Chęć uczenia się stała się jedną z najważniejszych zdolności liderów w świecie VUCA. A jednym z najważniejszych obszarów rozwojowych lidera naszych czasów jest coraz lepsze poznanie siebie i rozwijanie samoświadomości. To z kolei wymaga od lidera pewnej głębi myślenia, wręcz zdolności do myślenia o myśleniu.
Dlatego też dzisiejszy odcinek self-coachingu dedykujemy liderom z głębią myślenia. Jest to na pewno wyższy poziom zdolności do self-coachingu.
Self-coaching dla liderów z głębią myślenia
Jedną z najprostszych metod rozwijania większej samoświadomości jest regularne poświęcanie czasu na analizę niedawnych doświadczeń i poszukiwanie w nich wglądu. Służy temu następujący kwartet pytań:
Jak się czuję ze sposobem, w jaki myślę?
Jak się czuję w związku z tym, co czuję?
Jak myślę o tym, jak się czuję?
Jak myślę o sposobie, w jaki myślę?
Możesz zadawać je w dowolnej kolejności, i zwykle przekonasz się, że wgląd z jednej perspektywy poprowadzi Cię w inną. Na przykład myśląc o tym, jak myślisz, możesz zauważyć, że na założenia, które przyjmujesz podczas oceny sytuacji, mają wpływ Wartości, które nie są od razu oczywiste.
Kiedy myślisz o tym, jak się czujesz, możesz zdać sobie sprawę, że masz moc wybrania emocji, które łączysz z wydarzeniem. Kiedy myślisz o tym, jak się czujesz, możesz np. rozpoznać, że smutek z powodu straty może sprawić, że bardziej docenisz wspomnienia.
Kiedy myślisz o tym, jak myślisz, możesz dowiedzieć się, że Twoje podświadome myśli są sprzeczne z postacią, do której aspirujesz.
Prowadzona w ten sposób regularna refleksja jest ważnym elementem stawania się mądrzejszym, bardziej współczującym sobie i jednocześnie bardziej akceptującym innych.
Dla liderów próbujących radzić sobie z rosnącą złożonością i niepewnością dzisiejszego świata jest to umiejętność niezbędna.
A dla coachów, którzy dążą do pomocy liderom w stawaniu się mądrzejszymi, jest to jeszcze ważniejsze!
źródło: https://davidclutterbuckpartnership.com/four-perspectives-of-reflective-self-awareness/
Zobacz także:
Bình luận