i robisz to, co mówisz, że zrobisz. Tak buduje się zaufanie i wiarygodność.


Cenne wskazówki na temat tego jak praktykować dojrzałą asertywność w pracy znajdziesz w następujących dedykowanych felietonach:

Sztuka dojrzałej asertywności nie jest sztuką łatwą. Wymaga dobrego poznania siebie, określenia swoich granic, potrzeb, celów, a także odwagi, elastyczności, konsekwencji i dyscypliny w jej praktykowaniu. Tak hartuje się charakter człowieka. Bardzo łatwo jest zrzucić winę na "beznadziejnego szefa" i trwać w zgrabnej wymówce, że to on jest odpowiedzialny za TWOJE samopoczucie.


Ale w pierwszej kolejności to Ty musisz wiedzieć czego chcesz, a na co się nie zgadzasz. Dzięki temu będziesz też wiedział czego dobrego od nowego szefa chcesz się nauczyć, a czego na pewno od niego nie weźmiesz. Jeśli będziesz się starać zadowolić szefa za wszelką cenę - zatracisz siebie. To bardzo wysoka cena.


I co więcej: w życiu nagrodą za bycie grzecznym jest ... depresja.Ostatnia refleksja do rozważenia w temacie budowania relacji z szefem

Tak naprawdę nie ma uniwersalnego ani prostego przepisu na poprawę umiejętności dogadywania się (i efektywnej współpracy) z nowym szefem. Ale dobra wiadomość jest taka, że na pewno nie popełnisz dużych błędów, jeśli będziesz potrafił zadawać właściwe pytania.

Jak mówi mądre powiedzenie: "Be a good listener. Your ears will not get you in trouble".

W każdej relacji możesz odpowiadać tak naprawdę tylko za siebie. Do pełnego sukcesu trzeba więc chęci, mądrości i umiejętności obydwu stron. Każda osoba jest wyjątkowa, w tym Ty i Twój nowy szef. Niezmiennie oznacza to, że również niektóre z podanych tu pytań mogą nie mieć zastosowania, biorąc pod uwagę bieżącą sytuację i status Waszej relacji.


Ale generalna zasada nadal obowiązuje: możesz aktywnie wziąć odpowiedzialność za swoją część relacji i uczciwie wpływać na całość. A przy okazji będziesz szlifować bezcenną umiejętność zarządzania każdym szefem, która w dzisiejszym świecie biznesu jest nieoceniona i niewątpliwie wpływa na Twoją karierę zawodową.Jak zacząć współpracę z nowym szefem-4


Zobacz także:

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page