top of page

Prosty przepis na szczęście i szczęśliwe życiePonad 165 milionów Amerykanów planuje robić zakupy w weekend trwający od Święta Dziękczynienia do Cyberponiedziałku. To jest ich przepis na szczęście. Ale czy rozważyłbyś ... zrobienie czegoś innego?


Jeśli uda ci się kupić coś w Black Friday, jakiekolwiek szczęście, które ten zakup Ci zapewni, będzie prawdopodobnie bardziej ulotne niż przeżycie jakiegoś niezapomnianego doświadczenia.

A jeśli kupujesz na prezent dla kogoś, lepiej wydaj pieniądze, aby stworzyć z nim wspólne doświadczenie.


Odnosimy sukcesy i kupujemy rzeczy, które mają nas uszczęśliwić. Ale tylko na chwilę." - powiedział Thomas Gilovich, profesor psychologii na Cornell University, który bada ten temat. W swoich badaniach wykazał, że doświadczenia przynoszą trwalsze korzyści, mimo że przedmioty pozostają w naszym posiadaniu.


Łatwiej jest też porównywać dobra materialne z tym, co posiadają inni ludzie i przez to odczuwać brak - np. nowoczesnej technologii. Ale jest mniej prawdopodobne, że porównamy z kimś innym naszą wyprawę w góry.


Jednym z największych powodów, dla których doświadczenia prowadzą do bardziej trwałej satysfakcji niż dobra materialne, jest ich wartość społeczna – fakt, że spędzasz czas z innymi ludźmi. Fakt, że angażujesz się w interakcje społeczne, mówisz ludziom o twoich doświadczeniach, nawet po ich przeżyciu.– twierdzi Amit Kumar, adiunkt marketingu i psychologii na University of Texas w Austin, który pracował z Gilovichem jako doktorant.


Poznaj cztery rzeczy i prosty przepis na szczęśliwe życie.


Przepis na szczęście - 4 proste rzeczy, które dają więcej zadowolenia, niż zakupy


Badacze skupili się na porównaniu wpływu doświadczeń, takich jak wakacje czy udział w spektaklu, z zakupami dóbr materialnych. Oto cztery doświadczenia, które wg badań generują trwałe poczucie szczęścia.


1. PO PROSTU IDŹ DO PARKU

Wiele badań sugeruje, że jednym z niezwykle prostych sposobów na poczucie szczęścia jest spędzanie czasu na łonie natury. W jednym z badań osoby, które wybrały się na spacer po terenie zielonym, odczuwały więcej pozytywnych emocji i mniej niepokoju, niż osoby, które spacerowały po terenie miejskim.


Jeśli nie możesz dotrzeć do dzikiej przyrody, inne badanie wykazało, że spędzanie czasu w zielonym obszarze miejskim również pomaga. Nawet samo siedzenie na łonie natury ma swoje zalety. Badania nad „kąpielami w lesie” — japońską praktyką spędzania czasu na łonie natury i zauważania widoków, dźwięków i zapachów — pomagają radykalnie zmniejszyć stres.


"Spacer na łonie natury wiąże się ze spadkiem ciśnienia krwi i poprawą fizjologicznych wskaźników spokoju i zadowolenia" – potwierdza Emiliana Simon-Thomas, Dyrektor ds. nauki w Greater Good Science Center.


Kolejne, niedawno przeprowadzone badanie, określiło, ile czasu spędzonego w naturze przynosi korzystny efekt. Okazuje się, że spędzanie około dwóch godzin tygodniowo na łonie natury sprawia, że ludzie o 20% częściej deklarują, że są bardzo zadowoleni ze swojego życia, niż ludzie, którzy nie spędzają czasu na zewnątrz. W wyniku tego kilka stanów USA, od Oregonu po Minnesotę, udostępnia teraz bezpłatny wstęp do parków stanowych w Black Friday.

2. SPOTKAJ SIĘ Z PRZYJACIELEM

Spotykanie się ze znajomymi to niezawodny przepis na poprawienie nastroju. Jedno z ostatnich badań wykazało, że dotyczy to nawet introwertyków. W badaniu, w którym introwertycy przez tydzień zachowywali się jak ekstrawertycy, ich nastrój się poprawił.


W innym, trwającym miesiąc, badaniu wykazano, że trzy interakcje towarzyskie więcej niż zwykle wystarczyły do tego, by ludzie czuli się szczęśliwsi. Trwające od dziesięciolecia badanie Harvarda, które śledzi ludzi przez całe ich życie, również pokazuje, że utrzymywanie trwałych relacji jest kluczem do szczęśliwego życia.


3. ZRÓB COŚ KREATYWNEGO

Poświęcanie czasu na robienie czegoś twórczego — niezależnie od tego, czy masz talent artystyczny — sprawia, że czujemy się lepiej i mamy więcej energii. W badaniu z 2016 r. przeprowadzonym w Nowej Zelandii, w którym poproszono setki osób o prowadzenie dzienników opisujących sposób spędzania czasu i towarzyszących mu nastrojów - znacznie częściej zanotowano dobre samopoczucie po dniach, w których nastąpiło zaangażowanie w twórczą aktywność. A w niektórych przypadkach tworzenie sztuki lub muzyki prowadziło do „stanu flow” lub stanu skupienia, który pozwalał stracić poczucie czasu.

4. RUSZAJ SIĘ FIZYCZNIE!

Nawet niewielka ilość ćwiczeń fizycznych sprawia, że ludzie czują się szczęśliwsi. Niedawno opublikowany przegląd wielu badań wykazał, że ćwiczenie tylko raz w tygodniu lub tylko przez 10 minut każdego dnia wystarcza, by czuć się bardziej szczęśliwym od tych, którzy nie ćwiczą.


Inne niedawne badanie wykazało, że ćwiczenia fizyczne mogą uszczęśliwiać ludzi bardziej, niż pieniądze. Po przeanalizowaniu zachowania 1,2 miliona osób wykazano, że ludzie, którzy regularnie ćwiczyli, byli tak szczęśliwi, jakby zarobili 25 000 dolarów więcej.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu, jak można się spodziewać, są jeszcze lepsze (patrz przykład dotyczący chodzenia do parku). W kolejnym projekcie badawczym, poproszono ludzi o zgłaszanie sms-em, swojego aktualnego nastroju. Okazało się, że ćwiczenia na świeżym powietrzu są jedną z czynności najbardziej związanych ze szczęściem.


Ten stan trwa bardzo długo, podczas ćwiczeń pojawia się impuls, który utrzymuje się przez wiele godzin po ćwiczeniach”. – komentuje Simon-Thomas.


"Wolontariat to kolejna aktywność związana ze szczęściem" - mówi Simon-Thomas, podobnie jak ćwiczenia uważności. A jeśli zdecydujesz się na zakupy, są sposoby, aby cieszyć się tym bardziej – iść na nie z kimś innym, zamiast wpatrywać się w Amazon na własną rękę i koncentrować się na kupowaniu prezentów.


Organizowanie prezentów dla innych ludzi wiąże się z większą korzyścią dla twojego dobrego samopoczucia i trwałego szczęścia, niż kupowanie dla siebie” – twierdzi Simon-Thomas.


źródło: https://www.fastcompany.com/90436345/4-incredibly-simple-things-happiness-scientists-say-you-should-do-instead-of-buying-things


Zobacz także:

Odporność psychiczna. Ile potrafisz znieść?


89 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


Post: Blog2_Post
bottom of page