Coaching online rewolucjonizuje rozwój przywództwa


FICO Development Journey by Bersin

Coaching online stał się gorącym rynkiem i całkowicie zakłóca rozwój przywództwa. Firmy takie jak BetterUp, Torch, CoachHub, Bravely, SoundingBoard, Pluma (należący do Skillsoft) i Ezra są teraz jednymi z najszybciej rozwijających się dostawców na rynku szkoleń (i HR Tech).


BetterUp, wyraźny lider rynku, jest obecnie wyceniany na ponad 4 miliardy dolarów i przygotowuje się do wejścia na giełdę. CoachHub właśnie otrzymał 80 milionów dolarów finansowania, SoundingBoard 30 milionów dolarów, Torch 25 milionów dolarów (i przejął Everwise), Pluma została przejęta przez Skillsoft, a Bravely właśnie zebrał 15 milionów dolarów.


Dlaczego te wszystkie pieniądze trafiają do tej przestrzeni?


Jest popyt, a to są wyjątkowo dobre modele biznesowe. Pomyśl przez chwilę o tym, jak działa taka sieć coachingowa: sprzedawca przyciąga i szkoli setki, a nawet tysiące coachów; sprzedawca buduje inteligentny system dopasowywania oparty na sztucznej inteligencji, a korporacje kupują subskrypcje. Nie różni się to od Ubera czy Lyfta: sprzedawcą jest firma zajmująca się głównie sprzedażą i technologią. Usługę realizuje coach.


Dla zespołów HR i liderów coaching online jest sprawdzoną inwestycją o wysokiej wartości. Bravely chce, aby każdy pracownik firmy miał coacha. Torch i SoundingBoard integrują coaching z programami rozwoju przywództwa firmy. BetterUp oferuje model osobowości, a także coachów dedykowanych przywództwu sprzedaży, ogólnemu zarządzaniu i dobremu samopoczuciu (ang. wellbeing). Większość dostawców oferuje oceny 360 i inne systemy informacji zwrotnej.


Historie kupujących brzmią wspaniale.


Chevron wdrożył teraz BetterUp dla wszystkich swoich przełożonych i menedżerów na całym świecie i informuje w swoim raporcie, że 94% menedżerów znalazło tam wysoką wartość. Dzięki Kręgom Coachingowym BetterUp (to grupy pracowników, które spotykają się w celu omówienia odporności psychicznej, nawigowania w zmianach, produktywności itp.) przeciętny menedżer nawiązał również dzięki temu programowi pięć nowych relacji zawodowych.


Zendesk, klient Torch, włączył coaching i mentoring do swojego programu przywództwa. Z wynikami nawet lepszymi niż Chevron. Zendesk ujawnił, że 93% uczestników podobał się ten program, a podobne 93% uczestników stwierdziło, że pomógł im poprawić ich zdolności przywódcze w pracy.


Chociaż na początku byłem sceptycznie nastawiony do tego rynku, teraz postrzegam go jako istotną część szkolenia korporacyjnego.


Cały rynek rozwoju przywództwa (rynek o wartości 16 miliardów dolarów z mnóstwem staromodnych programów szkoleniowych) jest gotowy na zakłócenia, a coaching podsyca ten ogień.Wartościowy dla osób fizycznych, liderów i firm

Branża korporacyjnego uczenia się jest wypełniona kreatywnymi pomysłami. Dziś widzimy dostawców takich jak Mursion i STRIVR, którzy dostarczają rozwiązania VR i Metaverse dla liderów. Dostawcy, tacy jak Harvard Publishing, DDI, Ken Blanchard i LinkedIn Learning, zapewniają samouczek online na prawie każdy temat. Szybko rozwijające się startupy, takie jak Hone i Modal, oferują programy na żywo i warsztaty w nowych doświadczeniach online.


Ale pod tym wszystkim kryje się fakt, że kwestie związane z przywództwem, zarządzaniem i zachowaniem w pracy są często osobiste i prywatne dla każdej osoby. Wszyscy przechodzimy przez wyzwania w pracy, a często największym problemem, jaki mamy, jest samoświadomość.


Dlaczego na przykład to spotkanie nie poszło dobrze? Czy to ja? Czy źle zrozumiałem pytanie tej osoby? Czy jestem po prostu zestresowany? Co mogę zrobić, aby następnym razem poprawić?


Innymi słowy, rozwój przywództwa to osobista podróż, a nie tylko wiele tematów ze szkoły biznesu. Wszyscy w pewien sposób jesteśmy liderami i czasami potrzebujemy kogoś, z kim można porozmawiać o naszych osobistych wyzwaniach w pracy. Na tym polega coaching.


