top of page

Cytaty o wartościach w życiu. Trudne decyzje


Cytaty o wartościach w życiu - 1  - Empowerment Coaching Blog

Uporządkowane i klarowne wartości osobiste działają jak kompas, który pewnie prowadzi nas przez życie, zwłaszcza w sytuacjach trudnych. Poniższe aforyzmy i cytaty o wartościach w życiu człowieka pokazują jak ważne jest uświadomienie sobie wyznawanych przez siebie wartości.


Bo najgorszą z możliwych opcji jest brak jasności nt. wartości, którymi kierujemy się w życiu. Wtedy nasze postępowanie może być trudne do zrozumienia przez nas samych, a równocześnie możemy bardzo łatwo podlegać manipulacj innych osób.


Zebrane tu złote myśli o wartościach pochodzą z bardzo różnych źródeł i okresów historycznych. Bez względu na rasę, religię, płeć czy też wykonywany zawód, autorzy sentencji nt. wartości podkreślają ich ogromne znaczenie w życiu człowieka. I w ten sposób można śmiało powiedzieć, że złote myśli o wartościach to równocześnie cytaty, aforyzmy o wartości człowieka. Bo jakość zasad moralnych wyznacza de facto wartość człowieka. Cytaty to tylko pierwszy krok.


Jedną z największych korzyści wynikających z uporządkowania swoich wartości jest znaczne uproszczenie życia. Bo dzięki temu zaczynamy jasno zdawać sobie sprawę co jest najważniejsze w życiu i lepiej podejmujemy trudne decyzje. Cytaty, aforyzmy, to dopiero początek. Dlatego też w dalszej części tego posta znajdziesz link do pobrania bezpłatnego ebooka, który poprowadzi Cię przez proces odkrywania 10 najważniejszych wartości osobistych.


A to może mieć szczególne znaczenie we współczesnym świecie - pełnym szumu, hałasu, pośpiechu i chaosu. I dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie Ci podejmować decyzje - zwłaszcza te trudne decyzje. Cytaty tu zebrane pomagają przedrzeć się przez hałas dzisiejszego świata i odnaleźć swoją klarowną ścieżkę.


Zapraszamy więc na początek do refleksji nad sentencjami o wartościach życiowych.


Cytaty o wartościach w życiu człowieka

Ludzie znają dziś cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego. - Oscar Wilde


Nie ucz dziecka jak być bogatym. Naucz je jak być szczęśliwym. Gdy dorośnie, będzie znało wartości, a nie ceny.

- Autor nieznany


Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło. - Ryszard Kapuściński


Odkryłam, że tak długo, jak mocno trzymam się swoich przekonań i wartości oraz kieruję się własnym moralnym kompasem, jedyne oczekiwania, których potrzebuję, są moje własne. - Michelle Obama


Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto. - Władysław Bartoszewski


Podstawowe wartości człowieka są jak korzenie drzewa. Można je dostrzec, kopiąc głęboko, albo rozpoznać po owocach.

- Thomas S. Monson


Jeśli nie masz wartości, jeśli nie masz szacunku dla innych, to nie będziesz żył w pokoju, harmonii i szczęściu.

– Dalai Lama


Nie podoba mi się wyniosłość, nie podobają mi się ludzie, którzy stawiają siebie wyżej od innych. Mam ochotę dać im rubla i powiedzieć: jak się dowiesz, ile jesteś wart, to wrócisz i oddasz resztę.

- Lew Tołstoj


Wartości nas definiują. Są naszym charakterem. To nie są tylko słowa; to jest to, co robimy i jak działamy; to, w co wierzymy; to, co jest dla nas najważniejsze. Wartości kierują naszym życiem i pomagają nam podejmować ważne decyzje dotyczące tego, co jest dla nas najważniejsze. Wszyscy mamy wartości, którymi żyjemy, i są to zasady, które pomagają nam podejmować decyzje, gdy życie staje się trudne lub skomplikowane.

- Sheryl Sandberg


Uczciwość to wybieranie odwagi nad wygodą; wybieranie tego, co jest właściwe, a nie tego, co jest zabawne, szybkie lub łatwe; i decydowanie się na praktykowanie naszych wartości, zamiast po prostu je wyznawać.

