top of page

Jak dbać o zdrowie psychiczne w pracy


Jak dbać o zdrowie psychiczne w pracy - Empowerment Coaching Kraków Blog

Z własnego doświadczenia wiemy, że uczucia niepokoju, lęku i depresji mogą łatwo przenikać do naszego życia zawodowego. Jak więc lepiej zarządzać swoim zdrowiem psychicznym w pracy?


  • Po pierwsze, zmiana musi nastąpić zarówno na poziomie osobistym, jak i przywódczym. Warto rozpocząć od zrozumienia skąd bierze się piętno związane ze zdrowiem psychicznym. Nadal żyjemy w świecie, który tworzy fałszywą binarność między „pozytywnymi” i „negatywnymi” lub „dobrymi” i „złymi” emocjami.

  • Aby uniknąć piętna, musimy aktywnie zaangażować się w dyskomfort, który czasami odczuwamy w życiu. Zaczyna się to od zrozumienia, że ​​nasze życie emocjonalne nie jest czarno-białe. Nie ma czegoś takiego jak „złe” emocje. Zamiast tego nasze emocje są sygnałami o rzeczach, na których nam zależy.

  • Kiedy zaczynamy to praktykować, łatwiej jest zrozumieć, w jaki sposób pojawiają się problemy ze zdrowiem psychicznym, i podjąć bardziej świadome działania w celu ich rozwiązania, niezależnie od tego, czy chodzi o zarządzanie własnym zdrowiem emocjonalnym, czy promowanie dobrego samopoczucia zespołu oraz budowanie bardziej integracyjnego miejsca pracy.


Większość z nas odczuwa obecnie niepokój i obniżenie nastroju, i to nie tylko z powodu globalnej pandemii Covid-19. Słabnie światowa gospodarka. Coraz częściej słyszymy o zwolnieniach z pracy. Wojny nadal rujnują życie. A kondycja naszej planety nie wydaje się poprawiać.

Brzmi to ponuro, ale prawda jest taka, że ​​nie jest to szczególnie wspaniały czas w naszej historii – i wszyscy to odczuwamy, zwłaszcza młodsze pokolenia. Na całym świecie ponad 20% ludzi zmaga się z lękiem i depresją. Czterdzieści osiem procent pokolenia Z i 44% millennialsów twierdzi, że przez cały czas odczuwa niepokój lub stres.


Czasami praca może stać się wyzwalaczem i pogorszyć nasze zdrowie psychiczne. Ponieważ te emocje są osobiste i złożone, rozmawianie o nich w pracy może być niewygodne lub izolujące, zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy karierę. W międzynarodowym badaniu 82% respondentów stwierdziło, że NIE czuje się komfortowo rozmawiając o zdrowiu psychicznym w pracy. W jeszcze innym raporcie 92% Hindusów stwierdziło, że wolałoby rozmawiać o swoim zdrowiu psychicznym z robotem niż z menedżerem.


Jednak zajmowanie się naszymi zbiorowymi problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym w pracy nie musi być tematem tabu. Badania mówią nam, że jesteśmy mniej zestresowani, szczęśliwsi i bardziej produktywni w pracy, kiedy prowadzimy bardziej otwarte rozmowy na temat zdrowia psychicznego.


Aby zająć się zdrowiem psychicznym w pracy, musimy być bardziej świadomi związanej z nim stygmatyzacji, a także tego, w jaki sposób problemy ze zdrowiem psychicznym objawiają się u każdego z nas. Musimy zaangażować się w tworzenie zmian zarówno na poziomie osobistym, jak i na poziomie przywódczym.


Dlaczego zdrowie psychiczne jest nadal tematem tabu?

Piętnowanie zdrowia psychicznego — zarówno w pracy, jak i w naszym życiu — wynika ze zbiorowego nieporozumienia co do tego, co oznaczają kłopoty z dobrostanem emocjonalnym. Negatywne postrzeganie lub i wzorce myślenia o zdrowiu psychicznym mogą pojawiać się z kilku powodów: sposobu, w jaki odczuwamy i przetwarzamy własne uczucia; tego, jak nas edukowano i jak uwarunkowano nasze myślenie o emocjach; obserwowania jak inni reagują na rozmowy o samopoczuciu psychicznym i wreszcie tego, co media (i całe społeczeństwo) mówią nam o dbaniu o siebie.


Nadal żyjemy w świecie, który tworzy fałszywą binarność między „pozytywnymi” i „negatywnymi” lub „dobrymi” i „złymi” emocjami. Nadal żyjemy w kulturze, która ceni toksyczne pozytywne nastawienie. Chociaż te idee są w dużej mierze systemowe, wielu z nas je zinternalizowało. Kiedy tak się dzieje, piętno pozostaje silne i wpływa na naszą zdolność rozumienia naszych własnych trudnych emocji.


