top of page

Kim jest Mentor - definicja. Główne kompetencje mentoringu biznesowego


Mentor - kto to jest i w czym może pomóc? - 1

Mentor może być niezwykle cennym źródłem wiedzy i wsparcia zarówno dla liderów biznesu, jak i dla specjalistów. Skorzystanie z mentoringu we właściwym czasie może z lekkością otworzyć nowe drzwi do osiągnięcia wymarzonego celu i stworzyć zupełnie nowe możliwości rozwoju - zarówno zawodowego, jak i osobistego. Aby jak najlepiej wykorzystać wsparcie mentora warto przede wszystkim wiedzieć jaki cel chcemy osiągnąć. A na kolejnym poziomie warto wiedzieć jakie możemy zadać pytania, aby jak najlepiej wykorzystać mentoring, który jest bardzo skuteczną metodą rozwoju osobistego.


W zależności od tego jaki cel chcemy osiągnąć w wyniku relacji mentor-podopieczny lub mistrz-uczeń, zadawane pytania mogą być diametralnie różne. A od tego jak dobre jest pytanie zależy jak dobra może być odpowiedź.


Ponadto nie zawsze mamy szansę na stałą współpracę. Ale możemy korzystać z nadarzających się okazji i spotkań ad hoc z osobą, którą uważamy za godnego zaufania eksperta. Warto wtedy wykorzystać taką sytuację i poprosić o radę. Takie wsparcie Mentee można nazwać mentoringiem sytuacyjnym.


W wielu firmach często mamy również do czynienia z wizytami członków wyższego kierownictwa, które zwykle kończą się jednym dużym spotkaniem wszystkich pracowników danej lokalizacji z gośćmi reprezentującymi kierownictwo wyższego lub najwyższego szczebla danej firmy. Taką okazję też można wykorzystać do zadania ciekawego pytania. I skorzystać nie tylko na uzyskanej odpowiedzi, ale również, jeśli taka Twoja wola ... zabłysnąć na tle całego zespołu :-) To na pewno zostanie zauważone również przez szefostwo Twojej lokalizacji.


W poniższym zestawieniu znajdziesz odpowiedź na pytanie "Kto to jest mentor?", wyjaśnienie czym jest relacja mentoringowa oraz informacje o tym na co warto zwrócić uwagę w takiej współpracy. W szczególności znajdziesz tu listę różnych pytań, które możesz zadać jako Mentee - w zależności od tego jaki cel chcesz osiągnąć w stałej relacji mentoringowej, w tzw. mentoringu sytuacyjnym lub w czasie spotkań zespołowych z przedstawicielami kierownictwa wyższego szczebla.Kim jest Mentor - definicja. Na czym polega mentoring biznesowy

Mentor, to ekspert w danej dziedzinie, odpowiednio przeszkolony w technikach mentoringu, pracujący w podobnej branży lub sektorze, w szczególności nawet w tej samej firmie. Pełni rolę przewodnika i pomaga mniej doświadczonym pracownikom, którzy chcą skorzystać ze wsparcia w rozwoju swojej kariery lub wybranych umiejętności (np. umiejętności związanych z przywództwem lub prowadzeniem projektów). Mentee to angielskie określenie podopiecznego lub inaczej osoby mentorowanej.


W skrócie można powiedzieć, że Mentor, to osoba, która była już w miejscu, w którym w tej chwili jest Mentee. To mądry doradca.


Samo słowo pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza „myśliciel”. W mitologii greckiej mityczny Mentor był przyjacielem króla Odyseusza i to jemu król powierzył opiekę nad swoim synem Telemachem przed wypłynięciem na wojnę trojańską.


W związku z tym, czym jest mentoring? To współpraca pomiędzy osobą bardziej doświadczoną zawodowo, a swoim podopiecznym mająca na celu dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem, które doprowadzą Mentee do wyznaczonego celu. I co ważne, taka współpraca przynosi korzyści obu stronom - zarówno mentorowi, jak i Mentee. Celem mentoringu jest zawsze wspieranie Mentee oraz poszukiwanie możliwych ścieżek rozwoju osobistego i zawodowego. Istotą mentoringu w firmie jest zawsze partnerska relacja pomiędzy Mentorem, a Mentee. Nawet jeśli ma ona miejsce w ramach formalnego programu mentoringowego uruchomionego przez firmę.


Dlaczego warto mieć Mentora?

