top of page

Pomysł na siebie, życie zawodowe, karierę - jak go znaleźć?


Pomysł na siebie, życie zawodowe, karierę - jak go znaleźć?

Jest wiele rzeczy, które motywują ludzi do codziennej pracy. Niektórzy z nas są nastawieni tylko i wyłącznie na wysokie zarobki. I bardzo dobrze! Jeśli jednak oczekujesz od pracy czegoś więcej i chcesz poświęcać swój czas i energię na coś, co Cię interesuje, bardzo ważne jest, by znaleźć na siebie odpowiedni pomysł i przystąpić do jego realizacji.


Wiele osób nie wie, jak to zrobić. Jesteś jedną z nich? Przeczytaj poniższy artykuł i być może znajdziesz tu bardzo intrygujące podpowiedzi. I naprawdę nie ma znaczenia ile masz lat. Znajdziesz tu wskazówki, które mają na celu pomóc Ci znaleźć zarówno nową drogę po 40, jak i nową ścieżkę zawodową po 50.


Każdy z nas ma inne doświadczenia życiowe. To właśnie na ich podstawie możesz wybrać ścieżkę, którą obierzesz przy wyborze nowej drogi. Nasze dotychczasowe doświadczenia mówią nam, jakie są nasze zdolności oraz słabe strony, potwierdzają to, co nas naprawdę interesuje. Każdy z nas ma również pewne wyobrażenie na swój temat - czasami realne, a czasami iluzoryczne. Dlatego należy przejść do działania i skonfrontować się ze swoimi wyobrażeniami.


Przedstawione poniżej kroki pomogą Ci usystematyzować dotychczasowe doświadczenia, odkryć ich prawdziwe znaczenie i wpływ na Twoje życie. A na koniec wykorzystać je tak, by wybrać najlepszy zawód lub pomóc Ci znaleźć pomysł na karierę. I jeszcze raz chcielibyśmy podkreślić, że nie ma znaczenia czy doskwiera Ci brak pomysłu na życie zawodowe, czy też brak jakiejkolwiek idei. Przedstawione poniżej podejście i bardzo praktyczne narzędzia obejmują całe spektrum naszego życia.


Nauka słuchania samego siebie

Jak znalezc pomysl na siebie? Zacznijmy od tego, że to Ty jesteś odpowiedzialny i odpowiedzialna za swoje życie - nikt inny. To również Ty jesteś odpowiedzialny za swoje szczęście. Jeżeli w tej chwili żyjesz życiem innych osób - to kto przeżyje Twoje?


Jak powiedziała Marylin Monroe: "Chęć stania się kimś innym jest marnotrawstwem osoby, którą jesteś."


Żeby więc znaleźć dobre rozwiązanie, nie należy kopiować innych, ale w pierwszej kolejności dobrze siebie poznać. To trudne. Ale tylko Ci, którzy najpierw dobrze siebie poznali i ZAAKCEPTOWALI weszli na drogę, która jest zgodna z ich wewnętrzną prawdą i w związku z tym podążają swoją ścieżką, która przynosi im satysfakcję. Zanim więc rozpoczniesz jakiekolwiek kursy, zwłaszcza kursy online, zacznij najpierw szukać w sobie, a znajdziesz odpowiedź na pytanie, które nie daje Ci spokoju.


Co to znaczy poznać siebie?

To oznacza być świadomym tego, jaki masz typ osobowości, jakie wartości wyznajesz, jakie są Twoje główne przekonania, jakie masz naturalne talenty, jakie mocne strony do tej pory wypracowałeś, jakie są Twoje słabości, co lubisz, co sprawia Ci przyjemność, jakie masz potrzeby.

Szczególnie starannie odpowiedz na pytanie o swoje wartości.


Poznanie siebie to również pozbycie się iluzji i urealnienie swojego obrazu. Iluzje mogą być zarówno negatywne, jak i pozytywne. Słynne amerykańskie "pozytywne myślenie", może sprawić, że nie zauważysz wielu sygnałów ostrzegawczych i wpakujesz się w niezłe kłopoty. Pokazuje to świetnie jeden z błędów poznawczych o nazwie Efekt Pollyanny.


Z drugiej strony brak zdrowego poczucia własnej wartości, to też rodzaj iluzji. Życie w przekonaniu, że nie jesteś wartościowy, że musisz na wszystko bardzo ciężko pracować, że zawsze musisz się starać na maxa - może Cię z kolei doprowadzić do Syndromu Oszusta, wypalenia zawodowego lub stanów lękowych.