W rzeczywistości jednak nasze zdrowie emocjonalne nie jest tak czarno-białe.

Psycholog Susan David mówi, że każda emocja, którą odczuwamy, jest „normalna”. Nie ma czegoś takiego jak złe emocje.


Według Susan David trudne emocje, które odczuwamy, są wskazówkami, co jest dla nas najważniejsze. Aby uniknąć piętna, musimy aktywnie zaangażować się w dyskomfort, który czasami odczuwamy w życiu. David dodaje: „Nie możemy zrobić znaczącej kariery, założyć szczęśliwej rodziny, zostawić świata lepszym miejscem ani przejść przez pandemię - bez stresu i dyskomfortu. Dyskomfort jest ceną za dostęp do sensownego życia.”


Jak dbać o zdrowie psychiczne w pracy - 2 - Empowerment Coaching Kraków Blog


Strategie radzenia sobie z emocjami

Aby radzić sobie z trudnymi emocjami, psycholog proponuje dwie podstawowe strategie.


1 - Pozwól sobie doświadczyć emocji.

Rozpoznaj, co czujesz. Ćwicz „łagodną akceptację”, aby uszanować, że to się dzieje, a następnie zareaguj na tę emocję otwartą postawą. Puść to czego nie możesz kontrolować.


2 - Okazuj współczucie sobie i innym.

Bądź cierpliwy, próbując zrozumieć całą rzeczywistość swojej sytuacji. I praktykuj następującą mantrę: będę uprzejmy, współczujący i odważny.Co konkretnie możemy zrobić, aby lepiej zarządzać swoim zdrowiem psychicznym w pracy?

Zobaczmy teraz jak dwie wyżej wymienione strategie możemy przełożyć na konkretne działania każdego dnia.

1 - Edukuj się na temat problemów dotyczących zdrowia psychicznego.

Jak często używałeś zamiennie słów „niepokój” i „stres”? Chociaż niepokój i stres czasami wydają się podobne, Charlotte Lieberman w swoim artykule pt. „Czy jestem zaniepokojona czy po prostu zestresowana” wyjaśnia, że ​​w rzeczywistości są to różne stany emocjonalne.


Na przykład stres jest zwykle definiowany jako reakcja na bodziec zewnętrzny i może być ostry (napięty termin) lub przewlekły (uporczywe problemy finansowe). Z drugiej strony niepokój jest często wywoływany wewnętrznie przez nadmierne myśli — osądy na temat przeszłości lub obawy o przyszłość. Pozostawione bez kontroli zarówno stres, jak i niepokój mogą przerodzić się w poważniejsze stany zdrowia psychicznego lub to, co nazywamy „zaburzeniami”.


Dlaczego ta różnica ma znaczenie?


Lieberman pisze: „Chociaż zrozumienie, skąd biorą się stres i niepokój oraz różnica między nimi, nie sprawi, że twoje uczucia znikną, jest to pierwszy i najważniejszy krok do uwolnienia się od dyskomfortu — czy to samodzielnie, czy z pomocą terapeuty”.


Co więcej, nauka rozpoznawania, w jaki sposób pojawiają się emocje i używanie odpowiedniego języka do ich nazywania, może pomóc nam lepiej radzić sobie ze swoim zdrowiem psychicznym, jak również z naszymi współpracownikami i przyjaciółmi. Dzięki odpowiednim narzędziom możemy bardziej świadomie podchodzić do tego, jak złagodzić niektóre z tych uczuć.


2 - Świadomie dbaj o siebie.

Po pierwsze, zrozum, że potrzeby każdego są inne. W swoim artykule „Nie ma „właściwego” sposobu na dbanie o siebie” Alyssa F. Westring pisze, że „ustalenie, czego potrzebujesz, zaczyna się od zauważenia, co sprawia, że ​​czujesz się dobrze, a co sprawia, że ​​jesteś wyczerpana”.


Kiedy to zrobisz, stanie się jasne, że dbanie o siebie nie oznacza zmiany całego życia. Zamiast tego Westring mówi, że troska o siebie polega na odkrywaniu „małych, codziennych zmian, które działają w kontekście całego życia”.


3 - Porozmawiaj ze swoim szefem, jeśli uznasz to za bezpieczne.

Chociaż możesz wiele zrobić, aby zarządzać swoimi emocjami, zmiana systemowa wymaga przerwania ciszy wokół rozmów na temat zdrowia psychicznego. Według autorki Deborah Grayson Riegel często zaczyna się to od uznania naszych własnych zmagań i podzielenia się nimi z naszymi menedżerami i liderami. To powiedziawszy, nie zawsze może to być bezpieczne lub prawdopodobne — zwłaszcza jeśli twoje miejsce pracy nie jest psychologicznie bezpieczne.


