top of page

Recenzja książki "Myślenie Pytaniami" Marilee Adams

Książka Marilee Adams pt. "Myślenie Pytaniami"

Dziś recenzja kolejnej książki, którą warto przeczytać co najmniej raz w życiu. Tym razem będzie to międzynarodowy bestseller poprzedzony wstępem Marshalla Goldsmitha, który uznawany jest za jednego z najlepszych executive coachów na świecie.Tytuł i autor książki: "Myślenie Pytaniami", Marilee Adams

Tytuł wersji oryginalnej w j. angielskim: "Change Your Questions, Change Your Life".

 

1. O czym jest ta książka, czego dotyczy?

Wszyscy codziennie zadajemy sobie pytania typu "W co się ubrać?", aż po "Co powinienem zrobić ze swoim życiem?". Rodzaj zadawanych pytań może mieć istotny wpływ na nasze nastawienie do siebie, na stosunki z ludźmi oraz na naszą karierę. Niewłaściwie stawiane pytania mogą stanowić źródło wielu problemów – tak zawodowych, jak i osobistych.Forma książki to powieść biznesowa. Autorka snuje interesującą i pouczającą opowieść, w której tkwi klucz do szybkiego rozpoznawania szkodliwych pytań, które pojawiają się w naszej głowie, a potem padają z naszych ust. Instruuje, jak je potem przekształcić, by uzyskać właściwe rezultaty, zaskakująco pozytywne.


Autorka opisuje perypetie kierownika Bena, człowieka sukcesu, który poznał system na zakręcie swojego życia, jeszcze jako sfrustrowany kierownik, zdecydowany na odejście z firmy i świeżo upieczony mąż, ukrywający przed żoną swoje zawodowe porażki. Za sprawą swojej przełożonej Ben trafia do trenera, który krok po kroku odkrywa przed nim działanie systemu. Korzystając z koncepcji myślenia pytaniami (ang. Question Thinking), młody manager krok po kroku uczy się słuchać ludzi, zaczyna zadawać pytania, a finalnie awansuje, staje się charyzmatycznym liderem i poprawia swoje relacje z żoną.


To trzecie już wydanie tego międzynarodowego bestsellera zawiera w sobie jeszcze więcej niż dwa poprzednie, z nowym wstępem i nowym epilogiem. Na końcu książki mamy 12 inspirujących i prostych narzędzi czy wskazówek, które sprawiają, że przedstawiony materiał ma jeszcze przystępniejszą i bardziej praktyczną formę. Ta książka doskonali umiejętności trenerskie, coachingowe i przywódcze, zmienia sposoby w jakich podchodzimy do problemów, wyzwala nowy sposób myślenia, nowe rozumienie współpracy i komunikacji. Metody w niej opisane mają zastosowanie we wszystkich obszarach naszego życia.

 

2. Dla kogo głównie jest ta książka.

Mój pierwsza odpowiedź brzmi: dla każdego.

 

Jeżeli chcesz mieć dobre relacje ze sobą i ludźmi którzy cię otaczają, chcesz zacząć osiągać sukcesy, rozwijać swój biznes, nauczyć się myśleć rozwiązaniami, sięgnij po książkę i zacznij od stawiania właściwych pytań.

 

Polecam tę książkę coachom, mentorom, psychologom, liderom, menedżerom i przedsiębiorcom. Książka będzie inspirującą pozycją dla osób pracujących na co dzień z ludźmi, dla osób chcących poprawić komunikację międzyludzką i relacje interpersonalne. Jeśli jesteś liderem, myślenie pytaniami pomoże ci poszerzyć perspektywę oraz motywować pracowników do działania.  Sięgnij po tę książkę jeżeli ważny jest dla ciebie samorozwój i poprawa komunikacji z innymi.

  

3. Jakie są główne zalety tej książki.

 Główną zaletą tej książki jest styl w jakim jest napisana. Nie jest to typowy poradnik. To poradnik w formie opowieści biznesowej, z bohaterami i fabułą w tle. Ma lekki styl, czyta się ją łatwo, szybko i przyjemnie. Jednocześnie zaprasza do refleksji, inspiruje, porusza ważne zagadnienia i pobudza do zmiany nastawienia. W tekście pojawiają się wyróżnione w ramce myśli i refleksje, które pozwalają się zatrzymać i dać chwilę zaczepienia. Na końcu książki zebrane są narzędzia , które można wykorzystać do dalszej pracy.

 

4. Opinia recenzentki o książce "Myślenie Pytaniami".

Książka przede wszystkim zwiększyła moją uważność. Uświadomiłam sobie, że cały czas zadajemy sobie jakieś pytania i  jak ważne jest jakie to są pytania. Pytania wpływają na sposób w jaki działamy, jakie przez to osiągamy efekty i jak wyglądają nasze relacje. Zmieniając rodzaj pytań, jakie zadaję sobie i innym, mogę zmienić moje życie na bardziej świadome i poprawić moje relacje na bardziej efektywne.

