Po co nam WARTOŚCI w życiu? – odc. 2


Empowerment Coaching Kraków Blog-Po co nam Wartosci w Zyciu 2

Dzisiaj kilka słów o tym jak i kiedy powstają nasze WARTOŚCI. Poszczególne okresy naszego życia, począwszy od urodzenia aż do wczesnej dorosłości mają kluczowy i bardzo różnorodny wpływ na kształtowanie się naszych wartości osobistych.


Generalnie możemy wyróżnić 3 jakościowo różne okresy w naszym życiu, które mają bardzo istotny wpływ na nasze osobiste wartości


lata 0-7 – nasze Dzieciństwo; w kontekście wartości czas ten możemy również nazwać okresem Wdrukowywania


lata 8-14; tzw. Naśladowanie


lata 15-21; okres tzw. Uspołeczniania


W każdym z tych okresów budujemy siebie w różnych obszarach i w różny sposób. Tak tworzy się fundament, który później, w naszym dorosłym życiu, będzie albo naszym sprzymierzeńcem albo cichym destruktorem.


Wpływ Dzieciństwa na nasze Wartości Osobiste - Wdrukowywanie

W okresie dzieciństwa jesteśmy jak gąbka. Niezwykle łatwo chłoniemy wszystko. Zarówno te dobre, jak i złe obrazy i postawy. Jako bardzo niewinne jeszcze, spontaniczne jednostki, dopiero kształtujemy swoje pierwsze filtry. Dlatego tak bardzo ważna jest rola rodziców. Dzieci wierzą w to, co widzą – nie w to co słyszą. Jeżeli więc mama lub tata będzie dziecku tłumaczyć, co NALEŻY robić, aby być szczęśliwym, ale sam(a) nie BĘDZIE szczęśliwy(a) – po pierwsze dziecko będzie podążać raczej za czynami rodzica, niż słowami. Po drugie jest mała szansa, że pójdzie w dorosły świat, jako osoba szczęśliwa. Jeżeli w tym czasie nie otrzymamy ładunku bezwarunkowej miłości, która zbuduje w nas poczucie bezwarunkowej wartości, będziemy szukać potwierdzenia siebie w oczach innych przez całe swoje życie.


Lata szkolne i kształtowanie się naszych Wartości Osobistych - Naśladowanie

W latach 8-14 zaczynamy dokonywać wyborów kto będzie naszym idolem, kogo będziemy podziwiać i kogo naśladować. Naszymi idolami stają się gwiazdy muzyki, sportu i (w dzisiejszych czasach) niestety mediów społecznościowych. Ale również nasze starsze rodzeństwo lub ich koledzy/koleżanki. W tym właśnie okresie często przejmujemy wybrane postawy i wartości od podziwianych “indywidualności”.


Rola lat młodzieńczych w ustalaniu naszych Wartości Osobistych - Uspołecznianie

W tym (zwłaszcza na początku) burzliwym okresie dokonujemy coraz bardziej świadomych wyborów nt. naszych osobistych wartości. Zaczynamy budować swoją niepowtarzalną tożsamość. Szukamy swojej drogi. Oczywiście kwestionujemy pokolenie naszych rodziców, jesteśmy przekonani, że zrobimy wszystko dużo lepiej i w ogóle właściwie “po co nam starzy” 🙂


Jest to również okres wzmożonego rozwoju seksualnego. Seks jest ogromną i bardzo ważną siłą. Niezwykle ważne dla całego naszego życia jest to, jakiego nabierzemy o nim wyobrażenia.


To również czas, kiedy ogromnego znaczenia nabierają nasi koledzy i grupa. Niektórzy z nas chcą się za wszelką cenę upodobnić do swoich koleżanek lub kolegów. W innym przypadku, to my jesteśmy “liderem” grupy. Jak to sie dzisiaj mówi, "wymiatamy” 🙂