top of page

Jak przezwyciężyć lęk przed błędami w pracy?


Jak przezwyciężyć lęk przed błędami w pracy - Empowerment Coaching Kraków Blog 1

Wszyscy popełniamy błędy, również błędy w pracy. To naturalna część bycia człowiekiem. I tak naprawdę z naszych błędów uczymy się najwięcej - nie z sukcesów. W wielu sytuacjach możemy swój błąd naprawić. W innym przypadku po prostu o błędzie zapomnieć i pójść dalej. Ale zdarza się również, że nasz błąd jest poważny i nie ma już sposobu na jego naprawienie. Wtedy najbardziej musimy zmierzyć się z jego konsekwencjami.


Popełnienie błędu w pracy ma szczególny wymiar. Może np. mieć bezpośredni wpływ na naszego pracodawcę. Może wpłynąć na relację firmy z klientem, spowodować problem prawny lub nawet zagrozić zdrowiu lub bezpieczeństwu ludzi. Reperkusje ostatecznie spłyną na nas. Kiedy popełniamy poważne błędy w pracy, nasza kariera może zależeć od tego, jak zachowamy się w następnym kroku.


Obecna kultura, która jest regularnie utrwalana, gloryfikuje nieustraszoność. Tradycyjny wizerunek lidera to taki, który jest inteligentny, twardy i nieustraszony. Ale strach, jak każda emocja, ma ewolucyjny cel i ma swoje zalety. Twoja troska o nie popełnianie błędów ma Ci przypominać, że znalazłeś się w trudnym położeniu. Ostrożność ma swoją wartość w określonych sytuacjach. Nie daj się więc wciągnąć w przeżuwanie myśli: „Nie powinienem się tak bać”.Lęk przed popełnieniem błędu - jak go przezwyciężyć

Nikt nie może zredukować błędów do zera. Ale można się nauczyć tego jak energię dotychczas przeznaczaną na to, aby błędom zapobiegać, przekierować do lepszego podejmowania decyzji. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby mniej się martwić i lepiej podejmować decyzje.Wykorzystaj umiejętności emocjonalnej zwinności

Strach przed błędami może paraliżować ludzi. Zwinność emocjonalna jest antidotum na ten paraliż. Ten proces zaczyna się od rozpoznania swoich myśli i uczuć. Wyobraźmy sobie, że jesteś odpowiedzialny za zespół, który ma bezpośrednie kontakty z klientami w czasie pandemii. Jedna z Twoich myśli może brzmieć: „Boję się, że w czasie pandemii nie będę w stanie wpłynąć na klientów na tyle, aby zapewnić bezpieczeństwo moim pracownikom, a w konsekwencji ich rodzinom”.


Głośne wyrażanie swoich obaw pomaga je rozproszyć. To jak włączanie światła w ciemnym pokoju. Następnie przychodzi akceptacja rzeczywistości. Na przykład: „Rozumiem i akceptuję, że ludzie nie zawsze będą się zachowywać w idealny sposób”, "Nie mogę mieć nad tym pełnej kontroli", "Mogę zmienić tylko to, na co mam wpływ", "Nie mogę brać na siebie odpowiedzialności za rzeczy, na które nie mam wpływu". Wymień każdą prawdę, którą warto sobie uświadomić i zaakceptować. A potem zacznij działać zgodnie ze swoimi osobistymi wartościami i w obszarze, w którym masz wpływ.W sytuacji niepewności działaj w zgodzie ze swoimi wartościami osobistymi

Załóżmy, że jedną z Twoich najwyższych wartości jest sumienność. Jak zastosować tę wartość w podanej powyżej sytuacji? Na przykład może to obejmować upewnienie się, że wszyscy pracownicy mają dobrej jakości maski. Lub czują się komfortowo z wyrażaniem swoich własnych obaw. Lub to, że każdy z pracowników, który poczuje się gorzej natychmiast opuszcza miejsce pracy i idzie do lekarza.


Zdefiniuj dla siebie pięć najważniejszych wartości osobistych związanych z podejmowaniem decyzji w sytuacji niepewności lub w sytuacji kryzysowej. Następnie zadaj sobie pytanie, jaki związek ma każda z tych wartości z ważnymi wyborami, przed którymi stoisz.


