top of page

Mentor - kto to jest i w czym może pomóc?


Mentor - kto to jest i w czym może pomóc? - 1

Mentor może być niezwykle cennym źródłem wiedzy i wsparcia zarówno dla liderów biznesu, jak i dla specjalistów. Skorzystanie z mentoringu we właściwym czasie może z lekkością otworzyć nowe drzwi do osiągnięcia wymarzonego celu i stworzyć zupełnie nowe możliwości rozwoju - zarówno zawodowego, jak i osobistego. Aby jak najlepiej wykorzystać wsparcie mentora warto przede wszystkim wiedzieć jaki cel chcemy osiągnąć. A na kolejnym poziomie warto wiedzieć jakie możemy zadać pytania, aby jak najlepiej wykorzystać mentoring, który jest bardzo skuteczną metodą rozwoju osobistego.


W zależności od tego jaki cel chcemy osiagnąć w wyniku relacji mentor-podopieczny, pytania zadane mentorowi mogą być diametralnie różne. A od tego jak dobre jest pytanie zależy jak dobra może być odpowiedź.


Ponadto nie zawsze mamy szansę na stałą współpracę. Ale możemy korzystać z nadarzających się okazji i spotkań ad hoc z osobą, którą uważamy za mentora lub osobę doświadczoną i godną zaufania. Warto wtedy wykorzystać taką sytuację i poprosić o radę. Takie wsparcie rozwojowe można nazwać mentoringiem sytuacyjnym.


W wielu firmach często mamy również do czynienia z wizytami członków wyższego kierownictwa, które zwykle kończą się jednym dużym spotkaniem wszystkich pracownków danej lokalizacji z gośćmi reprezetującymi kierownictwo wyższego lub najwyższgo szczebla danej frmy. Taką okazję też można wykorzystać do zadania ciekawego pytania. I skorzystać nie tylko na uzyskanej odpowiedzi, ale również, jeśli taka Twoja wola...zabłysnąć na tle całego zespołu :-) To na pewno zostanie zauważone również przez szefostwo Twojej lokalizacji.


W poniższym zestawieniu znajdziesz informacje nt. różnych rodzajów pytań, które można zadać mentorowi - w zależności od tego jaki cel chcesz osiągnąć jako podopieczny / podopieczna w stałej relacji mentoringowej, w tzw. mentoringu sytuacyjnym lub w czasie spotkań zespołowych z przedstawicielami kierownictwa wyższego szczebla.Kyo to jest mentor i w czym może Ci pomóc?

Mentor, to doświadczona i odpowiednio przeszkolona w technikach mentoringu osoba pracująca w podobnej branży lub sektorze biznesowym, w szczególności nawet w tej samej firmie. Pomaga ona mniej doświadczonym pracownikom, którzy chcą skorzystać ze wsparcia w rozwoju swojej kariery zawodowej lub rozwoju wybranych umiejętności (np. umiejętności związanych z przywództwem lub prowadzeniem projektów).


W związku z tym, czym z tym jest mentoring? Co to takiego? To współpraca pomiędzy osobą bardziej doświadczoną zawodowo, a jej podopiecznym lub podpopieczną mająca na celu dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które doprowadzą mentee do wyznaczonego celu.

Mentee to angielskie określenie osoby mentorowanej.


Mentor inaczej, to mądry doświadczony doradca i w skrócie można powiedzieć, że był już w miejscu, w którym w tej chwili jest mentee.


Nieważne, czy jesteś liderem biznesowym na dowolnym poziomie zarządzania, liderem projektu, czy też samodzielnym specjalistą lub ekspertem w danej dziedzinie. Zawsze możesz się czegoś nauczyć od innych ludzi. Może zastanawiasz się, jak przenieść swoją karierę na wyższy poziom? A może borykasz się z trudnymi problemami biznesowymi? A może zmagasz się z trudnym współpracownikiem lub klientem albo cierpisz z powodu konfliktów i trudności w komunikacji interpersonalnej? A może po prostu chciał(a)byś być lepszym liderem? Albo podziwiasz daną osobę i chciał(a)byś się dowiedzieć jak dotarła do miejsca, w którym jest w tej chwili oraz jak sama pracowała nad sobą? A może doskwiera Ci firmowa polityka lub boisz się popełnienia błędów, które Twoim zdaniem negatywnie wpłynęłyby na Twoją reputację i przyszłą karierę? A może chciał(a)byś się dalej rozwijać, ale nie bardzo wiesz, w którą stronę pójść?