Nieważne, czy jesteś liderem na dowolnym poziomie zarządzania, szefem projektu, czy też samodzielnym specjalistą lub ekspertem w jakiejś dziedzinie. Zawsze możesz się czegoś nauczyć od innych ludzi. Zawsze masz okazję na dalsze rozwinięcie swoich kompetencji. Może zastanawiasz się, jak przenieść swoją karierę na wyższy poziom? A może borykasz się z trudnymi wyzwaniami w pracy? A może zmagasz się z trudnym współpracownikiem lub klientem albo cierpisz z powodu konfliktów i trudności w komunikacji interpersonalnej? A może po prostu chciał(a)byś być lepszym liderem? Albo podziwiasz daną osobę i chciał(a)byś zrozumieć jak dotarła do miejsca, w którym jest w tej chwili oraz jak sama pracowała nad sobą? A może doskwiera Ci firmowa polityka lub boisz się popełnienia błędów, które Twoim zdaniem negatywnie wpłynęłyby na Twoją reputację i przyszłą karierę? A może chciał(a)byś się dalej rozwijać, ale nie bardzo wiesz, w którą stronę pójść?


To tylko przykłady tematów, nad którymi można pracować pod opieką Mentora. Pełna lista byłaby długa i niewątpliwie zależy ona od kultury organizacyjnej Twojej firmy oraz panującego w niej poziomu zaufania (lub hipokryzji).


Badania współczesnych firm pokazują, że mentoring jednoznacznie wpływa na wzrost efektywności pracowników. I co bardzo ważne, podnosi również ich satysfakcję i zaangażowanie. Ci, którzy zostali objęci programami mentoringowymi awansowali pięć razy częściej niż inni. Wśród wielu korzyści wynikających z tej formy edukacji często wymieniali cenne kontakty, które zdobyli dzięki wysokiej pozycji swojego Mentora. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć jakie korzyści wynikają z tej relacji, zapraszamy do specjalnego artykułu, który poświęciliśmy temu tematowi:

 

 

A teraz przejdźmy do omówienia różnych rodzajów pytań, które możesz mu zadać w zależności od wybranej sytuacji, Twoich potrzeb oraz celu, który ostatecznie ma zrealizować Wasza relacja mentoringowa.Jakie tematy można powierzyć swojemu Mentorowi

Każdy z nas lubi opowiadać o sobie. Zwłaszcza wtedy, kiedy spotyka się z zainteresowaniem innej osoby, która jest ciekawa naszych przeżyć.


Główna rola Mentora to dzielenie się swoim doświadczeniem. W związku z tym jednym z głównych rodzajów pytań, które możesz zadać są pytania o jego / jej osobiste przeżycia. Możesz poprosić, aby opowiedział o konkretnej sytuacji i wyjaśnił jak sobie z nią poradził.


Oto kilka przykładowych pytań dotyczących osobistej historii Twojego powiernika:

 • Jaki był najtrudniejszy dylemat, przed jakim stanąłeś w swojej karierze?

 • Z czego jesteś najbardziej dumny, jeśli chodzi o Twoje osiągnięcia w pracy?

 • Jaka osoba najbardziej wpłynęła na Twój rozwój? Z jakiego powodu?

 • Co pomogło Ci przekraczać swoje granice i zorientować się jak duży masz potencjał? Na co warto zwrócić uwagę?

 • Jak była najśmieszniejsza sytuacja w życiu zawodowym, której byłeś świadkiem lub którą sam spowodowałeś?

 • Jak sobie radziłeś z wystąpieniami publicznymi? Jak się do nich przygotowywałeś?

 • Jak układałeś sobie współpracę z osobą, której nie lubiłeś?

 • Jakie są Twoje najcenniejsze sytuacje związane z wielokulturowością i pracą w środowisku międzynarodowym? (jeśli dotyczy)

 • Co zrobiłbyś inaczej, gdyby dana sytuacja się powtórzyła?

 • Gdybyś mógł napisać list to siebie samego młodszego o 10 lub 20 lat, to co przede wszystkim znalazłoby się w tym liście? Jakie rady chciałbyś sobie przekazać?Rola Mentora w poszerzaniu samoświadomości Mentee

Zadawanie mądremu doradcy pytań na temat osobistej drogi i związanego z tym poszerzania samoświadomości może być niezwykle odkrywczym przeżyciem. Wielu liderów biznesu, którzy odnieśli sukces, musiało zagłębić się w swoją duszę, aby znaleźć się tam, gdzie są w tej chwili. Ucząc się na ich błędach, dowiadując się jak akceptowali lub pokonywali swoje słabości, jak sami pracowali nad sobą, jak zdobywali wiedzę, jak odkrywali swój indywidualny, niepowtarzalny styl - możesz uzyskać dostęp do bezcennej wiedzy, której nie dostaniesz na żadnym szkoleniu.


