top of page

Recenzja książki "Kto zabrał mój ser?" Spencera Johnsona


Okładka książki pt. "Kto zabrał mój ser?" - Spencer Johnos

Dziś recenzja kolejnej książki, którą na pewno warto przeczytać. Tym razem będzie to „Kto zabrał mój ser?” autorstwa Spencera Johnsona. To bestseller New York Times i Wall Street Journal, książka niemalże kultowa, z pełnym mocy przesłaniem:


„To nieprawda, że zmiany są najważniejsze. Po prostu nic innego ważnym nie jest. Otwórz się na zmiany, nie walcz z nimi”.


Książka poprzedzona jest przedmową Kennetha Blancharda, współtwórcy innego bestsellera „Jednominutowy menedżer”,  napisanego wspólnie ze Spencerem Johnsonem.


Tytuł i autor książki: "Kto zabrał mój ser?", Spencer Johnson

W angielskiej wersji oryginalnej tytuł brzmi "Who moved my cheese?".


1. O czym jest ta książka, czego dotyczy

„Kto zabrał mój ser?” to prosta a zarazem bardzo mądra, alegoryczna przypowieść biznesowa, opowiadająca najgłębsze prawdy o zmianach dokonujących się w naszym codziennym życiu.

 

Świat zmienia się nieustannie. Rzecz w tym, aby potrafić się do tych zmian przygotować.

 

Bohaterami książki są cztery postacie: dwie myszy Nos i Pędziwiatr oraz miniaturowi ludzie Zastałek i Bojek. Bohaterowie ci reprezentują różne postawy wobec zmian życiowych i są personifikacją prostych, ale skomplikowanych części naszej osobowości. Myszy i ludzie żyją wewnątrz labiryntu i poszukują sera, który jest ich pokarmem i źródłem szczęścia.

 

Bojek jest jednym z ludzkich bohaterów. Na początku opowieści jest oporny na zmiany i trzyma się starego, choć zmieniającego się środowiska. Jego postać ewoluuje w miarę jak historia się rozwija, a on zaczyna rozumieć, akceptować i dostosowywać się do nowych okoliczności. Uwierzył, że zmiany prowadzą ku lepszemu.


Zastałek to drugi z ludzkich bohaterów. W przeciwieństwie do Bojka, jest bardziej oporny na zmiany i trwa w przekonaniu, że wszystko powinno pozostać takie, jak było. Zastałek reprezentuje postawę oporu wobec zmian i spodziewa się wobec nich wszystkiego najgorszego.


Nos to jedna z myszy która szybko wyczuwa zmiany. Pędziwiatr to druga mysz, która działa bez zastanowienia.


„Ser” to metafora wszystkiego, czego pożądamy w życiu. Dla jednych będzie to dobra praca, zdrowe relacje, pieniądze, duży dom, dla innych zdrowie, spokój ducha, stabilizacja, wolność, lub całkiem prozaiczne rzeczy jak gra w golfa czy bieganie.  


„Labirynt” to miejsce, w którym szukamy to czego pragniemy. To może być firma w której chcielibyśmy pracować, rodzina lub społeczność w której żyjemy.

 

Główna idea opowieści polega na tym, że zmiany są nieuniknione, i aby odnieść sukces w życiu zawodowym i osobistym, trzeba umieć dostosowywać się do nowych sytuacji. Książka skupia się na elastyczności, adaptacji i pozytywnym podejściu do zmian, zachęcając czytelników do refleksji nad własnymi reakcjami na zmieniające się warunki i do poszukiwania nowych możliwości.

 

Książka podzielona jest na 3 rozdziały. W pierwszym rozdziale zatytułowanym „Spotkanie w Chicago”, absolwenci pewnej szkoły podczas rocznego zjazdu mówią o tym, jak radzą sobie ze zmianami, które następują w ich życiu. Drugi rozdział, opowieść „Kto zabrał mój ser” to rdzeń książki. Trzeci rozdział „Dyskusja” to rozmowa o tym, jak należy rozumieć opowieść i jak można ją wykorzystać w życiu.


