top of page

Syndrom Oszusta. Poznaj objawy i przyczyny. Zrób test


Syndrom oszusta. Poznaj objawy i przyczyny. Zrób test - Empowerment Coaching Kraków

Syndrom Oszusta (ang. imposter syndrome) to zjawisko psychologiczne powodujące brak wiary we własne osiągnięcia. Definicja tego syndromu po raz pierwszy pojawiła się w roku 1978.


Podstawowym źródłem Syndromu Oszusta jest zafałszowany obraz własnej osoby. Osoby ze zdrowym poczuciem własnej wartości mają uporządkowany, kompleksowy obraz siebie: są świadome swoich mocnych i słabych stron. Są też świadome swoich potrzeb i potrafią je jasno komunikować. Doceniają swoje talenty i prawdziwie się z nich cieszą.


Równocześnie nie są uzależnione od swoich słabych stron i nie podlegają kompulsywnemu pragnieniu nieustannego ich poprawiana. A takie zachowania bardzo charakteryzują osoby z Syndromem Oszusta. I co ważne, takie zachowania są uruchamiane głównie w sposób nieświadomy. Osoba z tym syndromem nie wierzy we własne zdolności, umiejętności i kompetencje. I nieustannie potrzebuje drugiej strony, aby potwierdzić swoją wartość.


To jaki mamy obraz siebie, jak o sobie myślimy (w sposób świadomy i nieświadomy), ma ogromny wpływ na nasze życie. Np. na to jak postrzegamy świat: czy widzimy w nim bardziej zagrożenia, niż możliwości do wykorzystania. Na to w co się angażujemy; na to czego unikamy; na to jakie wybieramy relacje oraz na to, czy w swoim życiu potrafimy świadomie dokonywać wyborów, czy też raczej działamy na zasadzie autopilota i częstego podlegania myśleniu "muszę" lub "trzeba".


W tym poście opowiemy o tym z czym wiąże się Syndrom Oszusta (ang. impostor syndrome), jak go rozpoznać, jakie są jego objawy i najczęstsze przyczyny. Dowiesz się również jak częste jest występowanie tego syndromu we współczesnej populacji.


Jeżeli z dużym prawdopodobieństwem ten syndrom dotyczy również Ciebie - będziesz mógł się upewnić wypełniając test na Syndrom Oszusta, który udostępniamy bezpłatnie w dalszej części tego artykułu. I, co najważniejsze, w ostatniej części felietonu, znajdziesz praktyczne wskazówki jak sobie z tym syndromem radzić.


Jakie są objawy Syndromu Oszusta

Ciężko pracujesz, żeby zostać docenionym w pracy. Masz ciągłe wrażenie, że nie załatwiasz spraw wystarczająco dobrze. Tak, jakby Ci czegoś w środku brakowało. Tak, jakbyś nie był wystarczająco dobry.


Zamiast w wolnym czasie cieszyć się życiem, ślęczysz przed komputerem, szukając kolejnych e-booków lub szkoleń. Masz nieustanne wrażenie, że inni wiedzą więcej od Ciebie, że coś nieustannie Ci umyka.


A może masz tak, że zawsze najpierw musisz wykonać jakąś pracę, żeby dać sobie prawo do odpoczynku. Albo nie spoczniesz, dopóki nie ukończysz przydzielonego Ci zadania. Czasami nawet za cenę snu albo odrzucenia zaproszenia na spotkanie z przyjaciółmi.


Co więcej, może jest tak, że nawet jeśli osiągniesz sukces, nawet jeśli zostaniesz pochwalony przez innych - tak naprawdę nie potrafisz się z tego cieszyć. Sam nie jesteś przekonany, że to, co zrobiłeś zostało docenione, a jakiś nieokreślony głos w środku szepcze Ci, że musisz być czujny. Generalnie jesteś przekonany, że pomyślny bieg wydarzeń jest efektem zbiegu okoliczności.