Oto przykłady pytań, które dotyczą jego własnej podróży w poszerzaniu swojej samoświadomości:

 • Jakie były twoje największe sukcesy i porażki?

 • Czego się z tego nauczyłeś?

 • Jak odkrywałeś swoje mocne i słabe strony?

 • Czy były jakieś przełomowe momenty w twojej karierze zawodowej? Jeśli tak, co to było i co się w wyniku tych momentów zmieniło w tobie?

 • Czy w swoim rozwoju skupiałeś się na wzmacnianiu swoich mocnych stron, czy na poprawianiu słabości? Dlaczego?

 • Czy zawsze przyjmowałeś tzw. konstruktywny feedback?

 • Jak radziłeś sobie z dylematem pomiędzy percepcją ludzi oraz ich oczekiwaniami, a byciem sobą?

 • Jak wybierałeś co na danym etapie jest ci najbardziej potrzebne do swojego rozwoju zawodowego?

 • Czy stosowałeś jakieś konkretne techniki lub rytuały, aby lepiej poznawać siebie i poszerzać swoją samoświadomość?

 • Czy sam miałeś kiedyś swojego Mistrza? Jeśli tak, czego przede wszystkim nauczyłeś się o sobie dzięki tej współpracy?

 • Jak identyfikujesz i usuwasz martwe punkty w obszarze własnej samoświadomości?

 • Jak nauczyłeś się tak dobrze słuchać?

 • Jak nauczyłeś się zadawać dobre pytania?

 • Jaka była najważniejsza lekcja, której nauczyłeś się o sobie podczas podróży w poszerzaniu swojej samoświadomości?

 • Co jest najważniejsze w skutecznym rozwoju osobistym?

 • Jak jeszcze mógłbym skorzystać z Twojej mentorskiej mądrości? Czy jest coś, czym w szczególności chciałbyś się ze mną podzielić?


W obszarze poszerzania swojej samoświadomości możesz również skorzystać z metody self-coachingu, czyli sztuki zadawania pytań samemu sobie. Na naszym blogu znajdziesz cykl artykułów nt. self-coachingu i zastosowania tej metody do rozwiązywaniu problemów, do radzenia sobie w trudnych sytuacjach, podejmowania decyzji, czy też do analizy swojego myślenia i odkrywania w nim martwych punktów lub identyfikowania błędów poznawczych.Self-coaching lidera biznesowegoSprawdź, co Mentor może oferować w obszarze rozwoju konkretnych umiejętności

Pytania oparte na umiejętnościach pomogą Ci zidentyfikować obszary, w których warto się poprawić lub znaleźć najlepsze rozwiązania prowadzące do osiągnięcia Twoich celów. Twój powiernik mógł zmagać się z tymi samymi wyzwaniami w czasie swojej kariery. Zapytanie o to, jak sam pokonał ewentualne przeszkody dzięki konkretnym umiejętnościom lub zapytanie o to, jak sam postrzega Twój aktualny poziom określonych umiejętności, może dostarczyć Ci cennych informacji.


Poniżej znajdziesz przykłady pytań, które należą do rodzaju pytań dotyczących rozwoju umiejętności:


 • Jakie konkretne umiejętności powinienem rozwijać, aby osiągnąć swoje cele?

 • W jakiej kolejności doskonalić poszczególne umiejętności? Czy jest między nimi jakaś ważna zależność?

 • Jak dobierać metody rozwoju wybranych umiejętności? Czy udział w szkoleniu jest zawsze dobrym rozwiązaniem?

 • Które z moich obecnych umiejętności są na wystarczająco dobrym poziomie, a ich dalsze szlifowanie nie będzie warte włożonego w to wysiłku?

 • Jakie jest twoje zdanie nt. wagi umiejętności miękkich oraz umiejętności technicznych? Co jest głównym czynnikiem sukcesu w dzisiejszym świecie biznesu?

 • Jakie twoje umiejętności okazały się najbardziej przydatne w realizacji twoich celów?