To tylko przykłady tematów, z którymi można zwrócić się do mentora. Pełna lista byłaby długa i niewątplwie zależy ona od kultury organizacyjnej Twojej firmy oraz panującego w niej poziomu zaufania (lub hipokryzji).


Oto przykłdy różnych rodzajów pytań, które możesz zadać mentorowi w zależnośći od wybranej sytuacji, Twoich potrzeb oraz celu, który ostatecznie wyznaczycie sobie na Wasz wspólny mentoring biznesowy..Pytania dotyczące doświadczeń osobistych Mentora

Każdy z nas lubi opowiadać o sobie. Zwłaszcza wtedy, kiedy spotyka się z zainteresowaniem innej osoby, która jest ciekawa naszych doświadczeń i przeżyć.

Jednym z głównych rodzajów pytań, które możesz zadać Mentorowi są pytania o jego / jej doświadczenia osobiste. Możesz poprosić, aby opowiedział o konkretnej sytuacji i wyjasnił jak sobie z nią poradził.


Oto kilka przykładowych pytań dotyczących osobistych doświadczeń Twojego doradcy:

 • Jaki był najtrudniejszy dylemat, przed jakim stanąłeś w swojej karierze zawodowej?

 • Z czego jesteś najbardziej dumny, jeśli chodzi o Twoje doświadczenia zawodowe?

 • Jaka osoba najbardziej wpłynęła na Twój rozwój zawodowy? Z jakiego powodu?

 • Co pomogło Ci przekraczać swoje granice i dowiedzieć się jak duży masz potencjał?

 • Jak była najśmieszniejsza sytuacja w życiu zawodowym, której byłeś świadkiem lub którą sam spowodowałeś?

 • Jak sobie radziłeś z wystąpieniami publicznymi? Jak się do nich przygotowywałeś?

 • Jak układałeś sobie współpracę z osobą, której nie lubiałeś?

 • Jakie są Twoje najcenniejsze doświadczenia związane z wielokuturowością i pracą w środowisku międzynarodowym? (jeśli dotyczy)

 • Co zrobiłbyś inaczej, gdyby dana sytuacja się powtórzyła?

 • Gdybyś mógł napisać list to siebie samego młodszego o 10 lub 20 lat, to co przede wszystkim znalazłoby się w tym liście? Jakie rady chciałbyś sobie przekazać?Pytania związane z poszerzaniem Twojej samoświadomości poprzez doświadczenie Mentora

Zadawanie mentorowi pytań na temat podróży w poszerzaniu swojej samoświadomości może być niezwykle odkrywczym doświadczeniem. Wielu liderów biznesu, którzy odnieśli sukces, musiało zagłębić się w swoją duszę, aby znaleźć się tam, gdzie są w tej chwili. Ucząc się na ich błędach, dowiadując się jak akceptowali lub pokonywali swoje słabości, jak sami pracowali nad sobą, jak odkrywali swój indywidualny, niepowtarzalny styl, możesz uzyskać dostęp do bezcennej wiedzy, której nie dostaniesz na żadnym szkoleniu.


Oto przykłady pytań do Mentora, które dotyczą jego własnej podróży w poszerzaniu swojej samoświadomości:

 • Jakie były twoje największe sukcesy i porażki?

 • Czego nauczyłeś się z tych doświadczeń?

 • Jak odkrywałeś swoje mocne i słabe strony?

 • Czy były jakieś przełomowe momenty w twojej karierze zawodowej? Jeśli tak, co to było i co się w wyniku tych momentów zmieniło w tobie?