Pomimo zewnętrznych dowodów własnej kompetencji, osoby cierpiące z powodu Syndromu Oszusta pozostają przekonane, że są oszustami i nie zasługują na sukces, który osiągnęły.


Przyczyn sukcesu upatrują w szczęściu, sprzyjających okolicznościach bądź w wyniku bycia postrzeganym jako osoba bardziej inteligentna i kompetentna niż w rzeczywistości.


Jak duża jest skala osób cierpiących na Syndrom Oszusta?

Nie wiem czy wiesz, że w dzisiejszych zagonionych czasach występowanie Syndromu Oszusta dotyczy ok. 70% światowej populacji (1). I nie ma znaczenia, czy pracujesz w korporacji, urzędzie, prowadzisz własny biznes lub wyczynowo uprawiasz sport. Status społeczny, płeć oraz zawartość portfela nie mają znaczenia.


Kto ze sławnych ludzi zmagał się lub wciąż się zmaga z Syndromem Oszusta?

Może pocieszy Cię również wiadomość, że z tym syndromem zmagały się takie "giganty" jak: Albert Einstein, Tom Hanks, Maya Angelou, Agatha Christie, czy Michelle Obama. Inne znane osoby cierpiące na Syndrom Oszusta to np. Sheryl Sandberg (była szefowa Departamentu Skarbu USA oraz Vice Prezes Google Operations), Barbara Corcoran (amerykańska milionerka i inwestorka) oraz aktorki Emma Watson, Meryl Streep i Natalie Portman. A wśród muzyków takie osobistości jak Lady Gaga czy Davd Bowie.


W jednym wywiadów, Michelle Obama tak mówi o swoim osobistym doświadczeniu:Kto odkrył Syndrom Oszusta?

Najbardziej znanym ekspertem dot. Syndromu Oszusta jest Pauline Rose Clance, dokror psychologii i profesor na Giorgia State University w Atlancie. To ona w roku 1985 wydała książkę pt. "The Impostor Phenomenon: Overcoming the Fear that Haunts Your Success.", która spopularyzowała ten syndrom na świecie. Co ciekawe, sama nazywa go "Impostor Phenomenon" (w skrócie IP).


Przy tej okazji warto wspomnieć, że w j.angielskim funkcjonują dwie najbardziej popularne nazwy tego syndromu i obydwie są tak samo poprawne: impostor, imposter syndrome. Co to znaczy po polsku - nie trzeba już wyjaśniać.


Sama Pauline pisze o Fenomenie Oszusta w następujący sposób. Jeżeli zastanawiasz się czy Syndrom Oszusta dotyczy właśnie Ciebie - warto wziąć sobie do serca jej słowa:

Większość ludzi, którzy doświadczają fenomenu oszusta, nie powiedziałaby: „Czuję się jak oszust”. Jednak kiedy czytają lub słyszą o tym doświadczeniu od innych osób, mówią: „Skąd dokładnie wiedziałeś, jak się czuję?!” A jak się czują osoby cierpiące na ten syndrom? Chociaż często odnoszą sukcesy według zewnętrznych standardów, czują, że ich sukces był wynikiem jakiegoś tajemniczego przypadku, szczęścia lub wielkiego wysiłku; boją się, że ich osiągnięcia wynikają z „przerwań”, a nie z ich własnych zdolności i kompetencji. Są również prawie pewni, że jeśli nie podejmą gigantycznych wysiłków, aby to zrobić, sukces nie może się powtórzyć. Boją się, że następnym razem to spieprzą.

Jak to często bywa w przypadku odkryć dotyczących nowych zjawisk psychologicznych (patrz np. małżeństwo psychologów Aron i stworzenie koncepcji Osób Wysoko Wrażliwych), Pauline najpierw zaobserwowała w sobie pewne zachowania i myśli, co skłoniło ją do rozpoczęcia prac nad tym, wtedy jeszcze nie nazwanym, zjawiskiem psychologicznym. Zaczęła je rozpatrywać jako zaburzenie psychiczne.


