top of page

Andrea Bocelli – biografia krótka - odważ się żyć

Zbliża się kolejne Boże Narodzenie. Czas szczególny. Odejdźmy więc na chwilę od głównego nurtu i spróbujmy popatrzeć na świat innymi oczami - oczami kogoś, kto nie widzi (!) Poznajmy krótką biografię Andrea Bocelli i zobaczmy co sprawiło, że pomimo tak tragicznych wydarzeń - wspiął się na szczyt. I to na szczyt wcześniej nieosiągalny dla osób niewidomych.


Andrea Bocelli - krótka biografia

Andrea Bocelli urodził się 22 września 1958 roku w Lajatico w Toskanii, niedaleko historycznego miasta Piza, w którym ukończył studia prawnicze.  Urodził się z wrodzoną wadą wzroku – jaskrą.


W wieku dwunastu lat grając w piłkę doznał wylewu krwi do mózgu przez co stracił wzrok.


Rodzinna Toskania, tradycja regionu i wpływ rodziców, którzy nauczyli syna nigdy nie poddawać się ułomności, wywarły piętno na jego osobowości.

“To, na czym najbardziej mi zależy i co mam nadzieję osiągnąć, to specjalna więź ze słuchaczami. Chciałbym poruszyć ich tak samo jak mnie w dzieciństwie poruszyli moi ulubieni wykonawcy, którzy dotarli do mojego serca i dali mi natchnienie. Sprawili, że mogłem płakać i marzyć”.

Andrea wspomina dziecięcą fascynację wielkimi włoskimi tenorami, takimi jak Del Monaco, Gigli, a zwłaszcza jego idol – Franco Corelli. Bocelli marzył, by zostać wielkim tenorem. Jako nastolatek wygrał kilka konkursów wokalnych. Po wyjeździe do Pizy, występował w tamtejszych barach, grając na pianinie i śpiewając klasyczne przeboje słynnych piosenkarzy – Sinatry, Aznavoura i Piaf.


W 1992 roku włoska gwiazda muzyki rockowej, Zucchero, przygotowywał demo utworu “Miserere”, który miał nagrać z Luciano Pavarottim. Ktoś polecił nieznanego wówczas Bocelliego, by ten nagrał demo dla wielkiego mistrza.


Po usłyszeniu nagrania, Pavarotti nie mógł uwierzyć, że posiadacz tego pięknego głosu nie jest żadną wschodzącą gwiazdą opery. Zauroczony jego talentem stwierdził: “po co ja jestem wam potrzebny? Nagrajcie ten utwór z ‘tym Bocellim’, ponieważ ja sam nie zaśpiewam tego lepiej.


W 1993 roku Bocelli otrzymał zaproszenie do udziału w festiwalu piosenki w San Remo. Wygrał eliminacje z najwyższą punktacją w dziejach.

Rok później zwyciężył w konkursie “Nowe twarze”.


Błyskawicznie odniósł sukces na listach przebojów. Debiutancki album “Il Mare Calmo Della Sera” oraz następny album “Bocelli” zwróciły na włoskiego śpiewaka uwagę całej Europy  Na rynku międzynarodowym Bocelli zadebiutował w roku 1996 albumem “Romanza”.


Równolegle z karierą na polu muzyki popularnej tenor z sukcesem rozwijał swoje zainteresowania operowe. Pierwszy album z muzyką klasyczną nagrany przez niego w 1995 r. nosił tytuł “Viaggio Italiano”.


W 1998 roku ukazała się “Aria” - pierwsza płyta z muzyką klasyczną na rynku międzynarodowym

To jeden z największych sukcesów klasyki w dziejach komercyjnej fonografii. Królował na listach przebojów muzyki klasycznej, jak również konkurował pod względem sprzedaży z nagraniami muzyki pop.


Jeszcze większym sukcesem okazał się kolejny album “Sacred Arias”. Zawierał kompozycje sakralne Bacha / Gounoda, Mozarta, Schuberta i Rossiniego.


Andrea nie jest jednak ceniony w świecie operowym. Fachowcy wytykają mu niedociągnięcia techniczne, nie do końca ustawiony głos, jak również kłopoty z oddychaniem.


Tym bardziej jednak chciałem o nim napisać.


Bo ilu z nas z taką wadą wzroku, która uniemożliwia samodzielne poruszanie się po scenie, odważyłoby się pójść za swoimi marzeniami, i co najważniejsze, dałoby radę je ZREALIZOWAĆ.


Ilu z nas przy takiej krytyce fachowców z branży nie poddałoby się i kontynuowałoby dalej?


Przesłanie zawarte w pieśniach Andrea Bocelli

Tak więc teraz, to co najważniejsze: jego głos, jego twarz i uśmiech, jego marzenia i przestrzeń. I przesłania zawarte w jego pieśniach.


Because we believe

moja ulubiona … i przesłanie “we were born to shine”,

poczekajcie na 3 refren i to, co zrobią panowie z pochodniami
Vivo per lei (The Preyer)

oprócz przepięknej muzyki, na scenie również poczucie humoru i ... zjawiskowa Celine Dion


Vivere (Dare to live)

ten głównie ze względu na przesłanie zawarte w tytule i emocje na scenie,

współtworzone z Laurą Pausini
Canto de la Terra

to duet z Sarą Brightman, i tak trochę na przekór nie jest to "Time to say goodbye"

a poważnie: sceneria i chór

Perfect Symphony

wraz z Edem Sheeranem w wielkim przeboju tego ostatniego

Fall on Me

pierwszy duet z dorosłym synem Matteo

Andrea Bocelli z córką

Piękne wykonanie Hallelujah

Music For Hope - Live From Duomo di Milano

transmitowany na żywo w Wielką Niedzielę 2020 r. występ niosący otuchę dla świata cierpiącego z powodu Covid-19Zobacz także:


220 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Bình luận


Post: Blog2_Post
bottom of page