top of page

Chcesz być lepszym liderem? Uruchom wrażliwość


Chcesz być lepszym liderem? Uruchom wrażliwość-1-Empowerment Coaching Krakow Blog

Niewiele mitów jest tak uniwersalnych, jak przekonanie, że liderzy powinni być twardzi i pewni siebie. A przynajmniej tak było przed pandemią Covid-19, która obnażyła wiele słabości silnych, dominujących przywódców i uwydatniła wyższość tych, którzy mieli odwagę pokazać swoje słabości.


Pomyśl np. o tym, jak Donald Trump, Boris Johnson lub Jair Bolsonaro zanegowali wirusa? Wykazali się arogancją, brawurą i podważyli politykę noszenia maski lub dystansu społecznego, narażając swoich ludzi na ryzyko. Porównajmy to z uczciwym i opartym na danych podejściem Angeli Merkel, Jacindy Ardern lub Sanny Marin. To podejście uratowało tysiące istnień ludzkich i złagodziło straty gospodarcze odpowiednio w Niemczech, Nowej Zelandii i Finlandii. Którzy z nich byli lepszymi liderami?


Ludziom w firmach wszelkiego rodzaju jest lepiej, gdy ich liderzy podejmując śmiałe, potencjalnie niepopularne decyzje, wykazują się mądrością, uczciwością i wrażliwością na potrzeby innych. Kiedy skupiają się na pomaganiu organizacji w rozwoju, a nie na tym, jak sami się prezentują, a już na pewno nie na tworzeniu fałszywego obrazu bycia niezwyciężonym, co w praktyce krzywdzi ludzi. Tak stają się nie tylko lepszymi liderami, ale też lepszymi ludźmi.


W złożonym i niepewnym świecie VUCA, który wymaga ciągłego uczenia się i zwinności, najlepsi i najbardziej elastyczni liderzy to ci, którzy są świadomi swoich ograniczeń, mają niezbędną pokorę, aby rozwijać potencjał swój i członków swojego zespołu oraz są wystarczająco odważni i ciekawi, by tworzyć szczere relacje z innymi.


Tacy liderzy biznesowi rozwijają się dzięki budowaniu integracyjnych klimatów zespołowych opartych na bezpieczeństwie psychologicznym pracownika. Zachęcają też do konstruktywnej krytyki i otwartego wyrażania swojego zdania.


W Skrócie - Czym jest Wrażliwość

Brené Brown, uznany światowy autorytet w dziedzinie wrażliwości i autorka wielu książek na


„Wrażliwość jest rdzeniem, sercem, centrum znaczących ludzkich doświadczeń”.

Brene definiuje też trzy główne składniki wrażliwości: niepewność, ryzyko i ekspozycję emocjonalną.Książka Brene Brown nt. wrażliwości


Mity i Nieporozumienia Dotyczące Wrażliwości

Przyjrzyjmy się teraz mitom nt. wrażliwości, które zakorzeniły sie w naszej świadomości. Niestety kłamstwo powtórzone dostatecznie często staje się powszechną prawdą.


Wrażliwość jest słabością

Brene Brown mówi również: „Czuć to być wrażliwym”. Kiedy więc uważamy, że wrażliwość jest słabością, uważamy równocześnie, że odczuwanie emocji również nią jest. A tak naprawdę, jak pisze Brene Brown: „Wrażliwość brzmi jak prawda, a my czujemy odwagę”. Innymi słowy, kiedy jesteś autentyczny - nie czujesz słabości. Wręcz przeciwnie. A autentyczność jest solą prawdziwego przywództwa. Autentyczność przemawia z ogromna siłą. Ponadto, kiedy lider jest autentyczny stwarza w ten sposób przestrzeń dla innych, aby mogli być sobą i nie musieli niczego udawać. Chcesz być lepszym liderem? Bądź autentyczny. A częścią bycia autentycznym jest również bycie niedoskonałym.


Niektórzy ludzie nie doświadczają lub nie mogą doświadczyć wrażliwości

Praktycznie każdy czuje się czasami bezradny. „Życie jest podatne na zranienie” – pisze Brown. Bycie wrażliwym nie jest wyborem, którego musimy dokonać. Wybór dotyczy raczej tego, jak zareagujemy, gdy dotykają nas elementy wrażliwości: niepewność, ryzyko i ekspozycja emocjonalna. W takich sytuacjach wielu z nas reaguje błędnie unikaniem lub tłumieniem wrażliwości.


Wrażliwość oznacza ujawnienie niektórych swoich sekretów

Niektórzy z nas wahają się, czy pokazywać swoją bezradność, ponieważ zakładamy, że oznacza to ujawnienie naszych „tajemnic”. Zakładamy, że bycie bezradnym oznacza wylewanie naszych serc do nieznajomych i, jak to ujęła to Brene Brown, „pozwalanie na to wszystko”.