Powtórz ten proces dla każdego ze swoich lęków. Pomoże Ci to oswoić się z faktem, że czasami musimy działać, pomimo tego, że najlepszy kierunek działania nie jest dla nas jasny. Dzięki temu unikamy powszechnej pułapki lękowej, w której ludzie w pierwszej kolejności próbują zredukować niepewność do zera. Ale ponieważ nie jest to obiektywnie możliwe, tkwią w tym procesie w nieskończoność, zamiast działać.lęk przed popełnieniem błędu - Empowerment Coaching Kraków Blog 2


Jeśli się boisz - najpierw poszerz swoje myślenie

Kiedy boimy się popełnienia błędu, nasze myślenie skupia się na scenariuszu popełnienia błędu. To bardzo zawęża naszą perspektywę patrzenia.


Wyobraź sobie, że spacerujesz w nocy. Jest ciemno, martwisz się więc, że się potkniesz. Z tego powodu odruchowo patrzysz na swoje stopy. Jaki jest tego efekt? Prędzej, czy później uderzysz głową w latarnię.


Albo wyobraź sobie osobę, która boi się latać samolotami. Jeździ wszędzie innymi, niż samolot środkami komunikacji, np. samochodem. A obiektywnie rzecz biorąc, wypadków samochodowych jest dużo więcej, niż katastrof lotniczych.


Kiedy dostrzeżesz w swoim myśleniu ten "ślepy punkt" i go oświetlisz, możesz zobaczyć swoje największe obawy w szerszym kontekście wszystkich innych zagrożeń. Pomoże ci to uzyskać lepszą perspektywę na to, czego najbardziej się boisz.


Może wydawać się nielogiczne, że swój strach przed popełnieniem błędu, można zmniejszyć myśląc o innych negatywnych skutkach. Ale ta strategia może wprowadzić Cię w tryb rozwiązywania problemów i zmniejszyć mentalny uścisk, w jakim trzyma Cię konkretny strach.Upewnij się, że martwisz się o rzeczy właściwe

Liderzy biznesowi (ale nie tylko!) potrafią być tak bardzo skoncentrowani na minimalizowaniu lub optymalizowaniu jednej konkretnej rzeczy, że nie zdają sobie sprawy, że innym ludziom najbardziej zależy na czymś innym. Upewnij się więc, jakie są priorytety ważnych dla Ciebie ludzi. Może martwisz się o coś, co dla innych wcale nie jest istotne?!


Często jest też tak, że zwłaszcza osoby sumienne lub mające skłonność do perfekcjonizmu, narzucają same sobie dużo większe oczekiwania, niż świat zewnętrzny. Często jest tak, że standardy jakości, które sami sobie narzucamy, są poza zasięgiem percepcji innych osób. Np. mamy tak wyśrubowane oczekiwania w stosunku do nas samych, że różnica pomiędzy 100% naszych możliwości, a naszym 80% możliwości jest niezauważalna dla innych. Innymi słowy, nasze 80% jest na poziomie lub wręcz powyżej poziomu 100% innych osób.


Jeżeli jesteś jedną z takich osób, to proszę Cię, pomyśl przez chwilę ile wysiłku musisz włożyć w to, żeby zrealizować swoje brakujące 20% z przedziału pomiędzy Twoje 80%, a Twoje 100%?

Wg zasady Pareto dokładnie tyle, ile włożyłeś w zrealizowanie pierwszych 80%!


A ile zmartwień i niepokoju kosztuje Cię każdy szczegół, który wypełnia brakujące (wg Ciebie!) 20% pracy???


Upewnij się więc, że troszczysz się o rzeczy właściwe.


Jak powiedział Marc Zuckerberg, twórca facebooka: "Done is better than perfect (because perfect is never done)". I tu się akurat z nim zgadzam!lęk przed popełnieniem błędu - Empowerment Coaching Kraków Blog 3


Jeśli popełnisz błąd - przeproś, ale zachowaj prostotę

Jeśli popełniłeś w pracy błąd - przeproś. Szczerze powiedz słowa: „Przepraszam, popełniłem błąd”. Jeśli możesz błąd naprawić - jasno zaproponuj i zakomunikuj, jak zamierzasz go naprawić. Oprzyj się pokusie oferowania wymówek lub pokusie ciągłego przepraszania. Nie magluj tematu w nieskończoność i nie znęcaj się też nas sobą. Bądź profesjonalny i nastawiony na konkrety, zdając sobie sprawę z tego, jak cenny jest czas innych ludzi. Twój błąd to nie jedyne wydarzenie na świecie, które właśnie miało miejsce.