- Brene Brown


Dobre wartości są jak magnes – przyciągają dobrych ludzi. - John Wooden


Dobre wartości są jak odciski palców. Nikt nie jest taki sam, ale zostawiasz je na wszystkim, co robisz.

– Elvis Presley


Jeśli nie trzymasz się swoich wartości podczas trudnych czasów, to nie są one wartościami, lecz hobby. - Job Stewart


W wojnie – stanowczość

W klęsce – hart ducha

W zwycięstwie – wielkoduszność

W pokoju – dobra wola.

- Winston Churchill


Kiedy twoje wartości są dla ciebie jasne, podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze.

- Roy E. Disney


Niemała mądrość mądrze mówić, lecz największa – mądrze czynić. - Andrzej Maksymilian Fredro


Prawda jest najcenniejszą wartością, jaką posiadamy. Dlatego też posługujemy się nią oszczędnie.

- Mark Twain


Dobro jest dobrem, nawet gdy nikt go nie czyni. Zło jest złem, nawet gdy wszyscy je czynią.

- Augustyn z Hippony


Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.

- Mahatma Gandhi


Bliźni: ludzie widziani z blika i traktowani z dystansu.

- Wojciech Bartoszewski aforyzmy


Czytamy poezję, bo należymy do gatunku ludzkiego. A gatunek ludzki przepełniony jest namiętnościami. Oczywiście, medycyna, prawo, bankowość, to dziedziny niezbędne, by utrzymać nas przy życiu. Ale poezja, romans, miłość, piękno? To wartości, dla których żyjemy.

- Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie umarłych poetów


Z domu rodzinnego wyniosłem wiarę i takie wartości jak honor, praca, uczciwość, lojalność. Nie byłbym tym, kim jestem, gdyby nie rodzina. Tymczasem przybywa rozwodów, co bierze się z pragnienia użycia jak najwięcej się da, czyli egoizmu. Liczy się tylko „ja, ja i jeszcze raz ja”. To prowadzi do tragicznych sytuacji, czyli rozpadu rodziny.”

- Franciszek Pieczka


Deklaracja misji nie jest czymś, co piszesz z dnia na dzień, ale zasadniczo deklaracja misji staje się twoją konstytucją, solidnym wyrazem twojej wizji i wartości. Staje się kryterium, według którego mierzysz wszystko inne w swoim życiu.

- Stephen Covey


Troszcz się bardziej o swój charakter niż o reputację, ponieważ twój charakter jest tym, kim naprawdę jesteś, podczas gdy twoja reputacja jest jedynie tym, za co inni cię uważają.

- Ralph Waldo Emerson


Nie wiem, co jest kluczem do sukcesu, ale kluczem do klęski jest chcieć zadowolić wszystkich.

- Bill Cosby


W życiu istnieje cierpienie… I są porażki. Nikt nie może ich uniknąć. Ale lepiej przegrać część bitew w zmaganiach o swoje marzenia, niż zostać pokonanym, nawet nie wiedząc, o co walczysz.

- Paulo Coelho


Definiują Cię dwie rzeczy: twoja cierpliwość, kiedy nie masz nic i twoje podejście do życia, kiedy masz wszystko.

- Keanu Reeves


Odwaga jest jak — to habitus, nawyk, cnota: zdobywasz ją poprzez odważne czyny. To tak, jakbyś nauczył się pływać pływając. Odwagi uczysz się poprzez odwagę.

- Brene Brown


Staraj się nie o sukces, ale raczej o to, by być wartościowym.

- Albert Einstein


Żyję na tym świecie 90 lat i wydaje mi się, że kiedyś nie było takiej eskalacji nienawiści. Dziś każdy uważa siebie za ideał, a drugiego ma za nic.

- Franciszek Pieczka cytaty


Dawaj, ale nie daj się wykorzystywać. Kochaj, ale nie pozwól, by ktoś Tobą manipulował. Ufaj, ale nie bądź naiwny. Słuchaj innych, ale nie zapomnij, że masz własne zdanie.

- Autor nieznany


Najciemniejsze miejsca w piekle są zarezerwowane dla tych, którzy zachowują neutralność w czasach kryzysu moralnego.

- Dante Alighiericytaty o wartości człowieka - 3 - Empowerment Coaching Blog

Wartościowy człowiek, trudne decyzje - cytaty

Twoje osobiste wartości określają, kim jesteś.

- Tony Hsieh


Trzymaj wysoko swoje obcasy, swoją głowę i swoje wartości.