Tak więc poznanie siebie, to w pierwszej kolejności oczyszczenie się z tego, co nie jest Twoje. Z tego, co kupiłeś od swoich rodziców, nauczycieli lub innych ważnych dla Ciebie osób. To zweryfikowanie ich opinii na Twój temat oraz ich opinii na temat życia. Opinii, które często nosisz w sobie jako nieświadome przekonania.


W lepszym poznaniu siebie i znalezieniu dobrego rozwiązania pomoże Ci ... cisza. Osiągnięcie tego w hałasie, rozumianym również jako hałas mentalny, jest niezwykle trudne, jeżeli nie niemożliwe. Zrób sobie więc detoks od telefonu komórkowego oraz Internetu. Zamiast kompulsywnie przeglądać newsy, które nic nie wnoszą - idź na spacer. Najlepiej na spacer w parku lub poza miastem. Lub zanóż się w jakiejś łagodnej, relaksacyjnej muzyce. Wyjedź na weekend w góry, idź na szlak. Lub jeśli wolisz, pojedź nad morze lub jezioro i spaceruj o zachodzie słońca.


Powiesz, że nudne? A ja wtedy zapytam: czy to znaczy, ze bycie z sobą samym jest dla Ciebie nudne i nieustannie potrzebujesz zagłuszaczy, hałasu i szumu, żeby "czuć, że żyjesz". To tak, jakbyś nieustannie potrzebował dopalaczy, które tak naprawdę odcinają Cię od samego siebie.


I nie ma znaczenia, czy Twój przypadek to "mam już 30 lat, doskwiera mi generalny brak pomysłu", czy też szukasz pomysłu na życie po 40. Każdy ma swój czas i swoje tempo. A wielu sławnych dziś i szanowanych ludzi osiągnęło swoje największe sukcesy po 60, a nawet po 70.


Uczymy się całe życie (możemy to robić w każdym wieku), a szukanie własnej drogi czasami musi potrwać. I żeby naprawdę usłyszeć kim jesteś i czego pragniesz czasami musisz przejść przez niezbędne doświadczenia. Samo myślenie oraz intelektualne próby poszukiwania nie wystarczą - wręcz przeciwnie, będą Cię trzymać w tym samym miejscu.


Nie obawiaj się zwrócić w stronę najbliższych

W znalezieniu dobrych odpowiedzi często może Ci pomóc konsultacja z bliskimi. W dzisiejszych czasach, kiedy kładzie się wyjątkowy nacisk na indywidualizm, zwrócenie się do innych z prośbą o wsparcie może okazać się wymagające dla wielu osób. Coach oraz coaching nauczą Cię, że prośba o wsparcie niczego Ci nie odbiera, a wręcz przeciwnie – pozwala zyskać energię do zmiany na lepsze.


Nie musisz szukać własnej drogi samodzielnie – skorzystaj z pomocy najbliższych lub wykwalifikowanego coacha.


Rozważ rozmowę z coachem kariery lub dobrym life coachem

Coach oraz coaching nauczą Cię jak ufać samemu sobie. Pomogą Ci rozróżniać pomiędzy Twoją prawdą, a szumem innych głosów. Doświadczony specjalista doskonale rozumie, że najważniejsze odpowiedzi na nurtujące Cię pytania masz już w swoim wnętrzu. Tam między innymi czeka Twój pomysł na karierę. Może się np. okazać, że na Twoim obecnym etapie najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie praca wolnego strzelca lub własna firma.


Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiesz dokładnie, co dla Ciebie najlepsze, ale nadmiernie kierujesz się tym, co powinieneś robić, a nie tym, czego naprawdę pragniesz. Coaching kariery lub life coaching sprawią, że nauczysz się traktować swój wewnętrzny głos poważnie i stawiać realistyczne cele, które pomogą Ci rozwijać swoje życie w satysfakcjonujący sposób. W dzisiejszych zagonionych czasach brak pomysłu doskwiera wielu osobom.


Możemy przebiec całe nasze życie w bardzo szybkim tempie, ale go naprawdę nie przeżyć.


Coach pomoże Ci się zatrzymać i uporządkuje Twoje wysiłki. Przypomni Twoje mocne strony oraz to, o czym być może kiedyś marzyłeś, ale w pędzie mijających dni odłożyłeś to "na później", a potem zapomniałeś. Jeśli po drodze zgubiłeś poczucie własnej wartości - coach pomoże Ci je odbudować. Ty przede wszystkim odpowiedz na pytanie czego w tej chwili najbardziej potrzebujesz.