Pauline R. Clance wspomina to w taki sposób:


Doświadczyłam dziwnych uczuć na studiach podyplomowych. Podchodziłam do ważnego egzaminu i bardzo się bałam, że oblałam. Pamiętałam raczej wszystko, czego nie wiedziałam, niż to, co zrobiłam dobrze. Moi przyjaciele zaczęli mieć dość moich zmartwień, więc swoje wątpliwości zachowałam bardziej dla siebie. Myślałam, że moje obawy wynikają z mojego wykształcenia. Kiedy potem zacząłem uczyć w renomowanej uczelni cieszącej się doskonałą reputacją akademicką, słyszałam podobne obawy od studentów, którzy przychodzili do mnie po poradę. Mieli doskonałe oceny z testów i świetne rekomendacje. Jeden z nich powiedział: „Czuję się tutaj jak oszust z tymi wszystkimi naprawdę bystrymi ludźmi”. Analizując tych studentów, dr Suzanne Imes i ja ukułyśmy termin „fenomen oszusta” i napisaliśmy pierwszy artykuł na temat tej koncepcji.

Ten pierwszy artykuł został opublikowany w roku 1978 i od tego momentu rozpoczęły się regularne prace naukowa nad zgłębianiem tego fenomentu psychologicznego, które Pauline prowadziła wspólnie z Suzanne Imes. W efekcie końcowym, na przełomie lat 70 i 80 XX wieku, Pauline Clance i Suzanne Imes stworzyły definicję tego syndromu i wprowadziły go do języka psychologii.


Innym bardzo dobrym źródłem wiedzy nt. Syndromu Oszusta jest książka Valerie Young pt. "The Secret Thoughts of Successful Women: And Men: Why Capable People Suffer from Impostor Syndrome and How to Thrive In Spite of It".


Pauline R. Clance komplementuje tę książkę w spoób następujący:


„Książka Valerie Young, dostarcza ważnych informacji na temat doświadczenia oszusta występujacego u bardzo kompetentnych kobiet. Dostarcza ważnej wiedzy, która może pomóc kobietom zacząć naprawdę doceniać swój sukces” — dr Pauline Rose Clance, ABPP, współtwórczyni pojęcia Syndrom Oszusta.

Wkład, który do tematu Syndromu Oszusta wniosła Valerie Young polega głównie na wprowadzeniu pięciu typów przekonań oraz idących za nimi nawykowych zachowań ludzi dotkniętych tym syndromem. Kolejnym jej ważnym dokonaniem są warsztaty, które przekazują praktyczne wskazówki odpowiadające na pytanie "Jak sobie radzić z Syndromem Oszusta?". Poświęcimy im należne miejsce w dalszej części tego artykułu.


A w tej chwili zobaczmy pięć typów Syndromu Oszusta wyróżnionych przez Valerie Young.


Perfekcjonista

Stawia sobie zbyt wysokie wymagania, a kiedy nie osiągnie celu, doświadcza poważnych wątpliwości w swoje możliwości. Najważniejsze dla tych osób są jakość i bezbłędność wykonania. Perfekcjoniści stawiają sobie poprzeczkę bardzo wysoko, zwykle dużó wyżej, niż otaczający ich świat. A kiedy nie udaje im się osiągnąć celu w 100% (i to w każdym możliwym aspekcie), zaczynają w siebie wątpić i siebie obwiniać. Paradoksalnie więc, sami sa źródłem swoich problemów i cierpień.

Solista

Solista, jak przysłowiowa "Zosia samosia", zawsze stara się zrobić wszystko sam. Nie potrafi prosić o pomoc. A kiedy potrzebuje wsparcia i pomocy, prosząc o nią, czuje się jakby pokazywał swoją słabość, niekompetencję i bezradność. Co więcej, robienie wszystkiego samemu coraz bardziej go przytłacza, ale nie potrafi się uwolnić od tego przymusu.

