Jak sobie radzić z trudnym szefem –odc. 1


Empowerment Coaching Kraków Blog-Jak sobie radzić z trudnym szefem 1

Każdy z nas ma pewne preferencje związane z postrzeganiem świata, uczeniem się i sposobem podejmowania decyzji.  Uświadomienie sobie własnych preferencji, jak równiez znajomość preferencji osób, które są dla nas ważne może nam bardzo pomóc w relacjach międzyludzkich. Również w osiąganiu naszych zamierzonych celów.


Często mówimy o tym, że mamy do czynienia z “trudnym” szefem lub “trudnym” pracownikiem. Ale czy przypadkiem nie jest tak, że ta osoba myśli o nas dokładnie tak samo 🙂


Niejednokrotnie bowiem zdarza się, że spotykamy na swojej drodze osobę o krańcowo różnych preferencjach i dlatego tak trudno jest nam się porozumieć. Czasami jesteśmy na siebie skazani i musimy współpracować, tolerować się – zwłaszcza w pracy. Często jesteśmy od takiej osoby wręcz zależni.


Jak sobie radzić z trudnym szefem

Dlatego też w kolejnych odcinkach tego cyklu postaram się opowiedzieć o tych obszarach, które mogą być dla nas najważniejsze w naszym życiu zawodowym. I również o tym, jak radzić sobie z  rożnicami.


Umówmy się, że bohaterem naszych opowieści bedzie beznadziejny szef. Ale te same zasady stosują się do podwładnych, klientów, a nawet członków rodziny.

Poznaj poziom szczegółowości preferowany przez szefa

Znajomość tej preferencji może mieć ogromny wpływ na naszą skuteczność w pracy. Są ludzie, którzy potrzebują dużej ilości szczegółów. Inni natomiast wręcz przeciwnie. Pierwsi skupiają się na poszczególnych krokach i szczegółowo opracowanych procedurach. Drudzy są zainteresowani głównie koncepcją, pomysłem, kontekstem. Szczegóły ich po prostu nudzą.


Nasze preferencje generalnie rozciągają się na skali continuum, jednakże człowiek nie byłby sobą, gdyby nie spróbował tego zmierzyć i nazwać. Wg badań* statystyczny rozkład preferencji w tym obszarze przedstawia się następująco:


15% - “detaliści”

25% - “zrównoważeni” (zainteresowani zarówno szczegółami, jak i “big picture”)

60% - “big picture”

Mamy tu więc pierwszą podpowiedź, że statystycznie rzecz biorąc, dużo częściej spotykamy osoby zaintersowane “ogółem”, niż “szczegółem”.


Oto przykład wypowiedzi osób z każdej kategorii relacjonujących to samo zdarzenie:


Detalista