- Coco Chanel


Uważaj na swoje myśli; stają się one słowami. Obserwuj swoje słowa; stają się one czynami. Obserwuj swoje czyny; stają się one nawykami. Obserwuj swoje nawyki; stają się one charakterem. Obserwuj swój charakter; staje się on twoim przeznaczeniem.

- Frank Outlaw


Obłudnicy to ci, którzy stosują wobec innych standardy, których sami nie chcą zaakceptować.

- Noam Chomsky


Wolę być prawdziwym dla siebie, nawet jeśli grozi to narażeniem się na kpinę innych ludzi, niż być dla siebie fałszywym i narazić się na własną odrazę.

- Frederic Douglass


Czasem zastanawiam się, co się z nami stało, że dobro jest dzisiaj najbardziej podejrzaną wartością.

- Anna Dymna


Miarą przyzwoitości jest nasz stosunek do ludzi na codzień.

- Wojciech Bartoszewski


Poczucie własnej wartości nie może być zweryfikowane przez innych.

- Wyne Dyer


Twoją wartość netto dla świata określa zwykle to, co pozostaje po odjęciu twoich złych nawyków od dobrych.

- Benjamin Franklin


Wspaniali ludzie mają wielkie wartości i wielką etykę.

- Jeffrey Gitomer


Inteligencja bez serca i moralności wydaje mi się większym chamstwem niż serce i honor bez intelektualnego polotu.

- Jan Lechoń


Kiedy patrzę na narcyzm przez pryzmat wrażliwości, widzę oparty na wstydzie strach przed byciem zwyczajnym. Widzę strach, że nigdy nie poczuję się na tyle nadzwyczajnie, aby zostać zauważonym, być kochanym, należeć lub pielęgnować poczucie celu.

- Brene Brown


Nie zaglądam też do internetu. To przykre czasy, w których można być anonimowym i bezkarnie komentować, często raniąc innych. Zawsze w takich momentach przypomina mi się dzieciństwo na wsi, gdzie były tzw. sławojki. Na jednej z nich był napis: "Proszę was z łaski nie robić na deski, patrzeć do góry i celować do dziury". Tym dla mnie są właśnie te anonimowe komentarze.

- Franciszek Pieczka


Żyjemy w kulturze, która zachęca nas do nadmiernego przejmowania się wartościami innych, jednocześnie dewaluując nasze własne.

- Bryant McGill


Słabi ludzie sprzedają swoje wartości, gdy jest to wygodne lub korzystne. Ludzie uczciwi trzymają się swoich wartości, nawet gdy jest to trudne lub niepopularne.

- Chris Lowney


W kwiecie wieku najłatwiej z kwiatka na kwiatek.

- Wojciech Bartoszewski


Osoba, która ceni swoje przywileje ponad swoje zasady, szybko traci jedno i drugie.

- Dwight D. Eisenhower


Ludzie, którzy mają silną etykę pracy, ucieleśniają pewne zasady, które są zakorzenione w ich wartościach i przekonaniach. Wykazują się zaangażowaniem w ciężką pracę, wytrwałością i poświęceniem. Zasady te pomagają im pokonywać przeszkody, które innych skłoniłyby do rezygnacji.

- Lolly Daskal


Nie jest najważniejsze, byś był lepszy od innych. Najważniejsze jest, byś był lepszy od samego siebie z dnia wczorajszego.

- Mahatma Gandhi


Zdradzamy własne dusze, gdy idziemy na kompromis z tym, co wiemy, że jest prawdziwe, w imię dopasowania się lub uzyskania aprobaty od innych.

- Lysa TerKeurst


Zdrowa miłość do samego siebie oznacza, że nie czujemy przymusu, aby tłumaczyć się przed sobą lub innymi, dlaczego jedziemy na wakacje, dlaczego śpimy dłużej, dlaczego kupujemy sobie nowe buty, dlaczego rozpieszczamy siebie od czasu do czasu. Czujemy się komfortowo robiąc rzeczy, które dodają wartości i piękna do naszego życia.

- Andrew Matthews


Gdy człowiek ma przed sobą kilka dróg, gdy męczy się i waha i nie wie, którą wybrać - niech wybiera drogę honoru, ta zawsze będzie właściwsza.