Ekspert

Ten typ Syndromu Oszusta nie odpuści, dopóki nie dowie się wszystkiego na dany temat. Przed podjęciem działań będzie się starał przeanalizować wszelkie możliwe informacje. A ta analiza rodzi kolejne pytania i pcha go do zbierania kolejnych informacji oraz ich analizy. I tak nieustannie porusza się w tym samym kole. Co więcej, w głębi duszy Eksperci obawiają się, że nigdy nie dowiedzą się wszystkiego, ale to ich przeraża i tym bardziej starają się dowiedzieć jeszcze więcej.

Superman / Superwoman

Superwoman ma poczucie, że w pracy jest oszustem wśród prawdziwie wykształconych i kompetentnych współpracowników. W związku z tym zmusza się do coraz cięższej pracy, np. zostaje po godzinach, nawet jeśli zakończyła już swoje zadania. Odczuwa niepokój i stres, gdy nie pracuje. W efekcie jest najbardziej narażona na wypalenie zawodowe. Tego typu osoby mają ambicje dawani z siebie 100% we wszystkich możliwych rolach.

Geniusz

Ten typ Syndromu Oszusta będąc dzieckiem osiągał sukces bez żadnego wysiłku. Można powiedzieć, że wszystko mu wychodziło juz za pierwszym razem. To sprawia, że będąc dorosłym ocenia siebie na podstawie tego, czy równiez odnosi sukces już za pierwszym podejściem. Jeśłi się to nie udaje, jeśli nie jest w stanie zrobić czegoś szybko, obwinia siebie i uważa, że to jest wynikiem braku jego kompetencji. Dla Geniusza ważne jest, aby zadania były realizowane nie tylko jak najlepiej i bezbłędnie, lecz również szybko i złatwością.


Przygoda Valerie Young z Syndromem Oszusta również zaczęła się od tego, że sama zidentyfikowała w sobie to zaburzenie psychiczne w wieku 21 lat, będąc już doktorantką na wyższej uczelni (w tak młodym wieku!).


We wstępie do swojej ksiązki wspomina o tym w taki sposób:


"Uświadomiłam sobie wtedy, że mam wybór: mogę pozwolić, aby moje własne sekretne lęki nadal stały między mną a moimi celami, albo mogę skierować swoją energię na próbę ich zrozumienia. Wybrałam to drugie."

To stało się dla niej impulsem do badań doktoranckich, w których skupiła się na jedym pytaniu:


dlaczego tak wiele wyraźnie inteligentnych, zdolnych kobiet czuje w środku coś innego?


Wyniki jej badań stały się podstawą do stworzenia całodniowych warsztatów zatytułowanych „Przezwyciężanie syndromu oszusta: kwestie kompetencji i pewności siebie kobiet”, które zaczęła prowadzić wraz z koleżanką Lee Anne Bell.

Nieustannie ulepszane, warsztaty zmieniły następnie swoją nazwę na "Rethinking Impostor Syndrome (TM)" i stały się swego rodzaju marką Valerie, a ich syntezą jest wspomniana wyżej książka, wydana w roku 2011.


Dyrektorzy korporacji, którzy brali udział w tych warsztatach, byli zadziwieni swoją przemianą do tego stopnia, że po latach prosili Valerie, aby odwiedziła ich firmę i wygłosiła prezentację do ich pracowników.


Valerie przeprowadziła swoje warsztaty dla dziesiątek tysięcy studentów, wykładowców i pracowników w ponad 100 college'ach i uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Europie i Wielkiej Brytanii, w tym na Harvardzie, Stanford, MIT i Oksfordzie.


Jej badania rozwijały się, jak sama przyznaje, głównie dzięki rozmowom z liderami i pracownikami w tak znamienitych organizacjach, jak Google, Pfizer, Intel, JP Morgan, Chrysler, Facebook, Procter & Gamble, Hello Fresh, YUM!, Merck, BP, IBM, McDonald's (Europa), NASA, National Cancer Institute, Society of Women Engineers, Association of Hispanic Professional Engineers oraz centra przedsiębiorczości kobiet w pięciu kanadyjskich prowincjach. Wszędzie tam spotkała osoby doświadczające syndromu.