Poniżej znajdują się kluczowe tematy, które porusza ta książka:


Zmiana jako nieodłączna część życia: zmiany są nieuchronne i konieczne w życiu każdego człowieka. Autor zachęca do akceptacji zmian zamiast im się opierać.


Sposoby reakcji na zmiany: Poprzez postacie myszy i ludzi, autor ilustruje różne sposoby reakcji na zmiany. Niektórzy radzą sobie z nimi bardziej elastycznie, podczas gdy inni są oporni i obawiają się nowego.


Przeszkody w radzeniu sobie ze zmianami: Książka przedstawia różne bariery i lęki, które mogą towarzyszyć zmianom, takie jak strach przed nieznanym, utrata komfortu czy upór w utrzymaniu status quo.


Pozytywne podejście do zmian: Ciesz się zmianą, zasmakuj w przygodzie i delektuj się nią. Jedną z kluczowych myśli jest to, że akceptacja zmiany może prowadzić do odkrywania nowych możliwości i osiągania sukcesu.


Planowanie i adaptacja: spodziewaj się zmian i obserwuj zmiany. Autor wskazuje na znaczenie planowania, świadomego podejmowania decyzji i gotowości do dostosowywania się do nowych okoliczności.

 

Książka stała się światowym bestsellerem, przetłumaczonym na wiele języków i wykorzystywanym jako narzędzie edukacyjne w dziedzinach zarządzania zmianami i rozwoju osobistego.


2. Dla kogo głównie jest ta książka.

Książka może być czytana przez szeroki zakres odbiorców, ponieważ zmiany dotyczą nas wszystkich. Zmiany są ciągłe, nieuniknione i szybsze niż kiedykolwiek, a ich zasięg jest globalny i ma wpływ zarówno na biznes, gospodarkę, na nastroje społeczne i na poszczególne jednostki.

Wszyscy potrzebujemy rozwijania i pielęgnowania w sobie zdolności do elastycznego i odważnego adaptowania się do nieoczekiwanych wydarzeń zarówno w środowisku biznesowym, jak i w życiu osobistym. Niewątpliwie książka jest tu źródłem inspiracji i motywacji.

 

Książkę polecam osobom zainteresowanym tematami związanymi z zarządzaniem zmianą, zarządzaniem zespołami w zmianie, psychologią biznesu oraz rozwojem osobistym. Książka jest dla tych, którzy pragną lepiej zrozumieć siebie i lepiej radzić sobie ze zmianami w środowisku zawodowym i w życiu codziennym.

 

Książka może być bardzo przydatna liderom i menedżerom, ponieważ oferuje cenne lekcje na temat różnych reakcji ludzi na zmiany i różnych umiejętności adaptacyjnych.  Może pomóc im lepiej zrozumieć zachowania pracowników w obliczu zmian i wesprzeć ich w tym procesie. 

 

3. Jakie są główne zalety tej książki.

Książka "Kto zabrał mój ser?" autorstwa Spencera Johnsona cieszy się popularnością ze względu na kilka głównych zalet, które przyciągają czytelników:

  • Przystępność i prostota: Książka została napisana w formie przypowieści, a postacie są przedstawione w sposób łatwo zrozumiały. To sprawia, że treść jest przystępna dla różnych grup czytelników.

  • Uniwersalność przekazu: Główne przesłanie książki dotyczące zmiany, adaptacji i pozytywnego podejścia ma uniwersalne zastosowanie w wielu dziedzinach życia, zarówno zawodowych, jak i osobistych.

  • Krótka forma: Książka jest krótka i zwięzła, co sprawia, że jest łatwa do przeczytania w krótkim czasie. To jest ważne dla osób, które poszukują szybkich i konkretnych wskazówek.

  • Inspirujące przesłanie: Książka przekazuje inspirujące przesłanie o konieczności akceptacji zmian, radzenia sobie z nimi oraz szukania nowych możliwości. To może być motywujące dla czytelników, zwłaszcza w sytuacjach, gdzie zmiany są wyzwaniem.

  • Edukacyjna wartość biznesowa: Książka zawiera praktyczne lekcje dotyczące zarządzania zmianami w środowisku biznesowym, co sprawia, że jest popularna wśród menedżerów, liderów i osób zainteresowanych psychologią organizacji.