Ale Brene mówi też, że "wrażliwość obejmuje granice i zaufanie" „Wrażliwość polega na dzieleniu się naszymi uczuciami i doświadczeniami z ludźmi, którzy zasłużyli na prawo do ich słuchania. Bycie bezradnym wymaga odwagi”.


Tak naprawdę tylko ludzie silni potrafią przyznać się do słabości lub niewiedzy. Bo nie obawiają się, że w ten sposób coś stracą. Nie towarzyszy im wstyd. Nie boją się "utraty twarzy", bo w ogóle nie myślą w ten sposób. Pomyśl proszę o tym przez chwilę.


Chcesz być lepszym liderem? Nie obawiaj się otwartego przyznania się do błędu lub niewiedzy. Zwłaszcza wtedy, kiedy wszyscy i tak widzą, że się pomyliłeś. Dzięki takiej postawie zyskasz szacunek i wzmocnisz swoją wiarygodność - i jako lider i jako człowiek.


Kolejny mit nt. wrażliwości: możesz iść sam

Nikt z nas, uznając swoją sporadyczną bezradność, nie powinien udawać, że jest w stanie „pojechać sam”. Kiedy pytamy innych „Czy możesz mi w tym pomóc? Jakie są twoje przemyślenia na ten temat? Czy chcesz popracować nad tym razem ze mną?” „Nie jestem pewien, co powinniśmy tutaj zrobić” - wyrażamy nasze słabości w odważny i pozytywny sposób.Czy Lider Wrażliwy Ma Prawo Bytu w Dzisiejszym Świecie?

W dzisiejszym świecie biznesu, pracownicy, akcjonariusze i klienci oczekują od dyrektorów generalnych uczciwości i przejrzystości. Szukają takich liderów, którzy nie tylko są pewni siebie, ale którym można też zaufać.


Dlaczego zaufanie od obecnych liderów spada?

Jednak ostatnie wyniki Barometru Zaufania Edelmana pokazują, że zaufanie do liderów biznesu spada. W połączeniu z tym niepokojącym trendem i równoczesnym rozpowszechnieniem niewłaściwego postępowania korporacyjnego oraz niszczeniem wartości i toksycznymi kulturami korporacyjnymi, najwyższa kadra kierownicza może zarabiać nawet 271 razy więcej, niż przeciętny pracownik.


W biznesie wrażliwość była i jest powszechnie postrzegana jako słabość. A nagłówki medialne wywierają presję i nieustannie zachęcają firmy do ukrywania podatności na zagrożenia.


Aby wstrząsnąć wizerunkiem samolubnego dyrektora generalnego, który wie wszystko i nie ma nic do stracenia, liderzy biznesu muszą zacząć szczerze mówić o swoich słabościach — swoich własnych i swoich partnerów. Oraz o wrażliwości firmy na straty lub błędy. Jeśli dyrektorzy generalni nadal będą zachowywać się tak, jakby nie mieli nic do stracenia lub nadal będą działać tylko w interesie własnym, nie uda im się odzyskać zaufania.Chcesz być lepszym liderem? Uruchom wrażliwość-2-Empowerment Coaching Krakow Blog

Co Wrażliwi Liderzy Robią Inaczej

Bycie wrażliwym w miejscu pracy nie oznacza, że chodzisz z pudełkiem chusteczek i dzielisz się ze wszystkimi swoimi najgłębszymi, najbardziej osobistymi sekretami. Jak więc zachowują się wrażliwi liderzy w środowisku pracy? Przeczytaj poniższe wskazówki i zobacz czy znajdziesz wśród nich inspiracje, które pomogą Ci stać się lepszym liderem.


Najlepsi liderzy akceptują fakt, że wrażliwość jest oznaką siły

Bycie wrażliwym nie jest złą rzeczą i nie czyni nas słabymi. W rzeczywistości sprawia, że jesteśmy lepszymi liderami, ponieważ przestajemy marnować energię na maskowanie tego, czego naszym zdaniem inni ludzie nie powinni widzieć. A przede wszystkim pozwala nam pokazywać swoje autentyczne ja. Akceptując wrażliwość jako rzecz naturalną, przestajemy się martwić o każdą naszą odpowiedź i akceptujemy fakt, że nie ma nic złego w popełnianiu błędów.


Silni liderzy potrafią przyznać się do błędów

Wszyscy popełniamy błędy, zwłaszcza jako liderzy. Im bardziej jesteśmy skłonni przyznać się do własnych błędów (nie stosować wymówek, nie wskazywać palcem na innych, ani unikać odpowiedzialności), tym bardziej inni nam ufają i chcą podążać za naszym przykładem.