Coachowie są przeszkoleni i certyfikowani, większość z nich zajmowała stanowiska kierownicze lub wyższe i wiedzą, jak zadawać pytania, słuchać i prowadzić ludzi do rozwiązań. Coaching to absolutnie cos innego, niż pójście na szkolenie.


W tradycyjnym (lub internetowym) programie szkoleniowym „konsumujesz” informacje lub porady. Podczas sesji coachingowej uświadamiasz sobie, że stoisz przed wyzwaniem i masz okazję być bezbronnym. Nic dziwnego, że coaching jest teraz tak popularny. Wszyscy potrzebujemy pomocy w pracy, życiu, dobrym samopoczuciu i równowadze.


Coaching może być spersonalizowany, samodzielny i rozwojowy. Lub może być ukierunkowany, strategiczny i skoncentrowany na biznesie. Wiele firm, na przykład, koncentruje swoje inwestycje w coaching na konkretnych strategiach. Na przykład firma Chevron wykorzystała BetterUp do ponownego opracowania procesu zarządzania wydajnością, poprawy elastyczności i rezyliencji w zmianie oraz umożliwienia menedżerom budowania szerszych sieci wewnętrznych (ang. networking).


Jak ujął to jeden z uczestników programu w Chevron:


„Dzięki coachingowi 1-1, uzupełnionemu artykułami, filmami i ćwiczeniami, zmieniło się całe moje życie. Jestem bardziej skuteczna, usatysfakcjonowana i pewna siebie, będąc liderem, jakiego potrzebuje Chevron”.

Inny uczestnik stwierdził:


„Dzięki temu doświadczeniu wierzę, że jestem lepszym słuchaczem i mogę pokazać innym, że cenię ich opinię. Stałem się bardziej pewny siebie w udzielaniu informacji zwrotnych i bardziej słucham, gdy rozmawiam z moimi bezpośrednimi podwładnymi”.

Są to ważne doświadczenia związane z samorozwojem.


Coaching formalnie zaprojektowany w programie przywództwa

Wielu dostawców (Torch, SoundingBoard) koncentruje się na wykorzystaniu coachingu (i mentoringu w przypadku Torch) w formalnym programie rozwoju przywództwa. To wzbogaca podróż przywódczą i tworzy nowy poziom procesu samopoznania.


Tradycyjny rozwój przywództwa to wieloletni program, który obejmuje szkolenia, seminaria eksperckie, edukację kadry kierowniczej, rotację stanowisk, oceny 360 i informacje zwrotne. Coaching jest często używany tylko do rozwiązywania problemów.


Teraz, dzięki modelowi coachingu online, firmy mogą zintegrować coaching (i mentoring) z formalnym programem dla każdego.


W tym podejściu specjalizuje się Torch. Np. FICO (firma zajmująca się scoringiem kredytowym) rozwija setki liderów poprzez czteropoziomowy program. Korzystając z platformy i rozwiązania Torch, integrują coaching (profesjonalni coachowie zewnętrzni) i mentoring (wewnętrzni liderzy biznesu) bezpośrednio w programie rozwojowym.Demokratyzacja coachingu

Kiedy po raz pierwszy zacząłem pracować jako analityk, natknąłem się na wiele dużych firm (dokładnie pamiętam BAE Systems), które wydawały 2 000-3 000 USD na jedną sesję coachingową dla kadry kierowniczej. Firmy te zatrudniły specjalnie wybranych coachów do rozwoju wyższej kadry kierowniczej, poprawy wydajności i rozwiązywania problemów. Coaching był drogi, racjonowany i zarezerwowany dla najlepszych dostawców (np. firmy takie jak Korn Ferry, RHR International, Ezra, CCL i AiiR)


Nowy rynek demokratyzuje to rozwiązanie. Każdy pracownik, każdy kierownik i każdy menedżer może teraz mieć coacha. Kiedy prowadzisz interesy z dostawcami wymienionymi na początku tego artykułu, koszty za jedną sesję mogą wynosić tylko 200 USD, co pozwala firmom inwestować w coaching dla wszystkich.


Za tym rynkiem kryje się ważna branża certyfikacji cochów (International Coaching Federation), rozwój coachów (World Business and Executive Coach Summit) oraz wsparcie ze strony dostawców (Bravely, Torch, SoundingBoard i BetterUp nieustannie szkolą swoich coachów).