- Józef Piłsudski


Najwyższe wartości są najbardziej ludzkie. Jesteśmy najwspanialsi, gdy osiągamy lub robimy coś „dla dobra”, a nie gdy dążymy do zysku, osobistego lub zbiorowego.

- Viktor E. Frankl


Twoje wartości są twoim fundamentem. Bez nich rozpadniesz się.

- Roy T. Bennet


Określ swoje priorytety, poznaj swoje wartości i wierz w swój cel. Tylko wtedy możesz skutecznie dzielić się sobą z innymi.

- Les Brown


Kiedy nie znamy swoich wartości, naszymi decyzjami łatwo manipulować.

- Simon Sinek


Zawsze bądź pierwszorzędną wersją siebie, a nie drugorzędną wersją kogoś innego.

- Judy Garland


Lubię ładnie wyglądać, ale chyba każda kobieta może to o sobie powiedzieć. Poza tym, jeśli mam na sobie świetnie skrojoną sukienkę, to jest to przede wszystkim zasługa projektanta, a nie moja. Oczywiście zawsze jest miło, kiedy ktoś powie: „Rany, ale ci w tym do twarzy!". Mimo to jakoś nie mam ochoty zadzierać nosa. Nie zdarzyło mi się jak dotąd stanąć przed lustrem i paść z zachwytu.

- Penélope Cruz


Zawsze kiedy znajdziesz się po stronie większości, czas zatrzymać się i zastanowić. - Mark Twain


„Nie” wypowiedziane z najgłębszym przekonaniem jest lepsze niż „tak” powiedziane by sprawić przyjemność lub, co gorsza, uniknąć problemów.

- Mahatma Gandhi


Pilnuj się, aby nikt cię nie lekceważył, nie zbywał ani po tobie nie deptał. Powiedz po prostu: Chwileczkę. Jestem warta wszystkiego, kochanie.

- Maya Angelou


Kim jesteśmy i jak angażujemy się w świat są znacznie silniejszymi predyktorami tego, jak poradzą sobie nasze dzieci, niż to, co wiemy o rodzicielstwie.

- Brene Brown


Masz wrogów? To dobrze. To znaczy, że broniłeś czegoś w ciągu swojego życia.

- Winston Churchill


Nie oceniaj każdego dnia po plonach, które zbierasz, ale po nasionach, które zasiewasz.

- Robert Louis Stevenson


Prawdziwą miarą człowieka jest to, jak traktuje kogoś, kto nie może mu się w żaden sposób odwdzięczyć.

- Ann Landers


Prawda jest dziwniejsza od fikcji, a to dlatego, że fikcja musi być prawdopodobna. Prawda – nie.

- Mark Twain


Prawdziwie żyć to najrzadsza rzecz na świecie. Większość ludzi istnieje, to wszystko.

- Oscar Wilde


Prawdziwą miarą wartości człowieka jest sposób, w jaki traktuje kogoś, kto w żaden sposób nie może mu się przysłużyć.

- Adam Grant


Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

- Lao Tzu


Prawdziwa decyzja jest mierzona poprzez fakt podjęcia nowego działania. Jeśli nie ma działania? tak naprawdę nie podjąłeś decyzji.

- Tony Robbins


Sposobem na podejmowanie lepszych decyzji jest podejmowanie ich częściej!

- Anthony Robbins


Ci, którzy nie zmieniają zdania, nic nie zmieniają.

- Winston Churchill


Każda najmniejsza decyzja, którą podjąłeś w życiu, doprowadziła cię do tego konkretnego miejsca, tu i teraz. Jeżeli podjąłbyś w którymkolwiek momencie inną, znajdowałbyś się gdzieś indziej.

- Remigiusz Mróz


Autentyczność jest zbiorem decyzji, które podejmujemy każdego dnia. To decyzja, aby się pokazać i być prawdziwym. Decyzja, aby być szczerym. Decyzja, aby pozwolić innym ujrzeć nasze prawdziwe ja.

- Brene Brown


Głównym powodem, dla którego warto wyznaczyć sobie cel, jest to, co taka decyzja z tobą robi, abyś go osiągnął. To jak ta decyzja cię kształtuje będzie zawsze o wiele większą wartością niż to, co dostaniesz.

