Twoja praca nie jest twoim Bogiem. Ale witamy w erze wypalenia zawodowego!


Empowerment Coaching Kraków Blog-Witamy w erze wypalenia zawodowego
Photo by Getty Images

Dlaczego tak wielu z nas jest na skraju wytrzymałości? Pozwoliliśmy, by praca nadawała sens naszemu życiu.


Bogaci są irracjonalni, jeśli chodzi o pracę. Ze wszystkich osób w naszym społeczeństwie mają najmniejszą potrzebę zarabiania pieniędzy, ale pracują najwięcej.


Tytani miliarderzy z branży technologicznej przechwalają się swoimi stugodzinnymi tygodniami pracy, mimo że to nie ich praca podnosi ceny akcji ich firm i dodatkowo je wzbogaca. Amerykanie z wyższymi stopniami naukowymi mają najwyższą średnią zdolność zarobkową, ale zazwyczaj pracują więcej i spędzają mniej czasu na rozrywce niż osoby z mniej formalnym wykształceniem.


Dzieci bogatych rodziców dwukrotnie częściej podejmują pracę wakacyjną niż dzieci biedne. A w biurze wciąż pojawia się wielu starszych amerykańskich profesjonalistów, którzy mają mnóstwo pieniędzy zaoszczędzonych na emeryturę.


Moja historia wypalenia zawodowego

Ja też jestem irracjonalny. Otrzymywałem pensję klasy średniej jako mianowany profesor college'u, ale byłem coraz bardziej wyczerpany i sfrustrowany pracą. W końcu zrezygnowałem.


Chociaż nauczanie odgrywało wiodącą rolę w moim wypaleniu zawodowym, czułem się bez niego tak bezcelowy, że niecałe dwa lata później zostałem instruktorem na pół etatu, zarabiając zaledwie kilka tysięcy dolarów, ułamek tego, co zarobiłem wcześniej. W moich czasach potrzebowałem struktury. Musiałem poćwiczyć moje ciężko wywalczone umiejętności pedagogiczne. Przede wszystkim potrzebowałem kogoś, kto mógłby liczyć, że się pojawię i wykonam przyzwoitą pracę.

Wszystko to jest dowodem na to, że nie pracujemy tylko dla pieniędzy. Wiele osób – wśród nich wolontariusze, rodzice i głodujący artyści – w ogóle nie otrzymuje wynagrodzenia za swoją pracę. Nawet pracownicy, którzy nie są bogaci, którzy naprawdę potrzebują każdego centa z wypłaty, często mówią, że stawką jest coś więcej niż pieniądze. Wykonują swoją pracę z miłości, poczucia służby lub dla wspólnego wysiłku.


Dlaczego wypalenie zawodowe jest tak powszechne w naszym społeczeństwie?

Pogarszające się warunki pracy, w tym większa intensywność emocjonalna i mniejsze bezpieczeństwo pracy, niż tej dostępnej w połowie XX wieku, mówią tylko połowę historii o tym, dlaczego wypalenie jest tak powszechne w naszym społeczeństwie.


Wypalenie zawodowe jest charakterystyczne dla naszych czasów, ponieważ przepaść między naszymi wspólnymi ideałami dotyczącymi pracy, a rzeczywistością naszej pracy jest teraz większa niż w przeszłości.


Robotnicy włókienniczy w Manchesterze w Anglii lub Lowell w stanie Massachusetts dwa wieki temu pracowali dłużej niż typowy brytyjski czy amerykański robotnik dzisiaj i robili to w niebezpiecznych warunkach. Byli wyczerpani, ale nie mieli stanu psychicznego XXI wieku, który nazywamy wypaleniem, ponieważ nie wierzyli, że ich praca jest drogą do samorealizacji.


Ideałem, który motywuje nas do pracy aż do wypalenia, jest obietnica, że ​​jeśli będziesz ciężko pracować, będziesz żył dobrym życiem: nie tylko komfortem materialnym, ale życiem gwarantujacym uznanie społeczne, moralny charakter i cel duchowy.