 • Czy w swoim rozwoju zawodowym skupiałeś się na wzmacnianiu swoich mocnych stron, czy na poprawianiu słabości? Dlaczego?

 • Czy zawsze przyjmowałeś tzw. konstruktywny feedback?

 • Jak radziłeś sobie z dylematem pomiędzy percepcją ludzi oraz ich oczekiwaniami, a byciem sobą?

 • Jak wybierałeś co na danym etapie jest ci najbardziej potrzebne do swojego rozwoju?

 • Czy stosowałeś jakieś konkretne techniki lub rytuały, aby lepiej poznawać siebie i poszerzać swoją samoświadość?

 • Czy sam miałeś kiedyś swojego Mentora lub Coacha? Jeśli tak, czego przede wszystkim nauczyłeś się o sobie dzięki tej współpracy?

 • Jak identyfikujesz i usuwasz martwe punkty w obszarze własnej samoświadomości?

 • Jak nauczyłeś się tak dobrze słuchać?

 • Jak nauczyłeś się zadawać dobre pytania?

 • Jaka była najważniejsza lekcja, której nauczyłeś się o sobie podczas podróży w poszerzaniu swojej samoświadomości?


W obszarze poszerzania swojej samoświadomości możesz również skorzystać z metody self-coachingu, czyli sztuki zadawania pytań samemu sobie. Na naszym blogu znajdziesz cykl artykułów nt. self-coachingu i zastosowania tej metody do rozwiązywaniu problemów, do radzenia sobie w trudnych sytuacjach, podejmowania decyzji, czy też do analizy swojego myślenia i odkrywania w nim martwych punktów lub identyfikowania błędów poznawczych.


Self-coaching w praktyce


Self-coaching lidera biznesowegoPytania do Mentora Biznesowego rozwijające Twoje umiejętności

Pytania oparte na umiejętnościach mogą pomóc Ci zidentyfikować obszary, w których warto się poprawić lub znaleźć najlepsze rozwiązania prowadzące do osiagnięcia Twoich celów. Twój doswiadczony doradca mógł zmagać się z tymi samymi wyzwaniami w czasie swojej kariery. Zapytanie o to, jak sam pokonał ewentualne przeszkody dzięki konkretnym umiejętnościom lub zapytanie o to, jak sam postrzega Twój aktualny poziom określonych umiejętności, może dostarczyć Ci cennych informacji.


Poniżej znajdziesz przykłady pytań, które możesz zadać Mentorowi i które należą do rodzaju pytań dotyczących rozwijania umiejętności:


 • Jakie konkretne umiejętności powinienem rozwijać, aby osiągnąć swoje cele?

 • W jakiej kolejności rozwijać poszczególne umiejętności? Czy jest między nimi jakaś ważna zależność?

 • Jak dobierać metody rozwijania wybranych umiejętności? Czy udział w szkoleniu jest zawsze dobrym roziązaniem?

 • Które z moich obecnych umiejętności są na wystarczająco dobrym poziomie, a ich dalsze szlifowanie nie będzie warte włożonego w to wysiłku?

 • Jakie jest twoje zdanie nt. wagi umiejętności miękkich oraz umiejętności technicznych? Co jest głównym czynnikiem sukcesu w dzisiejszym środowisku biznesowym?

 • Jakie twoje umiejętności okazały się najbardziej przydatne w realizacji twoich celów?

 • Jak zmieniały się twoje potrzeby rozwoju konkretnych umiejętności wraz z rozwojem twojej kariery zawodowej?

 • Jakie umiejętności okazały się uniwersalne na każdym etapie twojej kariery?

 • Co jest najważniejsze w uczeniu się nowych umiejętności?Pytania do Mentora dotyczące sztuki zarządzania i przywództwa

Jeśli pełnisz rolę lidera, kierownika, menedżera, a nawet dyrektora lub heada, dobry Mentor może okazać się bardzo pomocny w rozwijaniu Twojej sztuki przywództwa i zarządzania, jak również wesprzeć Cię w stworzeniu Twojego niepowtarzalnego, autentycznego stylu skutecznego przywództwa.