Branie odpowiedzialności, przepraszanie i naprawianie błędów, które popełniamy, nie zawsze jest rzeczą łatwą. Ale jest niezbędne, abyśmy zdobyli prawdziwą wiarygodność u osób nas otaczających.


Mądrzy liderzy nie biorą siebie zbyt poważnie

Ważne jest, abyśmy mieli poczucie humoru i nie traktowali siebie przesadnie poważnie - co wielu z nas robi, szczególnie jako lider. „Czy masz pojęcie, jak ważna jest moja praca?” Musimy śmiać się z siebie, zauważać, kiedy stajemy się zbyt poważni i mieć wystarczającą samoświadomość, aby zachować zdrową perspektywę.


Rozsądni liderzy proszą i otrzymują pomoc od innych

Jako liderzy, w dużej większości lubimy pomagać innym, ale często mamy trudności z prośbą i otrzymaniem pomocy. Prośba o pomoc może być postrzegana, zwłaszcza przez nas, jako przyznanie się do słabości lub przyznanie się do tego, że nie jesteśmy w stanie czegoś zrobić. Jednak każdy z nas czasami potrzebuje pomocy i wsparcia — a w niektórych przypadkach potrzebujemy go dużo. Bycie liderem, który czuje się na tyle komfortowo ze sobą i ludźmi wokół siebie, aby przyznać, że czegoś nie wie, nie może czegoś zrobić lub po prostu potrzebuje pomocy, aby coś osiągnąć, nie jest oznaką słabości. To zarówno oznaka siły, jak i możliwość autentycznego wzmocnienia innych.Chcesz być lepszym liderem? Uruchom wrażliwość-3-Empowerment Coaching Krakow Blog

Jakie są Korzyści z Bycia Wrażliwym Liderem?

Zobaczmy teraz jakie korzyści płyną z bycia liderem wrażliwym. Niektóre z nich obalają mity nt. wrażliwości, które wciąż obowiązują, zwłaszcza w świecie biznesu.


Zmniejszenie napięcia i stresu w pracy.

Poziom stresu lidera znacząco się obniża, dzięki otwartości na swobodną dyskusję o tematach uznawanych dotychczas za kontrowersyjne lub niewygodne.


Zwiększenie przepływu pomysłów, kreatywności i innowacyjności.

Przyznając, że nie znają wszystkich odpowiedzi, liderzy wrażliwi pozwalają innym wnosić swoje pomysły i krytykę. A przyznając się do swoich błędów, liderzy pozwalają innym popełniać błędy i rozmawiać o nich. Liderzy wrażliwi, którzy potrafią przyznać, że podjęli złe decyzje, poprzez swój przykład zachęcają podwładnych do podejmowania ryzyka lub przedstawiania konstruktywnych sugestii.


Zmniejszenie rotacji pracowników dzięki emocjonalnej więzi.

Wiele badań dotyczących miejsca pracy wskazuje, że emocjonalna więź z miejscem pracy jest czynnikiem decydującym o tym, czy ludzie pozostaną, czy będą szukać pracy gdzie indziej. Otwarte, uczciwe i autentyczne przywództwo znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że pracownicy na wszystkich szczeblach na poziomie emocjonalnym poczują więź z organizacją - jeśli poczują się związani ze swoimi liderami.
Chcesz być lepszym liderem? Uruchom wrażliwość-3-Empowerment Coaching Krakow Blog

Jaką Przyszłość Ma Przywództwo Służebne?

Teraz bardziej niż kiedykolwiek świat potrzebuje przywódców, którzy są wrażliwi, empatyczni i współczujący. Mówimy tu o przywódcach służebnych, którzy na pierwszym miejscu stawiają interesy innych i świata. Widzieliśmy już, jak inne rodzaje przywództwa — wyrachowane, narcystyczne (a czasem psychopatyczne) i toksyczne — stworzyły chaos i zniszczenia. Czas na zmianę.


Ale biorąc pod uwagę obecną sytuację i sądząc, że Twoi koledzy lub pracownicy dobrze nadają się do nowego stylu przywództwa służebnego, znajdujemy się dopiero pośrodku drogi.


Znalezienie odpowiedniego talentu, najlepiej dopasowanego do stanowiska i kultury Twojej organizacji może być dzisiaj bardzo wymagającym zadaniem. Teraz np. szczególnie ważne jest, aby upewnić się, czy Twoi menedżerowie lub Twój zespół są dobrze przygotowani do pracy w trybie zdalnym i współpracy z różnych lokalizacji.


Wymaga to głębokiej znajomości osobowości, mocnych i słabych stron, zainteresowań, stylu pracy oraz innych cech członków Twojego zespołu. Stawanie się lepszym liderem wydaje się więc podróżą na całe życie zawodowe, tak jak stawanie się coraz lepszym człowiekiem jest podróżą na całe życie.Zobacz także:Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


Post: Blog2_Post
bottom of page