top of page

UBUNTU - afrykańska filozofia jedności


UBUNTU - filozofia jedności z Afryki

Poznaj afrykańską filozofię jedności o nazwie Ubuntu. Może wydać się naiwna lub niezrozumiała. Ale po chwili zastanowienia możesz dostrzec jej głębię sięgającą do serca ludzkiej natury. I być może właśnie taki sposób myślenia, jak Ubuntu jest nam teraz najbardziej potrzebny. Pomógłby nam wszystkim wpłynąć pozytywnie na przyszłość naszych dzieci i np. nie zniszczyć do końca zasobów Matki Ziemi, która nas gości.Ubuntu - filozofia jedności z Afryki

Antropolog zaproponował pewną zabawę dzieciom jednego z plemion w Afryce.


Położył kosz pełen owoców obok jednego z drzew i powiedział dzieciom, że kto pierwszy dobiegnie do tego kosza dostanie w nagrodę wszystkie słodkie owoce. Kiedy powiedział, że mogą zacząć biec, one złapały się za ręce i pobiegły razem, potem usiadły i zjadły owoce razem.


Kiedy antropolog zapytał dlaczego pobiegły w ten sposób, a nie w taki, żeby jedno z nich dostało cały kosz, jedno z dzieci odpowiedziało:


- UBUNTU. Jak jedno z nas może być szczęśliwe, gdy inne byłyby smutne?


Ubuntu - co to znaczy?

W najprostszym tłumaczeniu UBUNTU w kulturze Xhosa oznacza:


"Jestem, bo ty jesteś" lub "Jestem, ponieważ jesteśmy" lub "Jestem tym, kim jestem, dzięki temu, kim wszyscy jesteśmy".


Główną zasadą filozofii Ubuntu jest przekonanie o uniwersalnej więzi, która łączy całą ludzkość i wszystkich ludzi między sobą na całym świecie. To światopogląd bardzo charakterystyczny dla wszystkich ludów i społeczności, które wciąż żyją blisko Natury i w zgodzie z Naturą. Ta filozofia zawiera też w sobie głębokie przekonanie o równości wszystkich ludzi oraz o tym, że każdy zasługuje na równe traktowanie. To esencja człowieczeństwa, którą można by również przetłumaczyć w następujący sposób: "osoba staje się człowiekiem, dzięki innym osobom lub poprzez inne osoby" .


Nelson Mandela był przez wiele osób uważany jako "ucieleśnienie" lub "personifikacja" filozofii Ubuntu. Oto jak sam tłumaczył czym dla niego jest ta koncepcja:O tym czego możemy się nauczyć z tej afrykańskiej filozofii życia opowiada też pięknie ten 9-ciominutowy film autorstwa BBC:Wg Ubuntu wszyscy jesteśmy równi, wszyscy zależymy od siebie nawzajem. Wszyscy i każdy z osobna jesteśmy odpowiedzialni za nasze otoczenie, za środowisko, w którym żyjemy i w szczególności za jednostki słabsze, które potrzebują pomocy. "Ja" jest mniej ważne, niż "My" i każdy w pierwszej kolejności wnosi swój wkład do i dla dobra świata, w którym wszyscy żyjemy.


Zobacz także:212 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page