Zdrowe przeprosiny niosą ze sobą kilka głównych aspektów: żal z powodu błędu, wzięcie za niego odpowiedzialności, zadośćuczynienie, naukę jaką można z tego wyciągnąć na przyszłość oraz szacunek dla firmy i jej pracowników.


Przeprosiny dają też Twoim współpracownikom możliwość uwolnienia się od niewypowiedzianej złości lub gniewu. Moment, w którym przepraszasz, jest tak naprawdę momentem uwolnienia w innych tych negatywnych emocji oraz rozpoczęciem pracy nad odbudową zaufania i powrotem do dawnej dobrej relacji. Dzięki szczerym przeprosinom często dzieje się to od razu.


Nie możesz zmienić przeszłości, ale możesz znaleźć rozwiązanie na chwile obecną. Pojedyncze proste przeprosiny wyrażone szczerze do właściwej osoby lub osób wraz z możliwym rozwiązaniem spotkają się o wiele bardziej pozytywnym przyjęciem, niż garść okrągłych, "poprawnych politycznie" oświadczeń i słów skierowanych do całego biura.Ze spokojem zaakceptuj konsekwencje błędu poważnego

Jeśli Twoje błędy w pracy są poważne - kierownictwo i zespół HR mogą zdecydować, czy niezbędna będzie jakaś forma formalnej nagany. W tym procesie ważne jest to, czy istnieje sposób na naprawę błędu. Jeżeli istnieje - zaproponuj to rozwiązanie nie czekając na wyniki dyskusji "na górze". Tak naprawdę nikt nie chce karać innych ludzi i poświęcać swojego czasu na tak niewdzięczny temat.


Jeżeli masz sposób na naprawienie swojego błędu, to zauważ, że dzięki temu rozwiązujesz również problem, przed którym stanęło teraz Twoje szefostwo i dział HR. Muszą podjąć decyzję, czy i jak Cię ukarać. Proponując sposób na naprawę błędu bardzo pomagasz im w podjęciu decyzji. I choć to zabrzmi brutalnie - decydentów Twojej firmy w pierwszej kolejności interesuje to, jak zminimalizować lub wręcz odwrócić straty wynikłe z Twojego błędu, niż zajmowanie się Tobą.


Jeżeli ostatecznie podjęto jednak decyzję o udzieleniu Ci formalnej nagany lub wyznaczono inną, adekwatną formę kary - zaakceptuj te konsekwencje i wykonuj dalej swoje zadania zawodowe bez narzekania.


To wzmacnia Twoje przeprosiny i prawdopodobnie wzbudzi dodatkowy szacunek. Niezależnie od tego, czy chodzi o dodatkową pracę przez kilka dni (aby zaradzić konsekwencjom Twojego błędu), czy o dotarcie do osoby pokrzywdzonej lub komunikację z klientem firmy - rób to i zrób to dobrze. Mówienie, że jest Ci przykro nie wystarczy - trzeba to pokazać poprzez swoje działania.


Taka postawa z dużym prawdopodobieństwem sprawi, że zbudujesz wizerunek osoby, która potrafi wyciągać wnioski z popełnianych błędów oraz jest w stanie przezwyciężać swoje słabości. To bardzo cenne cechy. I bardzo często takie trudne sytuacje i sposób w jaki sobie z nimi radzimy, stanowią początek ważnego pozytywnego zwrotu w karierze zawodowej.strach przed popełnieniem błędu - Empowerment Coaching Kraków Blog 4

Źródła:

https://greatpeopleinside.com/fear-of-making-mistakes-at-work/

https://www.thebalancecareers.com/mistakes-at-work-526244

https://www.inc.com/john-discala/4-ways-to-bounce-back-after-making-a-mistake-at-work.html

https://hbr.org/2020/06/how-to-overcome-your-fear-of-making-mistakes?ab=hero-subleft-3Zobacz także:


429 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


Post: Blog2_Post
bottom of page