Co ważne, kiedy jako lider pytasz o rolę i obowiązki związane z zarządzaniem projektem, dobry Mentor może pomóc Ci dopasować Twój styl do potrzeb projektu i zespołu projektowego, którym zarządzasz.


Dzięki wspołpracy z bardziej doświadczonym liderem możesz się również nauczyć sytuacyjnego stylu przywództwa. Wyczerpujące informacje nt. modelu przywództwa sytuacyjnego Kena Blancharda znajdziesz na naszej podstronie. Są tam wyjaśnione między innymi cztery etapy gotowości pracownika oraz zasady wybierania odpowiedniego stylu przywództwa w zależności od zdiagnozowanej sytuacji:


Przywództwo Sytuacyjne - Model Kena Blancharda


Style przywództwa sytuacyjnego

Jednym z najważniejszych atutów autentycznego i skutecznego lidera jest zrozumienie, kiedy należy mikrozarządzać, a kiedy należy odpuścić i oddać odpowiedzialność w ręce członków zespołu. Dlatego też nie wahaj się pytać Mentora o mikrozarządzanie, ponieważ jest ono często niezbędne na wczesnych etapach projektu, w procesie budowania nowego zespołu i we wszystkich tych sytuacjach, gdy zespół mierzy się z dużą niepewnością, a sytuacja często się zmienia.


Poniżej znajdziesz pytania, które należą do rodzaju tych związanych z przywództwem i zarządzaniem:


 • Co jest najważniejsze w byciu dobrym liderem?

 • Jak opisałbyś swój styl przywództwa?

 • Jakie zachowania demonstruje dobry lider biznesowy?

 • Co sprawia, że członkowie twojego zespołu chcą za tobą podążać?

 • Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę, aby stać się autentycznym i skutecznym liderem?

 • Jak najlepiej dobierać członków swojego zespołu? Jakimi kryteriami się kierować?

 • Mam taką sytuację w zespole... Jak sobie z nią najlepiej poradzić?

 • Jak mogę pomóc pracownikom czuć się komfortowo i bezpiecznie w miejscu pracy?

 • Jak sprawić, by ludzie w moim zespole sobie ufali? Jak budować zaufanie?

 • Jak mogę stworzyć środowisko, w którym pracownicy czują się swobodnie, mówiąc o swoich wyzwaniach w miejscu pracy?

 • Jakie konkretne kroki mogę podjąć, aby budować zaangażowanie w zespole?

 • Jak najlepiej zachęcić członków zespołu do współpracy?

 • Jak przekazywać ludziom trudne wiadomości?

 • Jak wyznaczać dobre cele biznesowe?

 • Co jest kluczem do obiektywnej oceny pracy pracownika, która zostanie przez niego przyjęta ze zrozumieniem?

 • Jak najlepiej przekazywać poszczególnym członkom zespołu konstruktywny feedback?

 • Czy są różnice w podejściu do osób z różnych generacji? Jakie?

 • Jak nauczyć się najlepiej postępować z osobami z wybranej kultury narodowej?

 • Jak stworzyć dobry zespół składający się z przedstawicieli różnych narodowości?

 • Jaki wpływ na przywództwo ma praca hybrydowa lub praca w trybie zdalnym?

 • Czy dorosłych ludzi na pewno trzeba motywować?

 • Jaką rolę w motywacji członków zespołu odgrywa skupienie się lidera na ich rozwoju zawodowym?

 • Jak najlepiej prowadzić rozmowy nt. podwyżki wynagrodzenia?

 • Jak sobie radzić z toksycznym pracownikiem?

 • Jak podjąć decyzję o zwolnieniu pracownika i jak ją najlepiej zrealizować?

 • Jakie wyzwania powinienem przewidzieć podejmując nową rolę?

 • Jak najlepiej mogę się przygotować do objęcia nowej większej roli zawodowej?

 • Jakie są oznaki, że za bardzo mikrozarządzam?

 • Skąd mam wiedzieć, kiedy jest właściwy moment, aby się wycofać i pozwolić innym wziąć odpowiedzialność?

