Intuicja - jak porzucić overthinking i zacząć ufać swoim przeczuciom?


Empowerment Caching Krakow Blog-Intuicja

Intuicja jest często deprecjonowana i odrzucana jako mistyczna lub niewiarygodna. Ale tak naprawdę ma ona głębokie neurologiczne podstawy. Kiedy podchodzisz do decyzji intuicyjnie, twój mózg współpracuje z instynktem, aby szybko ocenić wszystkie twoje wspomnienia, doświadczenia, osobiste potrzeby i preferencje, a następnie podejmuje decyzję najmądrzejszą w danym kontekście.


Autorka poniższego artykułu, Melody Wilding, oferuje strategie, które umożliwiają korzystanie ze swojej intuicji jako pomocnego narzędzia do podejmowania decyzji, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym:


1) Odróżnianie przeczucia od strachu,

2) Rozpoczynanie od podjęcia drobnych decyzji,

3) Testowanie swoich wyborów,

4) Stosowanie szybkiego testu oceny

5) Powracanie do swoich wartości.


 

Przeczucie, instynkt, głębsza wiedza. Istnieje wiele nazw intuicji lub zdolności do natychmiastowego zrozumienia czegoś bez świadomego rozumowania. Innymi słowy, przychodzą do ciebie odpowiedzi i rozwiązania, ale możesz nie wiedzieć dokładnie, dlaczego i jak.


W dobie Big Data ufanie własnemu przeczuciu często ma złą reputację. Intuicja — termin używany w odniesieniu do intuicji w badaniach — jest często odrzucany jako mistyczny lub niewiarygodny.


Chociaż prawdą jest, że intuicja może być omylna, badania Deloitee pokazują, że połączenie intuicji z analitycznym myśleniem pomaga podejmować lepsze, szybsze i dokładniejsze decyzje oraz daje więcej pewności w dokonywaniu wyborów niż poleganie na samym intelekcie. Jest to szczególnie ważne, gdy masz tendencję do nadmiernego zastanawiania się (ang. overthinking) lub gdy nie ma jednej wyraźnej, „poprawnej” opcji.


W rzeczywistości ankiety przeprowadzone wśród kadry kierowniczej pokazują, że większość liderów wykorzystuje uczucia i doświadczenie podczas radzenia sobie z kryzysami. Nawet marynarka wojenna USA zainwestowała miliony dolarów, aby pomóc marynarzom i piechocie morskiej udoskonalić ich szósty zmysł, właśnie dlatego, że intuicja może zastąpić intelekt w sytuacjach o wysokiej stawce, takich jak pole bitwy.

Naukowe podstawy intuicji

Intuicja ma głębokie neurologiczne podstawy. Naukowcy nie bez powodu nazywają żołądek „drugim mózgiem”. W całym przewodzie pokarmowym znajduje się rozległa sieć neuronowa składająca się ze 100 milionów neuronów. To więcej neuronów niż znajduje się w rdzeniu kręgowym, co wskazuje na niesamowite zdolności do przetwarzania informacji przez jelita.


Kiedy intuicyjnie podchodzisz do decyzji, twój mózg współpracuje z instynktem, aby szybko ocenić wszystkie twoje wspomnienia, przeszłe nauki, osobiste potrzeby i preferencje, a następnie podejmuje najmądrzejszą decyzję w danym kontekście. W ten sposób intuicja jest formą emocjonalnych i empirycznych danych, które liderzy muszą cenić.


Nawet jeśli nie korzystasz świadomie ze swojej intuicji, prawdopodobnie codziennie doświadczasz z niej korzyści. Każdy wie, jak to jest "czuć dziurę w żołądku", kiedy podejmujesz trudną decyzję.


To instynkt mówi głośno i wyraźnie. Na przykład, jeśli jesteś menedżerem, umiejętność „czytania” swoich bezpośrednich podwładnych pozwala Ci wyczuć, kiedy są zdemotywowani i podjąć kroki, aby ponownie ich zaangażować. Podobnie wykonanie „odwołania się do instynktu” w projektowaniu nowego produktu może skierować proces twórczy we właściwym kierunku.

Jak korzystać z intuicji w procesie podejmowanai decyzji

Liderzy, którzy identyfikują siebie jako wysoko wrażliwych, mają silniejsze odczucia intuicyjne niż większość, ale zostali również zniechęceni do korzystania z tych danych sensorycznych.

Cecha wysokiej wrażliwości przyczynia się do głębszego postrzegania, przetwarzania i syntezy informacji, w tym danych o światach emocjonalnych innych.


Oznacza to, że Twoja intuicja jest bardziej rozwinięta niż większość innych ludzi, ponieważ stale dodajesz nowe dane do swojego banku wiedzy o świecie i sobie. Jedynym problemem jest to, że prawdopodobnie nauczono cię dewaluować tę siłę w sobie.


Dobrą wiadomością jest to, że intuicja jest jak mięsień — można ją wzmocnić celową praktyką.


Oto kilka sposobów, aby zacząć wykorzystywać swoją intuicję jako narzędzie pomocne do podejmowania właściwych decyzji.