 • Jak zmieniały się twoje potrzeby rozwoju konkretnych umiejętności wraz z rozwojem twojej kariery zawodowej?

 • Jakie umiejętności okazały się uniwersalne na każdym etapie twojej kariery?

 • Co jest najważniejsze w zdobywaniu nowych umiejętności w danej dziedzinie?Kompetencje dotyczące sztuki zarządzania i przywództwa

Jeśli pełnisz rolę lidera, kierownika, menedżera, a nawet dyrektora lub head'a, mądry Mentor może okazać się bardzo pomocny w doskonaleniu Twojej sztuki przywództwa i zarządzania. Może Cię również wesprzeć w stworzeniu Twojego niepowtarzalnego, autentycznego stylu skutecznego przywództwa, dzieląc się swoją unikalną wiedzą.


Co ważne, kiedy jako lider pytasz o rolę i obowiązki związane z zarządzaniem projektem, mentor może pomóc Ci dopasować Twój styl do potrzeb projektu i zespołu projektowego, którym zarządzasz.


Dzięki współpracy z wysoce kompetentnym liderem możesz się również nauczyć sytuacyjnego stylu przywództwa. Wyczerpujące informacje nt. modelu przywództwa sytuacyjnego Kena Blancharda znajdziesz na naszej podstronie. Są tam wyjaśnione między innymi cztery etapy gotowości pracownika oraz zasady wybierania odpowiedniego stylu przywództwa w zależności od zdiagnozowanej sytuacji:Style przywództwa sytuacyjnego

Jednym z najważniejszych atutów skutecznego lidera jest m.in. zrozumienie, kiedy należy mikro-zarządzać, a kiedy należy odpuścić i oddać odpowiedzialność w ręce członków zespołu. Dlatego też nie wahaj się pytać o mikrozarządzanie, ponieważ jest ono często niezbędne na wczesnych etapach projektu, w procesie budowania nowego zespołu i we wszystkich tych sytuacjach, gdy zespół mierzy się z dużą niepewnością, a sytuacja często się zmienia.


Poniżej znajdziesz pytania, które należą do rodzaju tych związanych z przywództwem i zarządzaniem:


 • Co jest najważniejsze w byciu dobrym liderem?

 • Jak opisałbyś swój styl przywództwa?

 • Jakie zachowania demonstruje dobry lider?

 • Co sprawia, że członkowie twojego zespołu chcą za tobą podążać?

 • Na co warto zwrócić uwagę, aby stać się autentycznym i skutecznym liderem? Jakie specjalistyczne wskazówki mógłbyś mi przekazać w tej dziedzinie?

 • Jak najlepiej dobierać członków swojego zespołu? Jakimi kryteriami się kierować?

 • Mam taką sytuację w zespole... Jak sobie z nią najlepiej poradzić?

 • Jak mogę pomóc pracownikom czuć się komfortowo i bezpiecznie w miejscu pracy?

 • Jak sprawić, by ludzie w moim zespole sobie ufali? Jak budować zaufanie?

 • Jak mogę stworzyć środowisko, w którym pracownicy czują się swobodnie, mówiąc o swoich wyzwaniach w miejscu pracy?

 • Jakie konkretne kroki mogę podjąć, aby budować zaangażowanie w zespole?

 • Jak najlepiej zachęcić członków zespołu do współpracy?

 • Jak najlepiej radzić sobie z konfliktem? Czy zawsze warto szukać kompromisu, który będzie akceptowalny dla obu stron konfliktu?

 • Jak dostarczać ludziom trudne wiadomości?

 • Jak wyznaczać dobre cele?

 • Co jest kluczem do obiektywnej oceny pracy pracownika, która zostanie przez niego przyjęta ze zrozumieniem?

 • Jak najlepiej przekazywać informację zwrotną poszczególnym członkom zespołu?

 • Czy są różnice w podejściu do osób z różnych generacji? Jakie?

 • Jak nauczyć się najlepiej postępować z osobami z wybranej kultury narodowej?

 • Jak stworzyć dobry zespół składający się z przedstawicieli różnych narodowości?

 • Jaki wpływ na przywództwo ma praca hybrydowa lub praca w trybie zdalnym?

 • Czy dorosłych ludzi na pewno trzeba motywować?

 • Jaką rolę w motywacji członków zespołu odgrywa skupienie się lidera na ich rozwoju? Czy ważniejsze jest myślenie o całościowym rozwoju, czy też wystarczy skupienie się na profesjonalnym rozwoju?

