Jak odejść z pracy na czas - rady zawodowej pokerzystki


Jak odejść z pracy na czas-rady zawodowej pokerzystki-1-Empowerment Coaching Kraków Blog

Czy kiedykolwiek powiedziano ci, żebyś odszedł z pracy, gdy "jesteś do przodu", albo że zwycięzcy nigdy się nie poddają? Annie Duke, strateg i ekspert w dziedzinie podejmowania decyzji, wyjaśnia, dlaczego takie rady mogą cię kosztować cenny czas i duże pieniądze.


Annie Duke wycofała się z profesjonalnego pokera z sumą wygranych siegającą ponad 4 miliony dolarów, wiedząc, kiedy grać dalej, a kiedy spieniężyć swoje żetony. Jak mówi Annie, życie, podobnie jak pokerowa kariera, jest „jedną długą grą”, a najwięksi zwycięzcy są również graczami najbardziej strategicznymi.


W tym wydaniu Author Talks, Molly Liebergall z McKinsey Global Publishing rozmawia z Annie Duke o jej nowej książce pt. "Quit: The Power of Knowing When to Walk Away" (Penguin Random House, wrzesień 2022).


Znajdziesz tu cenne wskazówki dot. tego kiedy odejść z pracy, jak rozpoznać właściwy moment na rezygnację, zwłaszcza z pracy toksycznej, jak rozpoznać jednoznaczne sygnały i znaleźć argumenty przemawiające za odejściem z pracy, kiedy wytrwałość w pracy może być toksyczna i co pokazuje nam, że decyzję o odejściu z pracy powinniśmy byli podjąć dawno temu.


Ponadto liderzy biznesowi znajdą tu wyjaśnienie często spotykanego w środowisku biznesowym błędu poznawczego, który sprawia, że trzymamy się projektów i aktywności, z których dawno temu należało zrezygnować.

Kiedy rzucenie pracy to dobra decyzja?

Ludzie myślą, że rezygnacja, wycofanie się, spowalnia, że zatrzymuje twój postęp, ale w rzeczywistości zrezygnowanie w odpowiednim momencie naprawdę cię przyśpiesza. Jeśli jesteś zaangażowany w coś, co nie jest dla ciebie najlepszą ścieżką do osiągnięcia tego, co chcesz osiągnąć, to pozostanie na tej ścieżce – nie rezygnacja – spowolni cię. Natomiast jeśli zrezygnujesz w odpowiednim momencie i przejdziesz na inną ścieżkę, która z większym prawdopodobieństwem poprowadzi cię do celu - to cię przyspieszy.


To główny powód, dla którego rezygnacja w odpowiednim momencie może być tak cenna.


Na każdą podejmowaną przez nas decyzję wpływają dwa źródła niepewności

Drugi powód ma związek z faktem, że praktycznie każda podejmowana przez nas decyzja jest związana z dwoma źródłami niepewności.


Pierwsze źródło niepewności to czysty przypadek. Jeśli gram w pokera, nie kontroluję nadchodzących kart. Kiedy jedziesz samochodem, nie kontrolujesz innych pojazdów na drodze. Kiedy podejmujesz nową pracę, nie masz wpływu na to, kto może właśnie odejść z tej pracy zaraz po tym, jak tam dołączysz lub jaki nowy lider właśnie dołączy do tej firmy i jak będzie się zachowywać.


Drugie źródło niepewności, to ukryte informacje. W przypadku większości podejmowanych przez nas decyzji wiemy bardzo niewiele w porównaniu do wszystkiego, co jest do poznania. Po podjęciu decyzji nieuchronnie dowiadujemy się nowych informacji. Myślę, że wszyscy mieliśmy to poczucie: gdybym wtedy wiedział to, co wiem teraz, podjąłbym inną decyzję. To wpływ nowych, ujawniających się przed tobą ukrytych informacji, które zmieniłyby twój wybór.

Opcja wyjścia z sytuacji, w której się znaleźliśmy jest tym, co sprawia, że ​​możemy reagować na nowe informacje. Co więcej, przede wszystkim pozwala nam podejmować decyzje w warunkach niepewności. To pozwala nam robić np. takie rzeczy, jak pójście na randkę. Przypomnij sobie swoją pierwszą randkę i wyobraź, że musiałbyś poślubić tę osobę.


To pozwala nam robić takie rzeczy, jak na przykład zwinne tworzenie oprogramowania, testy A/B lub cokolwiek, co opiera się na opcji rezygnacji z rzeczy, które nie działają. Myślę, że właśnie to jest tak ważne w zrozumieniu wartości rezygnacji jako umiejętności decyzyjnej: pozwala radzić sobie z niepewnością i szybciej zaprowadzi cię tam, gdzie chcesz.