Po co nam WARTOŚCI w życiu? – odc. 2


Empowerment Coaching Blog-Po co nam Wartosci w Zyciu 2

Dzisiaj kilka słów o tym jak i kiedy powstają nasze WARTOŚCI.

Generalnie możemy wyróżnić 3 jakościowo różne okresy, które mają bardzo istotny wpływ na nasze wartości:


lata 0-7 – nasze Dzieciństwo; w kontekście wartości czas ten możemy również nazwać okresem Wdrukowywania


lata 8-14; tzw. Naśladowanie


lata 15-21; okres tzw. Uspołeczniania


W każdym z tych okresów budujemy siebie w różnych obszarach i w różny sposób. Tak tworzy się fundament, który później, w naszym dorosłym życiu, będzie albo naszym sprzymierzeńcem albo cichym destruktorem.


Dzieciństwo W okresie dzieciństwa jesteśmy jak gąbka. Niezwykle łatwo chłoniemy wszystko. Zarówno te dobre, jak i złe obrazy i postawy. Jako bardzo niewinne jeszcze, spontaniczne jednostki, dopiero kształtujemy swoje pierwsze filtry. Dlatego tak bardzo ważna jest rola rodziców. Dzieci wierzą w to, co widzą – nie w to co słyszą. Jeżeli więc mama lub tata będzie dziecku tłumaczyć, co NALEŻY robić, aby być szczęśliwym, ale sam(a) nie BĘDZIE szczęśliwy(a) – po pierwsze dziecko będzie podążać raczej za czynami rodzica, niż słowami. Po drugie jest mała szansa, że pójdzie w dorosły świat, jako osoba szczęśliwa. Jeżeli w tym czasie nie otrzymamy ładunku bezwarunkowej miłości, która zbuduje w nas poczucie bezwarunkowej wartości, będziemy szukać potwierdzenia siebie w oczach innych przez całe swoje życie.


Naśladowanie W latach 8-14 zaczynamy dokonywać wyborów kto będzie naszym idolem, kogo będziemy podziwiać i kogo naśladować. Naszymi idolami stają się gwiazdy muzyki, sportu i (w dzisiejszych czasach) niestety mediów społecznościowych. Ale również nasze starsze rodzeństwo lub ich koledzy/koleżanki. W tym właśnie okresie często przejmujemy wybrane postawy i wartości od podziwianych “indywidualności”.


Uspołecznianie W tym (zwłaszcza na początku) burzliwym okresie dokonujemy coraz bardziej świadomych wyborów nt. naszych osobistych wartości. Zaczynamy budować swoją niepowtarzalną tożsamość. Szukamy swojej drogi. Oczywiście kwestionujemy pokolenie naszych rodziców, jesteśmy przekonani, że zrobimy wszystko dużo lepiej i w ogóle właściwie “po co nam starzy” 🙂


Jest to również okres wzmożonego rozwoju seksualnego. Seks jest ogromną i bardzo ważną siłą. Niezwykle ważne dla całego naszego życia jest to, jakiego nabierzemy o nim wyobrażenia.


To również czas, kiedy ogromnego znaczenia nabierają nasi koledzy i grupa. Niektórzy z nas chcą się za wszelką cenę upodobnić do swoich koleżanek lub kolegów. W innym przypadku, to my jesteśmy “liderem” grupy. Jak to sie dzisiaj mówi, "wymiatamy” 🙂


Jakie jest najważniejsze kryterium, którym kierujemy się (bardzo często nieświadomie) dokonując wyborów w tych okresach? TO BEZPIECZEŃSTWO.


Poczucie bezpieczeństwa (zarówno fizycznego, jak i psychicznego) odgrywa kluczową rolę i ma niezwykle istotny wpływ na całe nasze życie. Im więcej mieliśmy z tym kłopotów w naszym “niedorosłym” życiu, tym bardziej będziemy niechętni jakimkolwiek zmianom w latach późniejszych. Tym trudniej będzie nam coś zacząć, podjąć ryzyko, dostosować się do zmian.


Co więcej. Przy swoich dorosłych wyborach będziemy bardzo często (i w ogromnej mierze nieświadomie) kierowali się zasadą ucieczki od tego, czego NIE CHCEMY, niż podążania w kierunku tego, czego CHCEMY. W ekstremalnych przypadkach nie będziemy nawet umieli sprecyzować czego chcemy.


Jak więc wtedy można budować szczęśliwe życie? Czy coaching może w tym pomóc? O tym w następnych odcinkach …

Zobacz także:

Po co nam WARTOŚCI w życiu – odc. 1


#wartości #RozwójOsobisty #coaching #coachingonline

108 wyświetleń0 komentarzy