 • Jak najlepiej prowadzić rozmowy nt. podwyżki wynagrodzenia?

 • Jak sobie radzić z toksycznym pracownikiem?

 • Jak podjąć decyzję o zwolnieniu pracownika i jak ją najlepiej zrealizować?

 • Jakie wyzwania powinienem przewidzieć podejmując nową rolę?

 • Jak najlepiej mogę się przygotować do objęcia nowej większej roli w pracy?

 • Jakie są oznaki, że za bardzo mikro-zarządzam?

 • Skąd mam wiedzieć, kiedy jest właściwy moment, aby się wycofać i pozwolić innym wziąć odpowiedzialność?

 • Skąd mam wiedzieć, kiedy mikrozarządzanie jest absolutnie konieczne?

 • Jak mogę elastycznie, ale skutecznie zarządzać zespołem, nie hamując równocześnie ducha innowacyjności?

 • Jak mądrze dbać o siebie, aby jako lider być pełnym energii i zaangażowania?Pytania, które rozwijają Twoją komunikację interpersonalną

Ok. 80% wszelkich problemów w środowisku pracy wynika ze złej komunikacji. Dlatego jako lider nie wahaj się prosić o wsparcie Mentora w rozwijaniu dobrej komunikacji interpersonalnej. Zarówno między Tobą, a Twoim zespołem, jak i między Tobą i Twoim szefem, Twoimi głównymi interesariuszami oraz pomiędzy członkami Twojego zespołu. W ten sposób unikniesz niezręcznych nieporozumień, konfliktów lub kłótni, które wpływają negatywnie na Ciebie i na Twój zespół.


Jednym z niedocenianych aspektów komunikacji interpersonalnej jest wpływ kultury narodowej. Jeśli pracujesz w środowisku międzynarodowym lub wielokulturowym, uświadomienie sobie tego, jak kultura danego narodu lub języka wpływa na komunikację między ludźmi może mieć fundamentalne znaczenie.


Więcej informacji nt. wpływu kultury narodowej na relacje między ludźmi znajdziesz w kompleksowym opracowaniu pt. "Typy Kulturowe - Model Lewisa":Typy Kulturowe - Model Lewisa


Oto przykłady pytań obejmujących dziedzinę komunikacji interpersonalnej:

 • Co jest kluczem do skutecznej komunikacji interpersonalnej?

 • Co to znaczy "słuchać, żeby usłyszeć, a nie, żeby odpowiedzieć"?

 • Jak mogę nauczyć się dobrze słuchać innych?

 • Co to są komunikaty typu "ja" oraz "ty"? Czy mógłbyś mi to zobrazować na konkretnym przykładzie?

 • Dlaczego pytania otwarte są lepsze od pytań zamkniętych? Czy ta zasada obowiązuje zawsze?

 • Czy moglibyśmy przećwiczyć zadawanie pytań otwartych?

 • Jakie znaczenie w komunikacji interpersonalnej ma komunikacja niewerbalna? Czy mógłbyś mi zademonstrować konkretne przykłady?

 • Jak oceniasz moją umiejętność komunikowania się? Na co powinienem zwrócić uwagę?

 • Jak najlepiej poprosić o informację zwrotną?

 • Jak najlepiej zachęcić członków mojego zespołu do szczerej i otwartej komunikacji?

 • Jakie są przeszkody w komunikacji interpersonalnej wynikające z różnic kulturowych? (jeśli dotyczy)

 • Jak nauczyć się rozpoznawać nadchodzące konflikty w zespole?

 • Jak bardzo i kiedy, lider powinien się angażować w rozwiązywanie konfliktów w zespole?

 • Jak najlepiej przekazywać jasne instrukcje członkom mojego zespołu, aby ograniczyć późniejszą potrzebę mikrozarządzania?

 • Jak się upewnić, że jestem dobrze rozumiany przez członków mojego zespołu?

 • Jak się dowiedzieć, czy moje komunikaty są akceptowane przez odbiorców?

 • Czy lepiej używać mail'a, czy bezpośredniej rozmowy do komunikacji z moim zespołem, kluczowymi klientami, kluczowymi interesariuszami?

 • Czy poszczególne działy naszej firmy mają jakieś swoje preferencje dotyczące sposobu komunikacji?

 • Jakie są dobre praktyki komunikacji pisanej?

 • Jaki jest klucz do dobrej prezentacji lub publicznego wystąpienia?