- Jim Rohn


Najlepiej korzystamy z rzeczywistości, gdy o niej nie myślimy, lecz po prostu przeżywamy to, co się dzieje. To nie przeżycia teraźniejszości doprowadzają ludzi do szaleństwa, ale żal za czymś, co się wydarzyło wczoraj, i strach przed tym, co może przynieść jutro. Wybór należy do ciebie.

- Wayne Dyer


Nie bała się trudności, przerażało ją to, że była zmuszona wybrać jedną konkretną ścieżkę. Wybór jednej ścieżki oznaczał utratę innych.

- Paulo Coelho


Widzisz? Nie musisz zastanawiać się, czy postąpisz właściwie. Jeśli masz zrobić coś dobrego, robisz to bez zastanowienia.

- Maya Angelou


Jesteś skazany na podejmowanie decyzji. To największy paradoks życia.

- Wayne Dyer


Czekanie boli. Zapominanie boli. Ale najgorszym cierpieniem jest niewiedza, jaką podjąć decyzję.

- Paulo Coelho


Jeśli człowiek ma czas zastanowić się nad podjęciem decyzji, najczęściej rezygnuje.

- Paulo Coelho

wartość człowieka  cytaty - Empowerment Coaching Blog

  


Cytaty o wartościach to nie wszystko - możesz zacząć działać

Ludzie, którzy są świadomi swoich wartości i postępują w zgodzie z nimi, mają dużo większe szanse na szczęśliwe i satysfakcjonujące życie. Co więcej, przejrzysty system i hierarchia wartości są źródłem wewnętrznego spokoju.


Najzgrabniej ujął to chyba w swojej złotej myśli Mark Twain:

"Jeśli mówisz prawdę, nie musisz niczego pamiętać."


Najlepszym wyznacznikiem priorytetów, którymi się kierujesz, jest to jakie podejmujesz decyzje. Cytaty, aforyzmy sentencje nie wystarczą. Bo na to, co obecnie myślisz o swoich wartościach miały wpływ Twoja rodzina, ukończone szkoły, kultura i religia, w których Cię wychowano oraz wszystkie Twoje dotychczasowe doświadczenia życiowe. Pewnie się zdziwisz na wieść o tym, że jeśli do tej pory nie podjąłeś wysiłku, aby dobrze zastanowić się nad swoimi wartościami, to możesz mieć tam niezły bałagan. A podejmowanie decyzji, zwłaszcza tych trudnych, życiowych, jest dużym wyzwaniem.


Po pierwsze nie wszystkie Twoje obecne wartości są naprawdę Twoje, a po drugie niektóre z nich mogą być tylko iluzją - tzn. Twoje postępowanie się z nimi nie zgadza, a Twoje wyobrażenie jest tylko pobożnym, dobrze brzmiącym życzeniem.


Sentencje o wartościach to tylko pierwszy krok. W następnym kroku możesz przejść od inspiracji do działania.


Na portalu Empowerment Coaching udostępniliśmy bezpłatny guidebook w formacie pdf, który pomaga "wydestylować" i uporządkować w hierachii ważności 10 najważniejszych wartości osobistych. Zachęcamy do skorzystania z procesu zawartego w tym bezpłatnym ebooku. Znajdziesz go pod poniższym linkiem:


Bezpłatny guidebook pt. "Jak odkryć swoje wartości?"


wartościowy człowiek cytaty - 2 - Empowerment Coaching Blog


Zobacz także:

Wartościowy człowiek cytaty - ile jesteś wart sam dla siebie?

Co to znaczy być lojalnym w pracy. Lojalność pracownika.


Wartości w życiu człowieka - czym są, jak powstają?


Ikigai - jaki jest Twój powód istnienia?

Koło Życia w coachingu. Pdf do wydruku

Jak ustalić priorytety w życiu - darmowy ebook


O czasie. Sentencje o przemijaniu. Krótkie, mądre słowa otuchy

Carl G. Jung - Cytaty o depresji, bólu psychicznym, samotności

Refleksje o życiu

Złote myśli o szczęściu, radości, pasji, ludziach

Aforyzmy o pracy zespołowej i sukcesie w biznesie. Praca i brak czasu

Cytaty o wrażliwości, empatii, emocjach, odwadze


Krótkie cytaty po angielsku - Coachingowe Pigułki Mądrości


Mądre opowiadania o życiu wg Anthony de Mello

Mądrość życiowa Emira Dubaju


UBUNTU - Afrykańska filozofia jedności

574 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page