top of page

Mentorka - jak ją znaleźć i zbudować dobrą relację


Mentorka - jak ją znaleźć i zbudować dobrą relację - Coaching Biznesowy

Wyniki badań nad skutecznością mentoringu są dość jasne: osoby posiadające mentorkę lub mentora osiągają lepsze wyniki, szybciej rozwijają swoją karierę, a nawet doświadczają większej satysfakcji z pracy i życia. Korzyści odnoszą również osoby, które dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą.


W końcu „uczyć innych, to uczyć się dwa razy”. A jednak pomimo tych wszystkich korzyści i pomimo tego, że 76% pracujących profesjonalistów uważa, że ​​takie wsparcie jest niezwykle pomocne w rozwoju zawodowym i osobistym, ponad 54% nie ma takiej relacji.


Problem polega często na tym, że dzisiejsze liderki biznesu nie wiedzą, jak znaleźć mentorkę lub jak nawiązać z nią dobrą relację. W rozwiązaniu tego problemu pomóc może następujące osiem kroków.Jak znaleźć Mentorkę i nawiązać z nią dobrą relację?

Oto wskazówki jak samodzielnie znaleźć mentorkę i nawiązać z nią dobrą relację opartą na wzajemnym zaufaniu i szacunku.

1. Zdefiniuj swoje mentoringowe cele i konkretne potrzeby

Wyjmij długopis, papier i wypisz swoje cele zawodowe. Upewnij się, że są SMART. Następnie wypisz niektóre z największych przeszkód w ich osiągnięciu. Ta specyfikacja pomoże Ci zdecydować, jakiego rodzaju mentora powinnaś szukać. Być może potrzebujesz rozwinąć nowe umiejętności, poszerzyć swoją sieć kontaktów w określonym sektorze lub zbudować pewność siebie, aby prowadzić trudne rozmowy. Najpierw zrozumiesz, gdzie chcesz być, a także zidentyfikujesz największe możliwości i przeszkody, a potem określisz sposób, w jaki ta doświadczona osoba może ci naprawdę pomóc.

2. Napisz „opis stanowiska” swojej idealnej doradczyni

Wyposażona w swoje cele i to, czego potrzebujesz, aby je osiągnąć, zastanów się spokojnie i opisz jej profil. Bądź tutaj konkretna. Być może potrzebujesz kogoś, kto pomoże Ci zrealizować projekt, przedstawi Cię ludziom na określonym poziomie w określonej branży lub poprowadzi Cię przez trudne negocjacje. Upewnij się, że w opisie stanowiska zawarłaś również swoje „dlaczego” – np. dlaczego mentoring wykorzystasz do czegoś większego. Potem dołączysz ten opis stanowiska, gdy skontaktujesz się z potencjalnymi mentorkami. To pomoże im zrozumieć dlaczego szukasz wsparcia i sprawi, że będą bardziej skłonne do pomocy (patrz informacje zawarte w 4 i 5 kroku).

3. Szukaj odpowiednich osób w sieci drugiego stopnia

Mentorki mogą pochodzić z dowolnego miejsca. Mogą pochodzić z Twojej sieci LinkedIn, kontaktów zawodowych lub osób poznanych na konferencjach. Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż ludzie są z pewnością zajęci, bycie proszonym o przyjęcie roli mentora jest ogromnym komplementem. Ludzie mogą odmówić, ale będzie to pozytywna próba i nie powinnaś się tego obawiać i wstydzić. Nawet jeśli uważasz, że nie ma sposobu, aby ta osoba znalazła dla Ciebie czas. Pozwól jej to osądzić. Możesz przeżyć miłą niespodziankę.


4. Po prostu poproś wybraną kobietę (i zachowaj prostotę)

Poproszenie kogoś o zostanie Twoją mentorką za pierwszym, drugim, a nawet trzecim razem jest trochę niezręczne. Prawdopodobnie sama nigdy nie zostałaś poproszona o mentorowanie kogoś innego, ani nie nauczono Cię, jak poprosić o to dla siebie. Zaakceptuj to niewygodne uczucie i bądź dla siebie wyrozumiała. Nie ma nic złego w pytaniu, ale podchodź do tego z cierpliwością. Na początek poproś kogoś o pierwszą rozmowę, aby dowiedzieć się więcej o jej pracy i zainteresowaniach. Gdy dowiecie się więcej o sobie nawzajem - jeśli istnieje zgodność - poproś o mentoring. Poproszenie kogoś o wsparcie mentoringowe za pomocą długiego e-maila nie jest najlepszym pomysłem.

