4 niezwykle proste rzeczy, które dają więcej szczęścia, niż zakupyPonad 165 milionów Amerykanów planuje robić zakupy w weekend trwający od Święta Dziękczynienia do Cyberponiedziałku. Ale czy rozważyłbyś . . . zrobienie czegoś innego? Badania sugerują, że doświadczenia — takie jak wędrówka po lesie lub kolacja z przyjaciółmi — są ostatecznie bardziej satysfakcjonujące niż posiadanie rzeczy.


Jeśli uda ci się kupić coś w Black Friday, jakiekolwiek szczęście, które ten zakup Ci zapewni, będzie prawdopodobnie bardziej ulotne niż przeżycie jakiegoś niezapomnianego doświadczenia.

A jeśli kupujesz na prezent dla kogoś, lepiej wydaj pieniądze, aby stworzyć z nim wspólne doświadczenie.


Odnosimy sukcesy i kupujemy rzeczy, które mają nas uszczęśliwić. Ale tylko na chwilę." - powiedział Thomas Gilovich, profesor psychologii na Cornell University, który bada ten temat. W swoich badaniach wykazał, że doświadczenia przynoszą trwalsze korzyści, mimo że przedmioty pozostają w naszym posiadaniu.


Łatwiej jest też porównywać dobra materialne z tym, co posiadają inni ludzie i przez to odczuwać brak - np. nowoczesnej technologii. Ale jest mniej prawdopodobne, że porównamy z kimś innym naszą wyprawę w góry.


Jednym z największych powodów, dla których doświadczenia prowadzą do bardziej trwałej satysfakcji niż dobra materialne, jest ich wartość społeczna – fakt, że spędzasz czas z innymi ludźmi. Fakt, że angażujesz się w interakcje społeczne, mówisz ludziom o twoich doświadczeniach, nawet po ich przeżyciu.– twierdzi Amit Kumar, adiunkt marketingu i psychologii na University of Texas w Austin, który pracował z Gilovichem jako doktorant.


4 proste rzeczy, które dają więcej szczęścia, niż zakupy


Badacze skupili się na porównaniu wpływu doświadczeń, takich jak wakacje czy udział w spektaklu, z zakupami dóbr materialnych. Oto cztery doświadczenia, które wg badań generują trwałe poczucie szczęścia.


1. PO PROSTU IDŹ DO PARKU

Wiele badań sugeruje, że jednym z niezwykle prostych sposobów na poczucie szczęścia jest spędzanie czasu na łonie natury. W jednym z badań osoby, które wybrały się na spacer po terenie naturalnym, odczuwały więcej pozytywnych emocji i mniej niepokoju, niż osoby, które spacerowały po terenie miejskim.


Jeśli nie możesz dotrzeć do dzikiej przyrody, inne badanie wykazało, że spędzanie czasu w zielonym obszarze miejskim również pomaga. Nawet samo siedzenie na łonie natury ma swoje zalety. Badania nad „kąpielami w lesie” — japońską praktyką spędzania czasu na łonie natury i zauważania widoków, dźwięków i zapachów — pomagają radykalnie zmniejszyć stres.


"Spacer na łonie natury wiąże się ze spadkiem ciśnienia krwi i poprawą fizjologicznych wskaźników spokoju i zadowolenia" – potwierdza Emiliana Simon-Thomas, Dyrektor ds. nauki w Greater Good Science Center.