 • Czy "story telling" to jedynie moda, czy też dobre narzędzie do wykorzystania w określonych sytuacjach? W jakich?

 • Jak najlepiej zaprojektować prezentację dla wyższej kadry kierowniczej? Na co tacy liderzy wyższego szczebla zwracają szczególną uwagę?

 • Jak sobie radzić z trudnym szefem?

 • Jak rozpoznać jaki styl komunikacji preferuje mój szef?

 • Jak stawiać zdrowe granice w relacji z moim szefem?

 • Jak mądrze przekazać swojemu szefowi konstruktywny feedback?

 • Jak się nauczyć firmowej dyplomacji i radzenia sobie z firmową polityką?

 • Jak rozpoznać kiedy w komunikacji pisemnej być miękkim, a kiedy stosować asertywność lub twardo precyzować swoje oczekiwania?

 • Czym różni się asertywność od arogancji lub agresywności?

 • Czy mój poziom biegłości w j. angielskim (lub innym języku) może mieć wpływ na to, jak odbierają mnie obcokrajowcy (jeśli dotyczy)Pytania, z których możesz skorzystać w sytuacji ad'hoc

Mentoring sytuacyjny może mieć miejsce w bardzo różnych sytuacjach. Możesz wpaść na szanowaną przez Ciebie osobę w biurowej kuchni lub relax room'ie, możesz ją spotkać w firmowej stołówce na lunchu lub w czasie kolacji w restauracji. Jeśli pracujesz w bardzo wysokim biurowcu możesz również znaleźć się z taką osobą w windzie :-) Dobrze jeśli będziecie w takiej sytuacji tylko we dwoje / dwie / dwóch, bo to będzie sprzyjało otwartości i szczerości rozmowy.


Ale może też się zdarzyć, że w Twojej firmie jest osoba, której ufasz i którą cenisz jako wysoko kompetentną. I wcale nie musi pochodzić z Twojego działu. A Ty wcale nie musisz należeć do jego działu, aby był skłonny poświęcić Ci chwilę i udzielić Ci wartościowej odpowiedzi. Mądrzy szefowie nie dzielą ludzi w ten sposób i są szczerze zainteresowani rozwojem innych ludzi - bez względu na ich przynależność.


W takim przypadku (i w przypadku kultury otwartych drzwi obowiązującej w Twojej firmie) możesz po prostu wpaść do pokoju danego szefa i poprosić o kilka minut czasu oraz radę w rozwiązaniu problemu, z którym się mierzysz. Zauważ proszę, że każdy, również Ty, kiedy zostajesz mądrze poproszony o radę - w pierwszym odruchu chcesz jej udzielić.


Częścią wspólną wszystkich takich sytuacji jest ograniczona ilość czasu jaką macie dla siebie nawzajem. Trzeba więc być zwięzłym, konkretnym, a równocześnie autentycznym i zdeterminowanym.


Poniżej znajdziesz listę przykładowych pytań, które należą do rodzaju pytań sytuacyjnych:

 • Bardzo cenię sobie twoją wiedzę w dziedzinie X i od dawna chciałem cię zapytać o twoją opinię nt. Y. To spotkanie jest dla mnie nieoczekiwaną okazją i bardzo chciałbym z niej skorzystać. Czy mógłbyś się podzielić ze mną swoim zdaniem?

 • Wiele osób poradziło mi, żeby zwrócić się do ciebie o radę, głównie ze względu na twoją wiedzę i otwartość na innych ludzi. Teraz zdobyłem się na odwagę i chciałbym cię prosić o 5 min twojego czasu oraz radę dotyczącą problemu z którym się zmagam.

 • Pamiętam twoją prezentację X lub twoje słowa / zachowanie, które wywarły na mnie wrażenie (tu oczywiście trzeba odnieść się do prawdziwej i konkretnej sytuacji). Mam teraz niezwykłą okazję, żeby poprosić cię bezpośrednio o twoją radę i bardzo chciałbym z niej skorzystać.

 • Bardzo cieszę się z tego nieoczekiwanego spotkania. Czy zechciałbyś doradzić mi w jednej sprawie? Byłbym bardzo wdzięczny za twoją opinię, a bardzo cenię sobie twoje zdanie.