Zamiast się wyróżniać na tle innych, zacznij szukać swojej prawdy

Wygląda na to, że dzisiejszy świat postawił wszystko na wyróżnianie się, odróżnianie się od innych. Spójrzmy choćby na media społecznościowe. Ileż jest tam postów nt. szkoleń, które ktoś ukończył, certyfikatów, które zdobył, konferencji, w których wziął udział. O miejscach, w których był na wakacjach już nie wspomnę.


Jest ogromna presja na to, żeby się wyróżnić, żeby nie zginąć bezimiennie w morzu milionów użytkowników Internetu. Zauważcie mnie! Doceńcie! Lajkujcie! Tu jestem!

Zastanów się proszę przez chwilę jak wielka iluzja się za tym kryje. I jak wielu ludzi staje się iluzją - iluzją tego, co publikują o sobie w mediach społecznościowych.


A ja powiem tak: kwiat nie rywalizuje z innym kwiatem rosnącym tuż obok niego w ogrodzie. Kwiat po prostu rozkwita w swoim pięknie i w zgodzie ze swoją naturą. Konwalia nie stara się być różą, a róża storczykiem.


Co więcej, jeśli jesteś sobą - nie masz żadnej konkurencji i tak naprawdę nie ma z kim rywalizować. Bo nie ma na świecie drugiej takiej osoby jak Ty.


Zamiast więc porównywać się z innymi, najpierw zacznij się dobrze czuć sam ze sobą. Bo gdziekolwiek pójdziesz, tam siebie ze sobą zabierzesz.


A to co na zewnątrz nie może uzupełnić tego, czego brakuje wewnątrz.


Jeśli więc zdobędziesz się na odwagę, żeby skonfrontować się z prawdą o sobie i nauczysz się akceptacji samego siebie - zniknie ogromna presja i ciężar. Ale trzeba też zmierzyć się z tą trudną wiadomością, że najważniejszą odpowiedź możesz znaleźć tylko w sobie. Co więcej, jeśli już się ze sobą naprawdę spotkasz, najprawdopodobniej nie będziesz już potrzebował dobrego pomysłu. Bo w sposób naturalny zaczniesz żyć w zgodzie ze sobą.


Gdzie zacząć, kiedy brak pomysłu?

"No dobrze" - powiesz. "Wszystko to brzmi ciekawie i być może nawet przekonywująco. Ale konkretnie? Co konkretnie mogę zrobić i gdzie zacząć, aby lepiej siebie poznać i znaleźć właściwą odpowiedź?"


Już odpowiadam, co konkretnie pomoże Ci znaleźć rozwiązanie, które zmieni zarówno Twoje życie prywatne, jak i życie zawodowe.


Znalezienie pomysłu na życie warto rozpocząć od zrobienia testu osobowości. W Internecie dostępnych jest wiele dobrych bezpłatnych testów osobowości dostępnych w j. polskim.


Ponadto dostępne są różnego rodzaju testy psychometryczne oceniające zachowania i kompetencje. Możesz również znaleźć dobry test charakteru, test największych talentów lub test motywacji. Przypomnij sobie swoje mocne strony. Podsumuj w czym jesteś dobra, w czym czujesz się najlepiej, co lubisz robić.


Kompleksowe porównanie różnorodnych testów psychometrycznych znajdziesz pod poniższym linkiem:


Testy osobowości - kompleksowe porównanie


Test Osobowości - jak wybrać?


Zachęcam Cię również do zrobienia bardzo ciekawego ćwiczenia pt. "Mój ostatni dzień na Ziemi". Napisz na nasz kontaktowy adres mailowy, a otrzymasz go bezpłatnie.


Kolejny krok, który ułatwi Ci wejście na swoją własną ścieżkę, to uporządkowanie swoich wartości osobistych, Może Ci w tym pomóc bezpłatny guidebook dostępny pod poniższym linkiem:


Jak odkryć swoje wartości osobiste?


ebook "Jak odkryć wartości osobiste?"


W coraz lepszym poznawaniu siebie i szukaniu własnej drogi może Ci również pomóc wykonanie ćwiczenia Diagramu Ikigai. To kolejny krok, który możesz wykonać i w szczególności znaleźć odpowiedź na pytanie: czego świat potrzebuje i za co może Ci zapłacić? Być może wynikiem tego ćwiczenia będzie własna firma i pomysł na biznes! Więcej informacji nt. tego narzędzia rozwoju osobistego oraz link do bezpłatnego pobrania szablonu znajdziesz pod poniższym linkiem:


Diagram Ikigai - Diagram Venna Wyższego Celu


Diagram Ikigai


Warto również podkreślić, że dobrze byłoby mieć zaufanego przyjaciela, który pomoże Ci w poznawaniu siebie i będzie Ci towarzyszył w tej niesamowitej podróży. To oczywiście może być dobry coach - nie tylko coach kariery. To może być doświadczony mentor lub osoba, którą znasz i podziwiasz. Na naszym blogu znajdziesz wyczerpujący artykuł, który przynosi odpowiedź na pytanie Jak samodzielnie znaleźć mentora?


