ZANIM przyjmiesz uchodźców pod swój dach - Ważne wskazówki


Life Coaching-Zanim przyjmiesz uchodzcow pod swoj dach

W ramach cyklu "Goście Empowerment Coaching" dziś tekst szczególny, bo związany z aktualną sytuacją na Ukrainie oraz spontaniczną reakcją serca nas, Polaków. Być może czeka nas maraton wsparcia i doświadczymy jeszcze niejednej trudnej sytuacji: osobistej, rodzinnej, w pracy, w lokalnej społeczności.


Bardzo zachęcam to uważnego przeczytania wkazówek osoby doświadczonej we wsparciu uchodźców.


Autroką tekstu jest Katarzyna Topolska, psycholog pracująca w Pracowni Wsparcia Psychologicznego w Łodzi https://pracowniapomocy.pl W chwili obecnej pracownia oferuje bezpłatne wsparcie psychologiczne, również w j. ukraińskim.


Podkreślenia w tekście: Empowerment Coaching


 

KILKA RZECZY DO PRZEMYŚLENIA, ZANIM OTWORZYMY SWÓJ DOM NA UCHODŹCÓW


Jestem całym sercem i rękoma za pomocą uchodźcom z Ukrainy i to serce rośnie, kiedy widzę, ile osób jest gotowych przyjąć Ukraińców pod swój dach. Ale jestem też psychologiem i mam świadomość tego, z czym wiąże się ten rodzaj pomocy, dlatego pokusiłam się o wylanie kilku myśli, które w mojej głowie kobiety-psychologa kłębią się od kiedy zaczęłam interesować się kryzysem migracyjnym w Europie, czyli od jakiś 2 lat.


To myśli, które pojawiły się w trakcie wielu rozmów, które przeprowadzałam z ludźmi z Grecji, Sycylii, Hiszpani czy Wielkiej Brytanii, którzy są uchodźcami lub którzy uchodźców przyjmują od lat. To też myśli, które pojawiają się w mojej głowie podczas codziennej pracy z ludźmi dotkniętymi traumą.


- Prywatność – przebywanie na kilkudziesięciu metrach kwadratowych jest super na koloniach. Przebywanie z obcymi osobami, z którymi istnieje często bariera językowa na tych samych metrach kwadratowych przez NIEWIADOMO jaki czas jest dużo mniej super. Bo to zarówno w Was, Waszych dzieciach i Waszych gościach będzie wzbudzało bardzo różny szereg emocji. Emocji, które da się ogarnąć, ale nie jest to proste, bo stając się gospodarzami stajecie się odpowiedzialni za pracę nad nimi zarówno W WASZYCH WŁASNYCH GŁOWACH, jak i w głowach Waszych dzieci i Waszych gości. To jest trudne.


- Wtórna traumatyzacja – to bardzo niebezpieczne zjawisko psychologiczne. Wtórna traumatyzacja polega na wywołaniu traumy u osób, które nie były świadkami traumatyzującego wydarzenia, ale o nim SŁYSZĄ od osób, które go doświadczyły. Na wtórną traumatyzację wystawicie siebie i swoje dzieci, które będą bawić się z dziećmi uchodźców. Wtórna traumatyzacja może nieść za sobą szereg różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, które będą dotyczyły Waszych rodzin. To jest do ogarnięcia, tym się da zarządzić i da się jej uniknąć, ale trzeba mieć świadomość, że to się może pojawić i procesem grupy, który stworzycie w swoim domu trzeba umiejętnie zarządzić.