Pytania do wykorzystania w czasie spotkania z członkami wyższej kadry kierowniczej

Na wstępie niniejszego felietonu wspominaliśmy o tym, że wizytę członków wyższego kierownictwa możemy potraktować jako okazję do wykorzystania. Jeżeli czujesz się komfortowo w zadawaniu pytań na forum publicznym i równocześnie wśród przedstawicieli wyższego kierownictwa jest osoba, którą szczerze podziwiasz lub której jesteś ciekaw - zachęcam do skorzystania z tej okazji. Taka postawa na pewno zostanie zauważona i doceniona.


Może to dotyczyć zarówno spotkań w trybie wideokonferencji online (gdzie pytanie możesz zgłosić poprzez chata lub nawet anonimowo) , jak również spotkań całego zespołu w dużej sali konferencyjnej lub innym pojemnym audytorium. Ta ostatnia forma spotkania jest oczywiście największym wyzwaniem, gdyż trzeba wstać, pokazać się wszystkim i zadać pytanie publicznie, często z użyciem mikrofonu.


Warto to zrobić chociaż raz w życiu, aby to samemu przeżyć, przekonać się, że "wilk nie jest taki straszny" i dzięki temu nauczyć się też czegoś nowego o sobie samym.


Trudność takich spotkań i takich pytań polega głównie na lęku przed tym, że zrobimy z siebie głupka. Że zostaniemy wyśmiani przez innych (głównie tych, którzy sami boją się zdobyć na taki krok). Stajemy też do dialogu z człowiekiem, którego z reguły postrzegamy jako mądrzejszego lub ważniejszego od nas. A to wymaga odwagi.


Pytanie powinno więc być z jednej strony wystarczająco mądre, z drugiej strony wystarczająco neutralne, ale z trzeciej strony wystraczająco prawdziwe. W przeciwnym razie uczestnicy wyczują w nim fałsz lub chęć wypromowania się.


Zachęcam Cię więc do tego, aby w takiej sytuacji głównym kryterium decydującym o zadaniu pytania przez Ciebie była Twoja ciekawość. Jeśli będziesz szczerze ciekaw danej osoby lub tematu, o który chcesz zapytać - okazja zostanie wykorzystania z korzyścią dla Ciebie.


Oto przykłady pytań, które możesz zadać w czasie spotkania z przedstawicielami kierownictwa wyższego szczebla:


 • Co sprawia Ci największą satysfakcję w twojej pracy?

 • Co sprawia, że kiedy wstajesz rano do pracy, to się uśmiechasz? (pytanie z uśmiechem)

 • Jak wygląda twój typowy dzień lub tydzień w pracy?

 • Jaka była jedna z najcenniejszych rad, które usłyszałeś w czasie swojej profesjonalnej kariery?

 • Jaka osoba Cię inspiruje i dlaczego?

 • Gdybyś miał nieograniczony wybór, spośród ludzi całego świata (żyjących i nieżyjących), z którą osobą chciałbyś zjeść wspólną kolację i dlaczego?

 • Jakie wg Ciebie jest największe wyzwanie, z którym w dzisiejszych czasach mierzą się liderzy biznesu?

 • Co sądzisz o nowym trendzie X?

 • Do jakiej pracy zupełnie byś się nie nadawał i dlaczego? (to oczywiście pytanie typu "pół żartem, pół serio")


Cieszące się wysokim poważaniem, najbardziej prestiżowe stowarzyszenie zrzeszające profesjonalnych Mentorów, to European Mentoring and Coaching Council (EMCC). Tam na pewno znajdziesz osobę, która pomoże Ci w realizacji Twoich celów rozwojowych. Tacy mentorzy muszą posiadać potwierdzone certyfikaty. Warto wybierać uważnie i skorzystać z usług Mentora, który ma udokumentowane kompetencje w zakresie mentoringu i równocześnie jest ekspertem w dziedzinie, która Ciebie dotyczy.


Kodeks dobrych praktyk, któremu podlega taki Mentor sprawia, że będzie prowadził swojego Klienta w sposób etyczny, a w procesie pracy z Mentee będzie konsekwentnie zmierzał do maksymalnego wykorzystania potencjału takiej współpracy.

 

FAQ - Mentor, a Coach - jaka jest różnica. Czym różni się coaching?

Ten temat omówiliśmy w osobnym miejscu. Nasz portal coachingowy zawiera specjalną podstronę gdzie wyjaśniamy podobieństwa i różnice w sposób bardzo wyczerpujący. Wszystkie informacje znajdziesz pod poniższym linkiem:

 

 
Zobacz także:


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page