5. Zorganizuj pierwsze spotkanie

Na pierwszą rozmowę masz dwa cele. Najpierw musisz ustalić, czy ta wstępnie wybrana osoba jest dla Ciebie odpowiednia. Następnie dowiedz się, czy jest w ogóle otwarta na ideę mentoringu. To, jak podejdziesz do rozmowy, będzie zależeć od Ciebie, ale generalnie możesz zrobić kilka następujących rzeczy:


  • Ułatw to osobie. Udaj się w dogodne dla niej miejsce, zorganizuj kawę (lub herbatę), przygotuj się i spraw, aby spotkanie było bezstresowe i komfortowe.

  • Poświęć czas na poznanie tej osoby. Słuchaj więcej, niż mów. Proporcja mogłaby wynosić 70/30.

  • Na koniec zapytaj wyraźnie: „Naprawdę podobała mi się ta rozmowa. Czy byłoby dla Ciebie OK, gdybym ponownie skontaktowała się z tobą w ciągu miesiąca po tym, jak poczynię pewne postępy w realizacji moich celów?”

  • Podziękuj, a następnie skontaktuj się ponownie przez e-mail, aby jeszcze raz podziękować.


6. Zacznij prosto

Na następnym spotkaniu ze swoją mentorką zachowaj prostotę i kontynuuj na podstawie ostatniego spotkania. Gdy dana osoba potwierdzi, że spotka się z tobą ponownie, wyślij e-mail z propozycją agendy i podpowiedzią na temat długoterminowej relacji. Coś w stylu: „Mam nadzieję, że na naszym następnym spotkaniu z chęcią poszerzymy zakres naszej ostatniej rozmowy. Przyjdę przygotowana z kilkoma konkretnymi pytaniami, na które myślę, że możesz mi pomóc odpowiedzieć."

7. Stwórz ustrukturyzowany proces odpowiedzialności przy użyciu kontraktu mentoringowego

Po kilku pierwszych prostych rozmowach spróbuj zadać bardziej formalne pytanie: Czy dana osoba byłaby skłonna usiąść z tobą raz w miesiącu przez następne sześć miesięcy, aż osiągniesz swój cel lub rozwiążesz problem?


Jeśli tak, zastanów się nad stworzeniem prostego, jednostronicowego dokumentu opisującego, co razem osiągniecie w ciągu tych sześciu miesięcy procesu mentoringowego. Choć może się to wydawać nieco przesadne, pomoże Tobie i Twojej mentorce zwiększyć klarowność celu tej relacji. Pomoże Ci to również ustalić jasny program na każde spotkanie. Możesz to zasugerować, mówiąc:


„Naprawdę doceniam Twój czas i naprawdę chcę mieć pewność, że wykorzystam go jak najlepiej. Pomyślałam sobie, że mogłabym przygotować prosty dokument, w którym podzieliłabym się z Tobą moimi celami, moim zaangażowaniem wobec Ciebie oraz tym, jakie kamienie milowe mam nadzieję osiągnąć w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Myślę, że bycie przygotowanym na nasze rozmowy pomoże mi brać za nie większą odpowiedzialność. Co o tym sądzisz?"


8. Regularnie rób follow-up i dziękuj

Po każdym spotkaniu zdecydowanie powinnaś wysyłać podziękowanie. Poza tym, gdy kontrakt mentoringowy dobiegnie końca, powinnaś jeszcze raz podziękować za całość. Kiedyś podopieczna wysłała mi wiadomość e-mail dwa lata po naszej współpracy i opowiedziała o wspaniałych zmianach, które zaszły w jej życiu zawodowym i osobistym. "This made my whole week!" I dzięki temu, mogłem również nawiązać nowe i ciekawe kontakty. Pamiętaj więc, że również po zakończeniu współpracy zawsze możesz poprosić swoją powierniczkę o przysługę, tylko upewnij się, że okazujesz należną wdzięczność!


 

Przy okazji tego artykułu zapraszamy również do zapoznania się ze specjalną sekcją, którą stworzyliśmy na portalu Empowerment Coaching Kraków.Znajdziesz tam w szczególności podstronę:


Coaching vs. Mentoring - Porównanieoraz inną dedykowaną podstronę pełną konkretnych wskazówek odpowiadających na pytanie:


Jak znaleźć dobrego mentora lub coacha


 

Autorem powyższego artykułu jest Mark Horoszowski, współzałożyciel i CEO MovingWorlds.org. Mark służy również jako wolontariusz w American Cancer Society, współprzewodnicząc jego National Volunteer Leadership Advisory Team.


źródło: https://hbr.org/2020/01/how-to-build-a-great-relationship-with-a-mentor

Tłumaczenie z j. angielskiego: Empowerment Coaching


Zobacz także:199 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page