 

„Zmiana zaczyna się od tego, kto chce zmiany”.

 

Możemy nie mieć wpływu na to, co się dzieje, ale to my decydujemy o tym, jak zareagujemy.  Tutaj bardzo przydatnym narzędziem jest Mapa Wyboru (ang. Choice Map). Wydrukowałam ją zaraz po przeczytaniu książki i umieściłam w widocznym miejscu. Mapę Wyboru można pobrać ze strony internetowej Authentic Talent. Warto mieć ją pod ręką. Pozwala na refleksję i pracę nad sobą. Za pomocą Mapy Wyboru autorka wizualizuje dwa podejścia, na której znajdują się dwie ścieżki – uczącego i wyrokującego (sędziego). Podążając pierwszą ścieżką, wybierasz, działasz aktywnie, masz szansę lepiej wykorzystać potencjał swój i innych;  na ścieżce sędziego jedynie reagujesz na to, co już się wydarzyło.


W książce można znaleźć wiele przykładów obu kategorii pytań, które pomagają zrozumieć na jakieś ścieżce jesteśmy w danym momencie i jakimi schematami pytań posługujemy się na co dzień. Sędzia szuka winnych, wygłasza opinie i myśli, że zna rozwiązanie. Uczeń jest ciekawy i szuka nowych możliwości. Chce poznać inne perspektywy. Nie ocenia.

 

Przykładowe pytania sędziego:

 • Co jest ze mną nie tak?

 • Co jest z nią / nim nie tak?

 • Czyja to wina?

 • Jak mogę udowodnić, że mam rację?

 • Dlaczego oni są tacy głupi?

 

A teraz przykładowe pytania ucznia:

 • Co w sobie cenię?

 • Co cenię w nim / niej?

 • Czy jestem osobą odpowiedzialną?

 • Czego mogę się nauczyć?

 • Co oni myślą, czują, czego chcą?

 

Ja zabrałam ze sobą pytania Bena – bohatera książki:

 • Jakich założeń dokonuję?

 • Jak jeszcze mogę o tym pomyśleć?

 • Co myśli, czuje i czego pragnie ta druga osoba?

 

Zapamiętałam jeszcze, żeby być dla siebie wyrozumiałym i życzliwym.

 

"Zaakceptuj postawę sędziego, ale usilnie ćwicz postawę ucznia.”

 

Nikt nie jest idealny. Nieraz każdy z nas ocenia i próbuje udowodnić swoją rację. Każdy ma w sobie sędziego i trzeba to zaakceptować. Kluczem jest tutaj uważność i obserwacja siebie. Jeżeli widzimy, że wkroczyliśmy na ścieżkę sędziego, to możemy zareagować i świadomie wybrać, co chcemy z tym zrobić. Jak rozpoznać, kiedy jesteśmy na ścieżce sędziego? Najlepiej zrobić pauzę na kilka minut i obserwować siebie. W książce „Myślenie pytaniami” znajdziemy sporo ćwiczeń.

 

Książka stała się również inspiracją i otwarciem nowej perspektywy dla jednej z moich klientek, z którą pracowałam w procesie mentoringowym. Była dla niej ciekawym odkryciem i bardzo jej pomogła w rzeczywistości biznesowej, w której się znajdowała.

 

5. Ocena książki "Myślenie Pytaniami" w skali 1-10.

Książkę oceniam na 9. Książka łatwa w odbiorze, szybko się czyta, inspiruje i pobudza do zmiany, zawiera dużo praktycznych wskazówek i narzędzi do zastosowania od zaraz.  Dla mnie największym odkryciem jest Mapa Wyboru którą można pobrać ze strony internetowej, wydrukować i umieścić w widocznym miejscu. Jeden punkt odejmuję za trochę amerykański styl.

 

6. Kilka słów o Marilee Adams, autorce książki.

Dr Marilee Adams jest autorką, coachem kardy kierowniczej, dyrektorką grupy doradczo-szkoleniowej, prelegentką oraz konsultantką do spraw przedsiębiorstw, założycielką i prezesem Inquiry Institute, pomysłodawczynią metody „myślenia pytaniami”. Autorka książek związanych z profesjonalnym wykorzystywaniem sztuki zadawania pytań. Prowadzi wykłady, prelekcje i seminaria na temat opracowanego przez siebie narzędzia, jakim jest mapa wyboru. Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w Stanach Zjednoczonych w 2004 roku, na polskim rynku wydawniczym zaś w roku 2007.


Mapa Wyboru wg Marilee Adams


Zobacz także:

166 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentarer


Post: Blog2_Post
bottom of page