  • ·Zastosowanie w szkoleniach i warsztatach: Ze względu na swoją prostotę i przekaz, książka jest często wykorzystywana jako materiał edukacyjny w szkoleniach, warsztatach czy sesjach rozwoju osobistego.4. Opinia recenzentki o książce "Kto zabrał mój ser?".

Jestem ciekawa, ilu z was obawia się zmian?

 

Żyjemy w świecie zmienności, niejednoznaczności i niepewności. Zmiany wzbudzają w nas lęk, strach, poczucie straty, braku kontroli i wpływu na to co się dzieje. Zmiana wiąże się z zaburzeniem ustalonego porządku, dobrze nam znanych wzorców funkcjonowania, wymaga wprowadzenia nowych zasad i nauczenia się funkcjonowania w nowej, zmienionej rzeczywistości. Wymaga też od nas wysiłku, pracy, wyjścia poza utarte schematy, a czasem pewnych wyrzeczeń.

 

„Co byś zrobił, gdybyś się nie bał?”

 

Życie w ciągle zmieniającym się świecie może być przyczyną stresu, jeżeli nie nauczymy się patrzeć na zmiany w sposób, który pozwoli nam je zrozumieć.

 

„To, czego się boimy, nigdy nie jest tak straszne jak nasze wyobrażenia na ten temat. Lęk, który wyolbrzymiasz w twojej głowie, jest gorszy od rzeczywistego”

 

„Kiedy pokonasz swój lęk będziesz wolny”.

 

Dlatego właśnie warto sięgnąć po tę książkę. Porady i wskazówki w niej zawarte wywarły wpływ na wiele ludzi, w tym na mnie i osoby z mojego otoczenia. Polecam tę książkę moim klientom coachingowym,  menedżerom i znajomym. Dziękowali mi za tę rekomendację, dzieląc się tym, jak im pomogła w nowym spojrzeniu na zmiany, traktując zmiany jako szansę, otwarcie na nowe cele i możliwości.

 

„Zmiany mogą cię zaskoczyć tylko wtedy, gdy się ich nie spodziewasz”.

„Ciesz się zmianą, zasmakuj w przygodzie i delektuj się Nowym Serem”

„Zmieniaj się, nie daj się wyprzedzić swojemu serowi”

„Ruch w nowym kierunku pomaga Ci znaleźć Nowy Cel”.5. Ocena książki "Kto zabrał mój ser?" w skali 1-10.

Książkę oceniam na 10. To niewielkich rozmiarów pozycja o prostej historii i uniwersalnych wartościach, skłaniająca do refleksji. To książka na jeden wieczór, a wnosząca tak dużo do życia, inspirująca i pozwalająca inaczej spojrzeć na zmiany.


6. Kilka słów o autorze książki, dr Spencer Johnson

Doktor Spencer Jonson jest znanym na świecie mówcą i autorem, którego idee pomogły milionom ludzi w odkryciu prostych prawd. Jego kariera obejmowała praktykę kliniczną, a także działalność edukacyjną i pisarską. Żył w latach 1940-2017. Był z wykształcenia psychiatrą. Po ukończeniu studiów psychologicznych na Uniwersytecie w Południowej Kalifornii (gdzie uzyskał również doktorat) dr Johnson uzyskał tytuł Doktora Medycyny w Royal College of Surgeons w Irlandii, a następnie odbył staże w Mayo Clinic i w Harvard Medical School. Był dyrektorem do spraw medycznych  w firmie Medtronic, w której wynaleziono rozrusznik serca. Był konsultantem w Centrum Studiów nad Człowiekiem i na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Jest autorem lub współautorem wielu książek, w tym bestsellerów. Poza "Kto zabrał mój ser?", jest autorem książki. „Jednominutowy Menedżer („The One Minute Manager”) – współautorstwo z Kennethem Blanchardem. Johnson był znany z pracy w dziedzinie zarządzania i rozwoju osobistego. Jego książki często skupiały się na prostych, praktycznych radach, które mają zastosowanie zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Prostota i zrozumiałość jego książek pozwala czytelnikom łatwiej przyswajać przekazywane przez niego idee.Zobacz także:

94 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page