 • Skąd mam wiedzieć, kiedy mikrozarządzanie jest absolutnie konieczne?

 • Jak mogę elastycznie zarządzać zespołem, nie hamując innowacyjnego ducha zaangażowanych osób?

 • Jak mądrze dbać o siebie, aby jako lider być pełnym energii i zaangażowania?Pytania do Mentora, które rozwijają Twoją komunikację interpersonalną

Ok. 80% wszelkich problemów biznesowych wynika ze złej komunikacji. Dlatego jako lider nie wahaj się prosić Mentora o radę, jak rozwijać dobrą komunikację interpersonalną. Zarówno między Tobą, a Twoim zespołem, jak i między Tobą i Twoim szefem, Twoimi głównymi interesariuszami oraz pomiędzy członkami Twojego zespołu. W ten sposób unikniesz niezręcznych nieporozumień, konfliktów lub kłótni, które wpływają negatywnie na Ciebie i na Twój zespół.


Jednym z niedocenianych aspektów komunikacji interpersonalnej jest wpływ kultury narodowej. Jeśli pracujesz w środowisku międzynarodowym lub wielokulturowym, uświadomienie sobie tego, jak kultura danego narodu lub języka wpływa na komunikację między ludźmi może mieć fundamentalne znaczenie.


Więcej informacji nt. wpływu kultury narodowej na relacje między ludźmi znajdziesz w kompleksowym opracowaniu pt. "Typy Kulturowe - Model Lewisa":


Typy Kulturowe - Model Lewisa


Typy Kulturowe - Model Lewisa


Oto przykłady pytań obejmujących dziedzinę komunikacji interpersonalnej:

 • Co jest kluczem do skutecznej komunikacji interpersonalnej?

 • Co to znaczy "słuchać, żeby usłyszeć, a nie, żeby odpowiedzieć"?

 • Jak mogę nauczyć się dobrze słuchać innych?

 • Co to są komunikaty typu "ja" oraz "ty"? Czy mógłbyś mi to zobrazować na konkretnym przykładzie?

 • Dlaczego pytania otwarte są lepsze od pytań zamkniętych? Czy ta zasada obowiązuje zawsze?

 • Czy moglibyśmy przećwiczyć zadawanie pytań otwartych?

 • Jakie znaczenie w komunikacji interpersonalnej ma komunikacja niewerbalna? Czy mógłbyś mi zademonstrować konkretne przykłady?

 • Jak oceniasz moją umiejętność komunikowania się? Na co powinienem zwrócić uwagę?

 • Jak najlepiej poprosić o konstruktywny feedback?

 • Jak najlepiej zachęcić członków mojego zespołu do szczerej i otwartej komunikacji?

 • Jakie są przeszkody w komunikacji interpersonalnej wynikające z różnic kulturowych? (jeśli dotyczy)

 • Jak nauczyć się rozpoznawać nadchodzące konflikty w zespole?

 • Jak bardzo i kiedy, lider powinien się angażować w rozwiązywanie konfliktów w zespole?

 • Jak najlepiej przekazywać jasne instrukcje członkom mojego zespołu, aby ograniczyć późniejszą potrzebę mikrozarządzania?

 • Jak się upewnić, że jestem dobrze rozumiany przez członków mojego zespołu?

 • Jak się dowiedzieć, czy moje komunikaty są akceptowane przez odbiorców?

 • Czy lepiej używać mail'a, czy bezpośredniej rozmowy do komunikacji z moim zespołem, kluczowymi klientami, kluczowymi interesariuszami?

 • Czy poszczególne działy naszej firmy mają jakieś swoje preferencje dotyczące sposobu komunikacji?

 • Jakie są dobre praktyki komunikacji pisanej?

 • Jaki jest klucz do dobrej prezentacji biznesowej?

 • Czy "story telling" to jedynie moda, czy też dobre narzędzie do wykorzystania w określonych sytuacjach? W jakich?