Ale to również może być Twój zaufany przyjaciel. Każda para innych oczu i uszu będzie bardzo cennym wsparciem. Bo pomoże Ci dostrzec opcje, których sam nie widzisz. Twój przyjaciel, ktoś kto Cię dobrze zna i dobrze Ci życzy, może być źródłem bardzo dobrego pomysłu. Jak widzisz, trudną ścieżką szukania pomysłu na życie nie musisz kroczyć sam.


Ponadto przegadanie sobie różnych spraw z inną osobą porządkuje nasze myśli. A jeśli prawdziwy przyjaciel potrafi powiedzieć Ci wprost bolesną prawdę - tym większa będzie korzyść i tym szybciej dotrzesz do swojej prawdy.


Teraz, po uporządkowaniu swojego obrazu, swoich wartości, potrzeb i zainteresowań, rozpoznaniu mocnych stron, umiejętności oraz wszystkiego tego w czym jesteś dobra i co naprawdę lubisz robić, możesz zacząć pracować nad projektem pt. "pomysł na karierę". Nie zapomnij jednak proszę, że nasze całe życie, to dużo więcej, niż życie zawodowe i rozwój kariery. Szukaj więc takiej pracy, która będzie zgodna ze świeżo uporządkowanymi wartościami osobistymi.


Być może poprowadzi Cię to do zmiany pracy. A być może Twoje życie zawodowe może rozwijać się powodzeniem w obecnej firmie i nie będzie potrzebne rozglądanie się na rynku pracy. Ważne jest, abyś miał jasno określone cele zawodowe, zarówno te krótkoterminowe, jak i długoterminowe. I proszę, nie zapominaj, że jedną z dostępnych opcji jest własna firma. Życie zawodowe nie musi oznaczać umowy o pracę i poszukiwania stanowisk na rynku pracy.


I tu mam dla Ciebie kolejne konkretne wsparcie. Na naszym blogu znajdziesz wyczerpujący artykuł, który krok po kroku poprowadzi Cię przez proces projektowania swojej ścieżki zawodowej.


Znajdziesz go pod poniższym linkiem:


Ścieżka kariery zawodowej - jak ją budować?


Ścieżka kariery zawodowej - jak ja budować?


Na koniec zachęcam Cię również do skorzystania z inspiracji, które zebraliśmy na liście cytatów o szczęściu, radości i szczęśliwym życiu. Pomogą Ci przełamać bezwładność i zrobić pierwszy najtrudniejszy krok. A w sytuacjach kryzysu ponowne do nich zajrzenie pomoże Ci wrócić na właściwy tor:


Mądre cytaty o szczęściu i radości


Mądre cytaty o życiu


Zobacz także:

Rozwój kariery zawodowej - jak to zaplanować?

Jak znaleźć dopasowaną do siebie pracę? W czym jesteś dobra?

Jak rozpocząć nową ścieżkę zawodową


Ikigai - japońska filozofia szczęścia. Diagram do wydruku

Medytacja w ruchu, np. w tańcu?

Moja pasja - praca, czy taniec? Kryzys wieku średniego


Przywództwo framingowe

Test i typy osobowości MBTI - ich wpływ na nasze zarobki

Intuicja - czym jest i jak ją rozwijać?

Jak czytać ludzi szybko?

Odporność na przeciwności. Coaching rezyliencji

Self-coaching - Poczucie Sprawczości

Samoświadomość a rozwój duchowy

Koło Życia w coachingu, pdf do wydruku

Droga do celu, czy cel - co jest ważniejsze

Samotność w tłumie. Coaching dla samotnych

Odporność psychiczna. Ile potrafisz znieść?

Rozwój osobisty - etapy rozwoju człowieka, kryzysy rozwojowe Eriksona

Medytacja uważności mindfulness

Jak radzić sobie z emocjami?

Co przynosi szczęście? Od czego zależy pogoda ducha?

Niedzielna Depresja - jak odzyskać sens życia?

Czy duchowość może być ucieczką od rzeczywistości?

Jak stawiać zdrowe granice? I co jeśli ktoś je łamie?

Ahimsa - nie przyczyniaj się do cierpienia

Projekcja swojego osobistego cienia - TED Video

Life Coaching - Jestem zajęty, więc jestem


Life Coaching, Kraków, kursy online

Jak powstają emocje - bezpłatny ebook pdf

183 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page