Jak przezwyciężyć lęk przed popełnianiem błędów w pracy?


Jak przezwyciężyć lęk przed popełnianiem błędów w pracy-Empowerment Coaching Kraków Blog 1

Wszyscy popełniamy błędy. To naturalna część bycia człowiekiem. I tak naprawdę z naszych błędów uczymy się najwięcej - nie z sukcesów. W wielu sytuacjach możemy swój błąd naprawić. W innym przypadku po prostu o błędzie zapomnieć i pójść dalej. Ale zdarza się również, że nasz błąd jest poważny i nie ma już sposobu na jego naprawienie. Wtedy najbardziej musimy zmierzyć się z jego konsekwencjami.


Popełnienie błędu w pracy ma szczególny wymiar. Może np. mieć bezpośredni wpływ na naszego pracodawcę. Może wpłynąć na relację firmy z klientem, spowodować problem prawny lub nawet zagrozić zdrowiu lub bezpieczeństwu ludzi. Reperkusje ostatecznie spłyną na nas. Kiedy popełniamy poważny błąd w pracy, nasza kariera może zależeć od tego, jak zachowamy się w następnym kroku.


Obecna kultura, która jest regularnie utrwalana, gloryfikuje nieustraszoność. Tradycyjny wizerunek lidera to taki, który jest inteligentny, twardy i nieustraszony. Ale strach, jak każda emocja, ma ewolucyjny cel i ma swoje zalety. Twoja troska o nie popełnianie błędów ma Ci przypominać, że znalazłeś się w trudnym położeniu. Ostrożność ma swoją wartość w określonych sytuacjach. Nie daj się więc wciągnąć w przeżuwanie myśli: „Nie powinienem się tak bać”.Jak przezwyciężyć lęk przed błędami w pracy

Nikt nie może zredukować błędów do zera. Ale można się nauczyć tego jak energię dotychczas przeznaczaną na to, aby błędom zapobiegać, przekierować do lepszego podejmowania decyzji. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby mniej się martwić i lepiej podejmować decyzje.Wykorzystaj umiejętności emocjonalnej zwinności

Strach przed błędami może paraliżować ludzi. Zwinność emocjonalna jest antidotum na ten paraliż. Ten proces zaczyna się od rozpoznania swoich myśli i uczuć. Wyobraźmy sobie, że jesteś odpowiedzialny za zespół, który ma bezpośrednie kontakty z klientami w czasie pandemii. Jedna z Twoich myśli może brzmieć: „Boję się, że w czasie pandemii nie będę w stanie wpłynąć na klientów na tyle, aby zapewnić bezpieczeństwo moim pracownikom, a w konsekwencji ich rodzinom”.


Głośne wyrażanie swoich obaw pomaga je rozproszyć. To jak włączanie światła w ciemnym pokoju. Następnie przychodzi akceptacja rzeczywistości. Na przykład: „Rozumiem i akceptuję, że ludzie nie zawsze będą się zachowywać w idealny sposób”, "Nie mogę mieć nad tym pełnej kontroli", "Mogę zmienić tylko to, na co mam wpływ", "Nie mogę brać na siebie odpowiedzialności za rzeczy, na które nie mam wpływu". Wymień każdą prawdę, którą warto sobie uświadomić i zaakceptować. A potem zacznij działać zgodnie ze swoimi osobistymi wartościami i w obszarze, w którym masz wpływ.W sytuacji niepewności działaj w zgodzie ze swoimi wartościami osobistymi

Załóżmy, że jedną z Twoich najwyższych wartości jest sumienność. Jak zastosować tę wartość w podanej powyżej sytuacji? Na przykład może to obejmować upewnienie się, że wszyscy pracownicy mają dobrej jakości maski. Lub czują się komfortowo z wyrażaniem swoich własnych obaw. Lub to, że każdy z praconików, który poczuje się gorzej natychmiast opuszcza miejsce pracy i idzie do lekarza.


Zdefiniuj dla siebie pięć najważniejszych wartości osobistych związanych z podejmowaniem decyzji w sytuacji niepewności lub w sytuacji kryzysowej. Następnie zadaj sobie pytanie, jaki związek ma każda z tych wartości z ważnymi wyborami, przed którymi stoisz.