Najważniejszy wniosek, jaki wynika z badań, warsztatów i doświadczeń samej Valerie Young jest następujący:


jedynym sposobem, aby przestać czuć się jak oszust, jest przestać myśleć jak oszust.syndrom oszusta test 2


Syndrom Oszusta - Test

Mamy dobrą wiadomosć: istnieje wiarygodny test na Syndrom Oszusta i jeżeli zechcesz, będziesz go mógł lub mogła za chwilę pobrać bezpłatnie.


Test opracowała dr Pauline R. Clance i jak sama pisze, jest on dobrze skalibrowany zarówno w kulturze anglosaskiej, jak i międzynarodowej. A w rozwijaniu tego testu duży udział mieli studenci psychologii z jej uniwersytetu. Test składa się z 20 pytań o pięciostopniowej skali odpowiedzi (począwszy od "w ogóle nieprawda" do "całkowita prawda").


Chcesz sprawdzić, czy cierpisz na Syndrom Oszusta? Pod poniższym linkiem znajdziesz plik z testem do bezpłatnego pobrania. Oprócz formularza samego testu na Syndrom Oszusta znajdziesz tam rownież wyjaśnienie jak interpretować uzyskane wyniki:


Test na Syndrom Oszusta
.pdf
Download PDF • 235KB


Skąd się bierze Syndromu Oszusta?

Zazwyczaj przyczyny tego syndromu są złożone i mają związek z dzieciństwem. Często Syndrom Oszusta wiąże się z nadmiernym perfekcjonizmem, zakorzenioną w przeszłości niską samooceną lub skłonnościami do samoobserwacji.


Niewątpliwym źródłem jest również tempo życia dzisiejszego świata i nieustanna presja, która jest na nas wywierana. Musisz, musisz, musisz... Albo: jeżeli czegoś nie zrobisz, nie kupisz, nie nauczysz się, to stracisz, stracisz, stracisz...


Czy można coś na to poradzić?


TAK! W pierwszej kolejności trzeba uświadomić sobie, że problem istnieje, nazwać go i przyznać się, że może on dotyczyć właśnie Ciebie. Wtedy dużo łatwiej będzie skupić się na rozwiązaniu i ruszyć do przodu.


A jak to zrobić?


W skrócie powiedziałbym tak: zacznij myśleć o sobie i zachowywać się w stosunku do siebie tak, jak to robisz w stosunku do swojego najlepszego przyjaciela. Stań się swoim najlepszym Przyjacielem!


Jak sobie radzić z Syndromem Oszusta?

Przede wszystkim bądź dla siebie mniej surowy, a bardziej wyrozumiały i wspierający (czyż nie tak robisz w stosunku do swojego przyjaciela?). Zacznij praktykować decenianie samego siebie. Nie tylko w myślach, ale w czynach. Np. w ramach uznania, sprawiaj sobie regularnie jakąś przyjemność.


Rozpocznij również proces ograniczenia porównywania się z innymi ludźmi. Jesteś jedyny w swoim rodzaju. Nie ma takiej drugiej osoby na świecie. Wśród ponad 7 miliardów, NIE MA! To cud!


Może przemówi do Ciebie taka metafora:


Kwiat nie konkuruje z kwiatem rosnącym obok niego. Po prostu rozkwita!

A może takie powiedzenie pomoże Ci w zmianie perspektywy:

Każdy człowiek jest ignorantem. Tylko każdy w innej dziedzinie. Nawet geniusz.

Zamiast nieustannie szukać w sobie wad i niedoskonałości i przez to jeszcze bardziej pogłębiać Syndrom Oszusta, zwróć się do profesjonalisty i poproś o obiektywną ocenę Twoich kompetencji. Szybko może się okazać, że te wszystkie pozytywne opinie i miłe słowa, które do tej pory usłyszałeś nie były (jak sądziłeś) przesadzone.


Przez 1 tydzień obserwuj siebie i zauważ, czy przypadkiem nie wymagasz od siebie więcej, niż świat zewnętrzny (taka obserwacja nie powinna być dla Ciebie trudna - wszak i tak bez przerwy siebie monitorujesz i oceniasz, prawda?)