W swoim artykule „Czy powinieneś porozmawiać ze swoim szefem o swoim zdrowiu psychicznym?”, Riegel ostrzega przed ujawnianiem swojego stanu zdrowia psychicznego pod presją. Pisze: „Nigdy nie zmuszaj się do ujawnienia swojego stanu, jeśli nie jesteś gotowy. Jeśli czujesz, że masz więcej do stracenia niż do zyskania lub potrzebujesz więcej czasu na podjęcie decyzji, nie zmuszaj się (i po drodze bądź wobec siebie cierpliwy).”


Otworzenie się przed swoim przełożonym ma wiele potencjalnych pozytywów, ale tylko pod warunkiem, że w rozmowie z nim czujesz się pewnie i bezpiecznie. Podchodź więc do tego strategicznie.


4 - Jeśli jesteś nowym menedżerem, wspieraj swój zespół.

Kiedy ludzie na stanowiskach kierowniczych mówią o swoich zmaganiach ze zdrowiem psychicznym, otwieranie się jest również bezpieczniejsze dla ich pracowników i zespołów. Jeśli jesteś nowym menedżerem lub wschodzącym liderem, masz możliwość pozytywnego wpływu na kulturę pracy w swoim środowisku.

W artykule „Nowi menedżerowie mogą stworzyć miejsce pracy, które ceni zdrowie psychiczne”, autor Craig Cowdrey zaleca, aby początkujący menedżerowie przyjmowali pięć różnych ról, dzięki którym stają się agentem zmian i orędownikiem miejsc pracy dbających o zdrowie psychiczne.


  • Akceptor (ang. the Embracer): Zacznij od świadomego odłożenia na bok własnych uprzedzeń i założeń na temat innych ludzi i ich potrzeb w pracy. Dzięki temu twoja pierwsza reakcja na zmianę nie będzie nieprzyjemna i będzie zgodą na wykonanie celowego, świadomego wysiłku z twojej strony.

  • Śledczy (ang. the Investigator): Poświęć czas na zrozumienie polityki swojej firmy. Zapoznaj się z najnowszymi światowymi badaniami dotyczącymi najlepszych praktyk w zakresie dobrego samopoczucia i zaangażowania pracowników. Ponadto przeprowadzaj własne anonimowe ankiety i indywidualne sesje zbierania feedbacku, aby zrozumieć, co możesz robić lepiej na co dzień.

  • Krytyk (ang. the Challenger): Krytycznie oceń i zidentyfikuj przestarzałe procesy, praktyki lub systemy, które już nie działają dla twojego zespołu - np. takie jak nieelastyczne godziny pracy, złe zasady urlopów lub brak psychologicznie bezpiecznych przestrzeni.

  • Integrator (ang. the Integrator): Stwórz przejrzysty łańcuch komunikacji między różnymi zainteresowanymi stronami — swoim zespołem, działem HR i kierownictwem. Jesteś w wyjątkowej sytuacji mając dostęp do nich wszystkich.

  • Adwokat (ang. the Advocator): Oczywiście powinieneś mówić w imieniu swojego zespołu. Ale co ważniejsze, mów również otwarcie o własnych doświadczeniach. Kiedy otwierasz się w ten sposób, pomagasz wszystkim — starszym liderom, współpracownikom i bezpośrednim podwładnym — dostrzec twoje „człowieczeństwo”.


Jak dbać o zdrowie psychiczne w pracy - 3 - Empowerment Coaching Kraków Blog

 

Na portalu Empowerment Coaching Kraków poświęciliśmy specjalne miejsce tematowi emocji.


Pod poniższym linkiem znajdziesz bezpłatny e-book w formacie pdf pt. "Jak powstają emocje?"


Informacje zawarte w tej 30-stronicowej bezpłatnej książeczce pomogą Ci lepiej radzić sobie ze swoimi emocjami i dbać o swoje zdrowie psychiczne.Nie trzeba chyba podkreślać, że mądre zarządzanie swoimi emocjami jest kluczem do utrzymania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.


Niewątpliwą zaletą naszego bezpłatnego ebooka nt. emocji jest połączenie razem wątków emocji, przekonań, wartości i potrzeb współczesnego człowieka. A zostało to opisane w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę z obszaru psychologii oraz rozwoju osobistego dostępną w XXI wieku.

W sposób szczególny polecamy rozdział: Podsumowanie i Wnioski oraz 8 Praktycznych Wskazówek.


8 Praktycznych Wskazówek zawartych w tym bezpłatnym ebooku można uznać za kompleksowe podejście niezbędne do utrzymania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia w życiu.


Ponadto czeka tam na Ciebie pełna lista emocji i uczuć, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.bezpłatny ebook pdf pt. "Jak powstają emocje?"-Empowerment Coaching Kraków Blog

 

źródło: https://hbr.org/2022/10/a-guide-to-managing-your-mental-health

Tłumaczenie z j. angielskiego: Empowerment Coaching


Zobacz także:

117 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page