 • Jak najlepiej zaprojektować prezentację dla wyższej kadry kierowniczej? Na co tacy liderzy wyższego szczebla zwracają szczególną uwagę?

 • Jak sobie radzić z trudnym szefem?

 • Jak rozpoznać jaki styl komunikacji preferuje mój szef?

 • Jak stawiać zdrowe granice w relacji z moim szefem?

 • Jak mądrze przekazać swojemu szefowi konstruktywny feedback?

 • Jak się nauczyć firmowej dyplomacji i radzenia sobie z firmową polityką?

 • Jak rozpoznać kiedy w komunikacji pisemnej być miękkim, a kiedy stosować asertywność lub twardo precyzować swoje oczekiwania?

 • Czym różni się asertywność od arogancji lub agresywności?

 • Czy mój poziom biegłości w j.angielskim (lub innym jezyku) może mieć wpływ na to, jak odbierają mnie obcokrajowcy (jeśli dotyczy)Pytania, które możesz zadać w mentoringu sytuacyjnym

Mentoring sytuacyjny może mieć miejsce w bardzo różnych sytuacjach. Możesz wpaść na szanowaną przez Ciebie osobę w biurowej kuchni lub relax roomie, możesz ją spotkać w firmowej stołówce na lunchu lub w czasie kolacji biznesowej w restauracji. Jeśli pracujesz w bardzo wysokim biurowcu możesz również znaleźć się z taką osobą w windzie :-) Dobrze jeśli będziecie w takiej sytuacji tylko we dwoje / dwie / dwóch, bo to będzie sprzyjało otwartości i szczerości rozmowy.


Ale może też się zdarzyć, że w Twojej firmie jest osoba, której ufasz i którą cenisz jako bardziej doświadczoną. I taki mentor wcale nie musi być z Twojego działu. A Ty wcale nie musisz należeć do jego działu, aby Mentor był skłonny poświęcić Ci chwilę i udzielić Ci wartościowej odpowiedzi. Mądrzy szefowie czy też szefowie-mentorzy nie dzielą ludzi w ten sposób i są szczerze zainteresowani rozwojem innych ludzi -- bez względu na ich przynależność.


W takim przypadku (i w przypadku kultury otwartych drzwi obowiązującej w Twojej firmie) możesz po prostu wpaść do pokojuu danego szefa-mentora i poprosić o kilka minut czasu oraz radę w rozwiązaniu problemu, z którym się mierzysz. Zauważ proszę, że każdy, również Ty, kiedy zostajesz mądrze poproszony o radę - w pierwszym odruchu chcesz jej udzielić.


Częścią wspólną wszystkich takich sytuacji jest ograniczona ilość czasu jaką macie dla siebie nawzajem. Trzeba więc być zwięzłym, konkretnym, a równocześnie autentycznym i zdeterminowanym.


Poniżej znajdziesz listę przykładowych pytań, które należą do rodzaju pytań sytuacyjnych:

 • Bardzo cenię sobie twoje doświadczenie w dziedzinie X i od dawna chciałem cię zapytać o twoją opinię nt. Y. To spotkanie jest dla mnie nieoczekiwaną okazją i bardzo chiałbym z niej skorzystać. Czy mógłbys się podzielić ze mną swoim zdaniem?

 • Wiele osób poradziło mi, żeby zwrócić się do ciebie o radę, głównie ze względu na twoje doświadczenie i otwartość na innych ludzi. Teraz zdobyłem się na odwagę i chciałbym cię prosić o 5 min twojego czasu oraz radę dotyczacą problemu z którym się zmagam.

 • Pamiętam twoją prezentację X lub twoje słowa / zachowanie, które wywarły na mnie wrażenie (tu oczywiście trzeba odnieść się do prawdziwej i konkretnej sytuacj). Mam teraz niezwykłą okazję, żeby poprosić cię bezpośrednio o twoją radę i bardzo chciałbym z niej skorzystać.

 • Bardzo ciesz,e się z tego nieoczekiwanego spotkania. Czy zechciałbyś doradzić mi w jednej sprawie? Byłbym bardzo wdzięczny za twoją opinię, a bardzo cenię sobie twoje zdanie.