Przez następny tydzień NIE zrób jakiejś rzeczy, nie skończ jakiegoś zadania i zobacz, czy stało się coś strasznego?! A może właśnie doświadczenie takiej sytuacji (której tak bardzo unikasz) sprawi, że pojawi się w Tobie bezcenna refleksja. Twoja refleksja.


W następnym tygodniu wprowadź "Rytuał Wdzięczności". Każdego dnia przed zaśnięciem podsumuj wszystkie te rzeczy, które się udały. I bądź za nie wdzięczny. Włączając w to uśmiech nieznajomego przechodnia na ulicy. Zacznij praktykować taką uważność na codzień.


A jeżeli po 3 tygodniach, zrobisz retrospekcję, porównując stan z którego zaczynałeś ze stanem w którym jesteś i stwierdzisz, że jednak niewiele się zmieniło, sięgnij po następujace dwie ksiązki:


  1. wspomnianą wcześniej książkę Valerie Young pt. "The Secret Thoughts of Successful Women: And Men: Why Capable People Suffer from Impostor Syndrome and How to Thrive In Spite of It".

  2. książkę Trish Taylor pt. Yes! You Are Good Enough: End Imposter Syndrome, Overthinking and Perfectionism and Do What YOU Want

i rozpocznij regularnie praktykować zmianę sposobu myślenia o sobie dzięki zawartym w tych książkach wskazówkom.


A jeżeli i to nie pomoże - zgłoś się do profesjonalisty, np. coach'a lub psychologa. Jego \ jej wyrozumiałe, nieoceniające, ale też mądre towarzyszenie Ci w tej zmianie może przynieść długotrwały efekt.


Jeśli czujesz, że niskie poczucie własnej wartości ma znaczący wpływ na Twoją karierę, satysfakcję z pracy, relacje lub wręcz zaczyna być źródłem Twojego przemęczenia i nieustannego napięcia wewnętrznego, to naprawdę warto skonsultować się z profesonalistą.


Istnieje wiele technik, które pomagają przezwyciężyć Syndrom Oszusta. A wsparcie, które uzyskasz od coacha lub psychologa sprawi, że nie będziesz z tym sam(a).


Pierwszy krok w poradzeniu sobie z Syndormem Oszusta należy jednak do Ciebie. A 20 minut robienia czegoś jest zdecydowanie lepsze dla Twojego rozwoju i zmiany, niż 20 godzin myślenia o tym, że zmierzasz coś zrobić.syndrom oszusta test - Empowerment Coaching Kraków-2


Zródła:


The Secret Thoughts of Successful Women: And Men: Why Capable People Suffer from Impostor Syndrome and How to Thrive In Spite of It Hardcover – Big Book, October 25, 2011


Yes! You Are Good Enough: End Imposter Syndrome, Overthinking and Perfectionism and Do What YOU Want – April 10, 2020


Clance, P.R., and Imes, S.A. (1978). The impostor phenomenon in high achieving women: Dynamics and Therapeutic interventions. Psychotherapy: Theory Research and Practice, 15, 241-247.

Harvey and Katz, If I’m So Successful, Why Do I Feel like a Fake? The Impostor Phenomenon, s. 3 [za:] Melanie Clark, Kimberly Vardeman, and Shelley Barba, Perceived Inadequacy: A Study of the Imposter Phenomenon among College and Research Librarians, „College & Research Libraries”, Vol 75, No 3, 2014.Zobacz także:

Coaching Samotności. Jak czujesz się sam ze sobą?

Poczucie sprawczości. Jak często musisz, a jak często wybierasz?

Coaching Asertywności

Jak sobie radzić z emocjami - co ukrywasz w swoich zakamarkach?

Coaching Wytrzymałości. Ile potrafisz znieść?

Coaching Uważności. I mewa o imieniu Jonathan

Rozwój osobisty człowieka

398 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page