Chcesz być lepszym liderem? Uruchom wrażliwość


Chcesz być lepszym liderem-uruchom wrażliwość  1-Empowerment Coaching Krakow Blog

Niewiele mitów jest tak uniwersalnych, jak przekonanie, że liderzy powinni być twardzi i pewni siebie. A przynajmniej tak było przed pandemią Covid-19, która obnażyła wiele słabości silnych, dominujących przywódców i uwydatniła wyższość tych, którzy mieli odwagę pokazać swoje słabości.


Pomyśl np. o tym, jak Donald Trump, Boris Johnson lub Jair Bolsonaro zanegowali wirusa? Wykazali się arogancją, brawurą i podważyli politykę noszenia maski lub dystansu społecznego, narażając swoich ludzi na ryzyko. Porównajmy to z uczciwym i opartym na danych podejściem Angeli Merkel, Jacindy Ardern lub Sanny Marin. To podejście uratowało tysiące istnień ludzkich i złagodziło straty gospodarcze odpowiednio w Niemczech, Nowej Zelandii i Finlandii.


Ludziom w firmach wszelkiego rodzaju jest lepiej, gdy ich liderzy podejmując śmiałe, potencjalnie niepopularne decyzje, wykazują się mądrością, uczciwością i wrażliwością na potrzeby innych. Kiedy skupiają się na pomaganiu organizacji w rozwoju, a nie na tym, jak sami się prezentują, a już na pewno nie na tworzeniu fałszywego obrazu bycia niezwyciężonym, co w praktyce krzywdzi ludzi.


W złożonym i niepewnym świecie VUCA, który wymaga ciągłego uczenia się i zwinności, najbardziej elastyczni liderzy to ci, którzy są świadomi swoich ograniczeń, mają niezbędną pokorę, aby rozwijać potencjał swój i członków swojego zespołu oraz są wystarczająco odważni i ciekawi, by tworzyć szczere relacje z innymi.


Rozwijają się dzięki budowaniu integracyjnych klimatów zespołowych opartych na bezpieczeństwie psychologicznym pracownika. Zachęcają też do konstruktywnej krytyki i otwartego wyrażania swojego zdania.


W Skrócie - Czym jest Wrażliwość

Brené Brown, uznany światowy autorytet w dziedzinie wrażliwości i autorka wielu książek na

jej temat, w swej książce „Daring Greatly: How the Courage to be Vulnerable Transforms the Way We Live, Love, Parent and Lead” pisze:


„Wrażliwość jest rdzeniem, sercem, centrum znaczących ludzkich doświadczeń”.

Brene definiuje też trzy główne składniki wrażliwości: niepewność, ryzyko i ekspozycję emocjonalną.Chcesz być lepszym liderem-uruchom wrażliwość  2-Empowerment Coaching Krakow Blog