Pytania do wykorzystania w czasie spotkania z członkami wyższej kadry kierowniczej

Na wstępie niniejszego felietonu wspominaliśmy o tym, że wizytę członków wyższego kierownictwa możemy potraktować jako okazję do wykorzystania. Jeżeli czujesz się komfortowo w zadawaniu pytań na forum publicznym i równocześnie wśród przedstawicieli wyższego kierownctwa jest ktoś kogo szczerze podziwiasz lub kogo jesteś ciekaw - zachęcam do skorzystania z tej okazji.


Może to dotyczyć zarówno spotkań w trybie wideokonferncji online (gdzie pytanie możesz zgłosić poprzez chata lub nawet anonimowo) , jak również spotkań całego zespołu w dużej sali konferencyjnej lub innym pojemnym audytorium. Ta ostatnia forma spotkania jest oczywiście największym wyzwaniem, gdyż trzeba wstać, pokazać się wszystkim i zadać pytanie publicznie, często z użyciem mikrofonu.


Warto to zrobić chociaż raz w życiu, aby to samemu przeżyć, przekonać się, że "wilk nie jest taki straszny" i dzięki temu doświadczeniu nauczyć się też czegoś nowego o sobie samym.


Trudność takich spotkań i takich pytań polega głównie na lęku przed tym, że zrobimy z siebie głupka. Że zostaniemy wyśmiani przez innych (głównie tych, którzy sami boją się zdobyć na taki krok). Stajemy też do dialogu z kimś, kogo z reguły postrzegamy jako mądrzejszego lub ważniejszego od nas. A to wymaga odwagi.


Pytanie powinno więc być z jednej strony wystarczająco mądre, z drugiej strony wystarczająco neutralne, ale z trzeciej strony wystraczająco prawdziwe. W przeciwnym razie uczestnicy wyczują w nim fałsz lub chęć wypromowania się.


Zachęcam Cię więc do tego, aby w takiej sytuacji głównym kryterium decydującym o zadaniu pytania przez Ciebie była Twoja ciekawość. Jeśli będziesz szczerze ciekaw danej osoby lub tematu, o który chcesz zapytać - okazja zostanie wykorzystania z korzyścią dla Ciebie.


Oto przykłady pytań, które możesz zadać w czasie spotkania z przedstawicielami kierownictwa wyższego szczebla:


 • Co sprawia Ci największą satysfakcję w twojej pracy?

 • Co sprawia, że kiedy wstajesz rano do pracy, to się uśmiechasz? (pytanie z uśmiechem)

 • Jak wygląda twój typowy dzień lub tydzien w pracy?

 • Jaka była jedna z najcenniejszych rad zawodowych, które usłyszałeś w czasie swojej kariery zawodowej?

 • Kto Cię inspiruje i dlaczego?

 • Gdybyś miał nieograniczony wybór, spośród ludzi całego świata (żyjących i nieżyjących) z kim chciałbyś zjeść wspólną kolację i dlaczego?

 • Jakie wg Ciebie jest największe wyzwanie, z którym w dzisiejszych czasach mierzą się liderzy biznesowi?

 • Co sądzisz o nowym trendzie X?

 • Do jakiej pracy zupełnie byś się nie nadawał i dlaczego? (to ozywiście pytanie typu "pół żartem, pół serio")Zobacz także:

Rodzaje mentoringu i przykłady efektów

Jak wygląda sesja mentoringowa?

Jak znaleźć dobrego mentora biznesowego

Aż 24 korzyści płynące z mentoringu

Jak samodzielnie znaleźć mentora w pracy


50 narzędzi dobrego mentora

Reverse Mentoring - klucz do rozwoju i utrzymania młodych talentów


Learning agility - co to naprawde jest zwinność uczenia się i co ją umożliwia

Jak uczyć sie łatwiej i szybciej?


Feedback, czy zadawanie pytań? Dlaczego słuchanie jest tak potężne?

Coaching, a inteligencja emocjonalna

415 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page