Odróżnij intuicję od strachu

Strachowi zwykle towarzyszą cielesne odczucia zwężania lub minimalizowania. Możesz czuć się spięty, spanikowany lub zdesperowany. Strach ma popychającą energię, jakbyś próbował coś wymusić lub wybrać opcję, ponieważ chcesz uniknąć groźby, odrzucenia lub kary. Strach jest również zdominowany przez samokrytyczne myśli, które skłaniają cię do ukrycia się, dostosowania się lub kompromisu.


Z drugiej strony intuicja ma energię przyciągania, tak jakby twój wybór kierował cię w kierunku twojego najlepszego interesu, nawet jeśli oznacza to podejmowanie ryzyka lub poruszanie się wolniej niż inni. Towarzyszy temu zwykle uczucie podniecenia i oczekiwania lub łatwości i zadowolenia. Fizycznie, instynkty zwykle powodują, że twoje ciało się relaksuje. Dzięki intuicji twój wewnętrzny głos jest bardziej ugruntowany i mądry, jak dobry mentor.

Rozpocznij od podejmowanai drobnych decyzji

Wybierz strój, który do Ciebie przemówi, nie ważąc zbyt wielu zmiennych. Podnieś rękę i zabierz głos na spotkaniu bez cenzurowania siebie. Podejmowanie szybkich, zdecydowanych działań z małymi konsekwencjami sprawia, że swobodnie korzystasz z intuicji. Zaczynając od małych rzeczy, łagodzisz uczucie przytłoczenia i możesz stopniowo wspinać się w kierunku większych, podejmowanych pod większym naciskiem decyzji z większym zaufaniem do siebie. To podejście jest skuteczne, ponieważ buduje twoją tolerancję na stres lub zdolność do emocjonalnej regulacji w obliczu dyskomfortu.

Testuj swoje wybory

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz używać swojej intuicji, decyzje mogą nie przychodzić Ci szybko. Zamiast stosować overthinking, odgrywaj role. Przez dwa do trzech dni zachowuj się tak, jakbyś wybrał opcję A, na przykład szansę w nowej branży. Obserwuj, jak myślisz, co czujesz. Następnie przez kolejne dwa lub trzy dni wypróbuj opcję B, powiedzmy pozostanie na obecnej ścieżce kariery. Pod koniec eksperymentu zrób podsumowanie swoich reakcji. Symulacja wyniku może wiele powiedzieć o wyniku, którego naprawdę chcesz i wskazać która decyzja będzie dla Ciebie najlepsza. Możesz także spróbować rzucić monetą i zobaczyć, co myślisz o odpowiedzi. Jeśli wypadł orzeł i przypisana do niego opcja, czy odczuwasz radość i ulgę czy też martwisz się i boisz?


Stosuj test oceny błyskawicznej

Poleganie na szybkim poznaniu lub cienkim krojeniu może pozwolić mózgowi na podejmowanie decyzji bez nadmiernego myślenia i wzmocnić zaufanie do intuicji. Spróbuj tego za pomocą „testu oceny błyskawicznej”. Napisz na kartce pytanie typu „czy skorzystanie z promocji sprawi, że będę szczęśliwy?” Wymień tak lub nie pod pytaniem, al eniczego nie zaznaczaj. Zostaw w pobliżu długopis. Po kilku godzinach wróć do tej kartki i od razu zakreśl swoją odpowiedź. Może to nie być odpowiedź, którą lubisz, zwłaszcza jeśli pytanie jest ważene. Ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ten sposób ​​zmusiłeś się do uczciwej odpowiedzi.


Wróć do swoich wartości.

Twoje podstawowe wartości reprezentują to, co jest dla Ciebie najważniejsze. Przykłady obejmują wolność, różnorodność, stabilność, rodzinę lub spokój. Powiedzmy, że czujesz się wzburzony po długim dniu w pracy, kiedy nic nie poszło po Twojej myśli. Twoje podstawowe wartości mogą pomóc ci wskazać źródło frustracji i lepiej ją zrozumieć. Na przykład, być może cenisz szczerość, a napięcie jest spowodowane tym, że nie dzielisz się swoimi prawdziwymi uczuciami w ważnej sprawie. Korzystając ze swoich wartości, możesz dowiedzieć się, co jest wewnętrznie nieodpowiednie i uzyskać odpowiednią perspektywę spojrzenia na daną sytuację.


Poświęć chwilę dzisiaj, aby zastanowić się, jakie mogą być Twoje3 najważniejsze wartości. Następnym razem, gdy będziesz miał trudności z podjęciem decyzji, zadaj sobie pytanie: „które działanie lub decyzja zbliża Cię do tych podstawowych wartości?” Wchodzenie do wnętrza może pomóc w rozwiązaniu wewnętrznego napięcia, które prowadzi do mentalnych pętli.


Na koniec pamiętaj, że intuicja nie może się rozwijać w ruchliwych, stresujących środowiskach. Daj swojemu umysłowi przestrzeń do wędrówek i nawiązywania w mózgu nowych połączeń.


Pamiętaj, chociaż intuicja nie jest idealna, jest to również narzędzie do podejmowania decyzji, którego prawdopodobnie w tej chwili nie wykorzystujesz wystrczająco dobrze. Wypróbuj te strategie, a prawdopodobnie zdziwisz się, gdy odkryjesz, że Twoje przeczucie jest potężniejszym narzędziem do podejmowania decyzji, niż mogłeś sobie wyobrazić.


 

Autorką artykułu jest